Provence - Aiguines - FRANCIE
Cestou z Grand Canon du Verdon k jezeru Svatého kříže (Lac de Sainte-Croix) jsme na krátkou chvíli zastavili v Aiguines, vesničce, nacházející se v srdci nádherné divoké přírody. Počátkem 16. století začalo být Aiguines známé díky obrábění dřeva. Soustružnictví se zde pak velmi rozvinulo. Obyvatelé se živili i chovem ovcí a koní.
V současné době je víska známou turistickou destinací, přesto nám připadalo, že se tu zastavil čas. Aiguines dominuje zámek, ležící na ploše 20 hektarů. Jeho vížky zdobí různobarevné tašky. První zmínky o stavbě byly již ve středověku, přesné datum však známo není. Terasovité zahrady byly vytvořeny na počátku 17. stol. Zámek byl několikrát zrekonstruován. Stavbu není možné navštívit, protože je v soukromém vlastnictví.
Stojí tu také farní kostel svatého Jana (L’Eglise Saint-Jean).
Velmi mne mrzelo, že nebyl dán dostatečný časový prostor k návštěvě kaple Sv. Petra (Chapelle Saint-Pierre). Prý je odtud nejkrásnější výhled na tyrkysově modré jezero i Aiguines.
Dostali jsme kratičký rozchod. Ve zdejších obchůdcích se daly pořídit pěkné suvenýry.V krámečcích jsme si užívali vůní mýdel i koření.
Bylinami, které tu rostou, se ochucují jídla z masa a mořských ryb, také saláty a zelenina. Pokrmům dodává chuť např. rozmarýn, růžový česnek, černé olivy, artyčoky, houby a jiné. Aromatický tymián se též používá do místních receptů. S bobkovým listem a petrželkou tvoří slavnou „zdobenou kytici“ (bouquet garni) – svazek bylin, potřebný pro přípravu různých dušených pokrmů a polévek.
Oblast již od pradávna přitahovala umělce, např. Van Gogha, Picassa, či spisovatele Marcela Pagnola, autora knihy Jak voní tymián. Kniha skvěle vtáhne do Provensálského kraje.
Jih Francie je však především domovem levandulky, která zde roste jak na polích, tak i divoce v přírodě. Díky ní má oblast svou charakteristickou vůni. Kdysi byla levandule používána Římany k léčbě ran. Protože jsou květy příliš aromatické, jako koření se používají spíše listy. Známý a slavný je i místní levandulový med. Velký význam má levandule v aromaterapii. Bylinka se vkládá taktéž mezi oblečení v šatníku. Provoní a zároveň odpuzuje moly. Vdechování vůně levandule by mělo uklidňovat, zahánět deprese a navozovat příjemné usínání.
Nevím, nevím, s tím usínáním... na mne je levandule příliš silná.
Právě kvůli barvě levandule (na fotografiích v katalogu CK) zájezd zaujal. Bohužel se tvrdá zima podepsala i v Provenci, v době naší návštěvy ( v květnu 2010) ještě nebyla fialková pole vykvetlá. Nezbývá, než si cestu třeba někdy zopakovat.
Články související z výletem: