ČR Mohyla míru Prace
MOHYLA MÍRU a Jalový dvůr
Ze slavkovského zámeckého parku jsme s kamarádkou ujížděly (cca 9 km) do obce Prace. Na nedalekém návrší (asi 1 km jižně od vísky) se nachází dominanta krajiny - Mohyla míru. Kdysi slavkovské bojiště je nyní pietním místem. Památník byl postaven v letech 1910 - 1912, tedy více než sto roků po bitvě u Slavkova.
Dle vyhl. Ministerstva kultury ČR ze dne 10. září 1992 bylo prohlášeno území celého BOJIŠTĚ bitvy u Slavkova, tedy města i obce, ležících na ploše asi 120 km², za památkovou zónu.
2.12.1805 v těchto místech proběhl jeden z nejprudších bojů, nazvaný bitvou Tří císařů. Proti sobě stáli: rakouský císař František I. spolu s ruským carem Alexandrem a francouzský císař Napoleon Bonaparte. Díky Napoleonově geniální strategii skončila krvavá bitva proti nadpočetní převaze rusko-rakouských spojenců vítězstvím pro Francouze.
O pár let později, na výletě v Paříži, jsem měla možnost spatřit bitvu u Slavkova vrytou do stěn Vítězného oblouku. Nacházely se tam záznamy i o dalších významných francouzských bitvách, ale bitvu u Slavkova považoval tenkrát francouzský vůdce a stratég za velký triumf.
Výsledkem vítězství Francie nad vojsky spojenců bylo uzavření Prešpurského míru (podrobněji ve wikipedii). Diplomaté francouzského a rakouského císaře podepsali v Prešpurku (nynější Bratislavě) 26.12.1805 dohodu, která účast Rakouska ve válce proti Napoleonovi ukončila. Poražené Rakousko muselo Francii zaplatit válečnou náhradu a přišlo o velikou část svého (italského a německého) území - Benátsko, Istrii, Dalmácii, také část Tyrolska, Bavorska, Bádenska… a dalších oblastí.
Ale zpět do Prace.
Iniciátorem památníku byl brněnský kněz a pedagog, profesor Antonín Slovák, projektantem architekt Josef Fanta a spoluautorsky se podíleli Franta Anýž a Čeněk Vosmík. Na stavbu přispěla i Francie, Rakousko a Rusko.
Staroslovanskou mohylu tvoří 26 metrový čtyřboký jehlan, zakončený 10 metrovým starokřesťanským měděným zdobeným křížem, sedícím na báni (zeměkouli).
Štíty čtyř štítonošů, stojících v rozích mohyly, symbolizují Rusko, Francii, Rakousko a také Moravu, na jejímž území bitva probíhala.
Zvláštností kaple, nacházející se uvnitř památníku, je akustika, která umožňuje výbornou slyšitelnost z diagonálních rohů. V kapli jsme sice nebyly, ale pamatuji si ji ze seriálu Četnické Humoresky, které se tady natáčely. "Šeptací kouzlo" zde předvedli Toníček s Andělkou.
V kostnici pod kaplí jsou uloženy pozůstatky padlých.
V červnu 2010 byl otevřen nový muzejní pavilon s expozicí „Bitva tří císařů. Slavkov / Austerlitz 1805“
K Mohyle míru zavítají ročně desítky tisíc českých i zahraničních návštěvníků. V areálu probíhá každým rokem na přelomu listopadu a prosince pietní akt k uctění padlých v bitvě.
Památník Mohyla míru, první mírový památník v Evropě, je spravován Muzeem Brněnska.
Při naší návštěvě se nám podařilo u mohyly potkat čtyři francouzské fešáky:
"Jsme členy klubu vojenské historie. Kromě prosincové ukázky bitvy u Slavkova se věnujeme exhibici napoleonských válek jak u nás, tak jinde v Evropě. I když se to dnes už nedělá naplno, je pořád možnost kam jezdit. Seznam akcí u nás se dá najít na našem webu : www.18eme.cz"
(slova Michala Lukšíčka z klubu )
Výlet jsme zakončily v areálu Ekofarmy Jalového dvora. (z Prace zpět do Slavkova, odtud JV cca 8 km).
Po malé procházce a prohlídce oslíků, koníků, lam jsme si s bandou hudebníků v nekuřáckém hostinci U Hříbka všichni pěkně zapěli.
Článek související s výletem: SLAVKOV - Austerlitz - zámecký park
vložené odkazy: