Loading...
Byl by hřích cestou z letních cachtaček v Chorvatsku nepřibrzdit u dvou překrásných parků.
Krka
národní park v Chorvatsku (vyhlášený od roku 1985) je pojmenovaný po stejnojmenné řece, která touto krasovou oblastí směrem k moři protéká. Kaskádami a peřejemi zdobený tok Krky (dlouhý 73 km) vytváří unikátní krajinu, bohatou na květenu a zvířenu.
V močálovitých loukách, či rákosištích žijí ptáci a obojživelníci, v kameništích plazi a v řece ryby (z nichž některé druhy jsou endemiti). Významný je zde též výskyt mnoha druhů netopýrů.
Park o rozloze 109 km² je považován za jednu z nejvýznamnějších chorvatských přírodních památek. Nachází se v centrální části Dalmácie, v Šibensko - kninské župě, nedaleko okresního města Šibenik.
Je vskutku na co koukat. Národní park Krka je známý především svými četnými vodopády. V severní části parku se nacházejí vodopády Roški slap. Řeka Krka se později vlévá do Visovačko jezera se stejnojmenným ostrůvkem (Otok Visovac), kde stojí františkánský klášter z 15. stol a muzeum. Až sem jsme se však nedostali.
Nejkrásnějším bývá označován úsek u kaskád - Skradinski buk. Zvolili jsme parkoviště ve Skradinu (od Splitu cca 90 km po dálnici - ukazatele bezpečně k NP Krka svedou). Odtud jsme pluli lodí Správy národního parku necelou půlhodinu proti proudu řeky do přístaviště, nacházejícího se těsně pod Skradinským vodopádem. 800 m dlouhá a 170 m široká soustava 17 krasových vodopádů patří mezi nejhezčí v Evropě. Dle výběru trasy jsme zakoupili vstupenky na prohlídku místa. Stezky, schody a lávky umožňovaly pohodlnou procházku s parádní podívanou. V horní části okruhu jsme shlédli vodní mlýny s etnografickou sbírkou. Teplo zde bylo nesnesitelné, koupel pod 48 m vysokými Skradinskými vodopády nás příjemně osvěžila.
http://www.chorvatsko.cz/vylet/krka.html
Tato unikátní krajina ovšem nenadchla tolik jako Vinetouovy Plitvice, které jsme navštívili v roce 2006.
NP Plitvičky, nacházející se (v nadm. výšce 503 - 636 m.n.m.) v oblasti Lika, hraničící s Bosnou a Hercegovinou, jsou od roku 1979 zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.
Terasovitá soustava kaskádami a vodopády propojených sladkovodních jezer je známá výraznými barvami (od azurové až zelené, přes šedou či modrou), měnícími se v závislosti na množství organismů a minerálů ve vodě a úhlu slunečního světla. Na rozloze téměř 30 000 ha leží 16 větších a několik menších vodních ploch. Jezera se nacházejí na pěti řekách (Plitvica, Korana, Crna, Rječica a Biela). Koupání je v celém národním parku, bohužel, přísně zakázané.
Národní park obsahuje 140 vodopádů, již výše zmíněná jezera a také jeskyně. Vodní soustavu obklopují kopce masivu Plješevice a Velika Kapela. Plitvičky jsou zalesněny převážně smrky, buky, jedlemi a směsí středomořské a alpské vegetace (díky mikroklimatu a rozdílné půdě má park mnoho rostlinných společenstev). Oblast je domovem velmi široké škály zvířat (medvěda hnědého, výra, vlka, divoké kočky) a více než stovce druhům ptáků.
Tuto turistickou atrakci navštíví ročně asi 200 000 lidí. Variant tras je několik. Je možné se v oblasti posunovat i vláčkem a po jezeře Kozjak se projet parníčkem. Chodili jsme po stezkách a dřevěných mostcích. Pohledy na vodopády a jezera byly skutečně překrásné, i když počasí se nevyvedlo na 1*.
Ukazatele jsou přehledné, záleží, odkud do NP míříte. My tenkrát Plitvičky navštívili cestou z Pagu.
Cestou Z Plitviček zpět do vlasti jsme zastavili v jižním okraji Karlovacu. Na předměstí Turanj (mezi státní silnicí a řekou Koranou) jsme zhlédli Muzeum občanské války ( za Balkánské války v roce 1991 v okolí města probíhaly tvrdé boje). Tanky, auta, stíhačky, děla... ruiny domu a prostřílené zdi okolních stavení zajímaly především naše chlapy.
Parkování i vstup zdarma.
Článek související: Chorvatsko - Pag * DALMÁCIE - Omiš - řeka Cetina , Brač * ISTRIE - Umag