Loading...
Dolní Kounice... malebná víska, která se mi asi nikdy neokouká.
Ve starobylé obci, ležící na řece Jihlavě, obklopené kopci a vinohrady, se nachází mnoho památek, dokládajících její bohatou historii: zámek, poutní kostel svatého Antonína, hřbitov, židovská kaple, fara, boží muka a další.
Nejzajímavější stavbou a pro mne další z NEJ… působivějších míst vůbec je klášter ROSA COELI (Růže nebeská). Klášter patří k nejvýznamnějším středoevropským gotickým stavbám.
Torzo hlavní lodě klášterního kostela Panny Marie nemá střechu. Když pohlédnu vzhůru, koukám do nebe. Dlažbu nahrazuje zelená tráva. V bočním křídle kláštera (bývalé sakristii s rajským dvorem) se nachází zachovalá křížová chodba. Kamenné zdi společně s přerostlým břečťanem působí magicky. Všední realita zůstává schována za vstupní branou.
Těžko se slovy vyjadřuje. Je třeba do kláštera zavítat a nechat se pohltit tou zvláštní, až nadpozemskou atmosférou.
Díky své tajemnosti a určité "surovosti" je prostředí Rosa coeli živnou půdou k vytváření až bizarností jak v oblasti filmu, fotografie, tak i v hudební sféře.
V Rosa coeli se konají různé koncerty a výstavy.
Klášter nechal zbudovat a vybavil majetkem v roce 1181 Vilém z Pulína. Vilém zpustošil při bojových výpravách v Rakousích mnoho církevních staveb. Byla na něj za to papežem uvalena klatba. Výstavba kláštera byla formou velmožova pokání.
V roce 1183 se zde usídlily členky premonstrátského řádu z Louňovic a vznikl tak nejstarší ženský klášter na Moravě. Ve 12. - 13. stol. se majetek kláštera rozšiřoval, přibývaly vesnice a panství.
Kvůli bezpečnosti nechaly jeptišky z Rosa Coeli na návrší vpravo od kláštera vystavit v letech 1280 - 1330 obranný gotický hrad. Hrad odolal Tatarům, Husitům i Turkům - nikdy nebyl dobyt. V první pol. 16. stol. byl postupně přestavěn na renesanční opevněný zámek. Počátkem 17. stol. při obléhání Švédy zámek vyhořel. O jeho opravu se zasloužili Ditrichštejnové. Dnes zámek vlastní soukromá firma.
Ale zpět k Růži nebeské.
V první třetině 14. stol. zde začaly rozsáhlé přestavby. Původní románskou baziliku nahradil větší gotický kostel. Výkvět kláštera narušily husitské války. V roce 1423 byl klášter vypálen Husity. Brzy byl opraven, ale poč. 16. stol. počal upadat a v roce 1527 zanikl.
Jak radikálně se změnil život jeptiškám do opuštění kláštera, je psáno v komentáři Bobkarta pod článkem
Zapátrala jsem též…
Svou úlohu si zde zahrál předposlední probošt, Martin Göschel. S jeho nástupem (1517) nastal v klášteře velký rozruch. Podle vzoru smilníka údajně začaly jeptišky vést neřestný život. V roce 1521 přestoupil probošt na luteránskou víru a vzal si jednu ze sester za ženu. Jeho praktiky se nezamlouvaly ani církvi a pánům, ale ani lidu. Ženatý probošt byl biskupem suspendován a Ludvík Jagellonský mu nařídil klášter opustit. Vyhošťovacímu rozkazu Göschel neuposlechl a v klášteře zůstal až do roku 1526. Nakonec utéci musel. Byl však dopaden, zajat, vyslýchán a mučen. Později pak v olomouckém biskupském vězení zemřel. Nevěsty Kristovy nelenily a zvolily si kněze Jana jako nového probošta. V neřestech pokračovaly dál.
Místní obyvatelé ztratili trpělivost, kounický stánek boží přepadli a zpustošili. Sestry se, prý, rozutekly. (Z několika článků jsem vyčetla, že obyvatelé tenkrát vzali spravedlnost do svých rukou a všech 11 jeptišek zavraždili. Ví jen Bůh, co je pravdou a co pouze legendou.)
Moravské zemské stavy předaly panství panovníkovi Ferdinandu I. Habsburskému. Kostel s klášterním areálem, hrad i celé panství několikrát za dobu své existence změnilo majitele. Rosa coeli tedy někdy vzkvétala, v čase jiném zase upadala.
Chrám byl na konci 17. stol. opraven a zastřešen. V roce 1703 vypukl ve městě obrovský požár, který zničil čerstvě vysvěcený klášter. Kvůli špatným ekonomickým podmínkám se z Rosa coeli postupně stala zřícenina. Až koncem 19. stol. začaly nejnaléhavější úpravy a v první čtvrtině 20. stol. restaurátorské práce.
Klášter nyní vlastní brněnské biskupství, provozovatelem jsou Dolní Kounice.
Bude velkým potěšením tohle úžasné místo opět navštívit.
Poděkování Helči za první pozvání do Rosa Coeli v červnu 2010.
Bližší popis historie i stavby:
http://www.dolnikounice.cz/dejiny-klastera-rosa-coeli/d-78778
Vloženo 29.6.2011