Půjčení auta v USA - jak jsme naletěli
Finta autopůjčovny Dollar - USA, San Francisco (2016) a Thriffty - USA, Seattle (2019)
Půjčení auta pro naši dovolenou na Jihozápadě USA bylo zaplaceno dopředu z domu přes zprostředkovatele Rentalcars.com u firmy Dollar, a měl to být typ auta "podobný jako Ford Focus". Půjčení auta na 3 týdny stálo 16 000,- Kč, včetně pojištění (05/2016) a auto jsme si vyzvedávali v centrální půjčovně aut Rental Car Center u mezinárodního letiště San Francisco.
Všude se píše, jak si mají lidi dát pozor na nabízení dalších nepotřebných pojištění a poplatků k půjčovanému autu. Tak to i bylo, nabízeli nám další pojištění s tím, že to naše je jen základní a nedostatečné, nabízeli za denní poplatek aktivaci automatického placení mýtného. A tvrdili nám, že námi objednané auto je malé a nevlezou nám do něj 2 kufry a tudíž potřebujeme větší. Nabídkám jsme odolali, větší auto jsme nechtěli, a tak použili další fintu, kterou jsme již v tu chvíli neodhalili. Bez našeho souhlasu provedli tzv. upgrade vozidla, tj. dali nám auto vyšší třídy a samozřejmě dražší než jsme si objednali, a to způsobem, který by nás nikdy ani nenapadl.
Probíhalo to takto: Pracovník na přepážce nám ukázal na monitoru výčet továrních značek aut, které mají k dispozici a ze kterých si můžeme vybrat. V domnění, že vybíráme z kategorie, kterou jsme si zaplatili, zvolili jsme Volkswagen - z důvodu jisté znalosti řízení auta této značky z domova. Nafasovali jsme klíče, vyzvedli auto v garáži pod půjčovnou a odjeli.
To, že nám strhli peníze navíc jsme zjistili až doma z výpisu kreditní karty, poplatek za upgrade dělal 220$ .... Reklamaci jsme začali ihned řešit přes zprostředkovatele Rentalcars, ale samozřejmě bezvýsledně. Z Dollaru napsali, že jsme podepsali smlouvu o půjčení auta, kde je napsáno, že souhlasíme s případnými poplatky navíc účtovanými autopůjčovnou, a že jsme si z jejich nabídky vybrali nový automobil Volkswagen Passat rok výroby 2016, který je o dvě třídy vyšší kategorie, než jsme měli zaplacenou, tzn. autopůjčovna na naši žádost provedla upgrade vozidla.
Člověk byl sice po 12-ti hodinovém letu a časovém posunu mínus 9 hodin, ale jedno vím jistě - o nějakém navýšení ceny za upgrade auta nebyla řeč. Prostě částku strhli z kreditní karty a hotovo. Pravděpodobně se nám i vysmáli, ale to už jsme neviděli. Proto, pokud vám v autopůjčovně dají na výběr, jakou značku auta chcete, vždy požadujte informaci, jestli je ve třídě, kterou jste si zaplatili a zdůrazněte, že nesouhlasíte s upgrade vozidla a chcete pouze to, co máte zaplacené. Jinak vám v klidu a bez upozornění půjčí dražší auto, protože jste si jej přece sami a dobrovolně vybrali ....
V roce 2019 jsme pro změnu přistáli v Seattlu a zamířili pro předem zaplacené auto do půjčovny Thrifty. Proběhly obvyklé nabídky na dopojištění a předplacení placených úseků silnic a mostů, které jsme nevyužili. Paní za pultem jsem upozornila, že nechceme žádné upgrade a požadujeme auto v ceně, kterou jsme zaplatili. Usmívala se. Dobře vědí o těchto praktikách. Potom zkusila ještě jednu nabídku. Můžeme vrátit auto s prázdnou nádrží a započítá nám ji dopředu v den půjčení auta - je to výhodné, protože benzín je prý v černu levnější než v červenci (to budeme auto vracet). Každého napadne, že je to blbost. Prázdnou nádrž se vrátit určitě nepodaří. Akorát vám to nesmí dojít až ve chvíli, kdy už si tuto nabídku zaplatíte.
Mimochodem kolem Seattlu jsou opravdu placené úseky, jejichž projetí bez předplacení bude velmi drahé na následné pokutě. Je dobré se jim cíleně vyhnou. Jedná se o placené pruhy freeway č. 167 a č. 405 (hot lines) a dva placené mosty - v Seattlu a v Tacomě. Viz. mapka zde: www.wsdot.wa.gov/GoodToGo/visitors.htm
Ještě z diskuze pod článkem - zkušenost od jiného cestovatele k půjčení auta (půjčovna Alamo): "Mám stejnou zkušenost v Miami. Auto placené přes rentalcars.com neměli, tak nám nabídl jiné. Že původní smlouvu zruší a dá novou. No samozřejmě ji nezrušil a strhlo si i alamo i rentalcars. Takže jsem zaplatil 2 auta a poslali mě do háje, že jsem to podepsal."
Text: Alexandra Prejdová
Naše články z cesty po Jihozápadu USA:
USA – Jihozápad (1): Autem po Jihozápadu (informace, turistické možnosti, itinerář)
USA – Jihozápad (2): Pobřežím Pacifiku od San Francisca po Los Angeles
USA – Jihozápad (3): Národní parky Joshua Tree a Grand Canyon, Route 66
USA – Jihozápad (4): Územím Indiánů Navaho - Antelope Canyon, Monument Valley, Horseshoe
USA – Jihozápad (5): Národní parky Arches a Canyonlands, Natural Bridges
USA – Jihozápad (6): Národní parky Capitol Reef, Bryce Canyon, Zion
USA – Jihozápad (7): přehrada Hoover Dam, Las Vegas, Valley of Fire
USA - Jihozápad (8): Národní parky Yosemite a Death Valley (Údolí smrti), White Mountains
USA - Jihozápad (9): Národní parky Sequoia, Kings Canyon, Pinnacles
Naše články z cesty po Severozápadu USA:
USA – Severozápad (1): Autem po Severozápadu (itinerář cesty)
USA – Severozápad (2): Craters of The Moon, Bruneau Sand Dunes, vodopád Shoshone Falls
USA – Severozápad (3): Národní parky Yellowstone a Grand Teton, Bighorn Medicine Wheel, Devils Tower
USA – Severozápad (4): Národní park Badlands, sochy prezidentů Mount Rushmore, Custer
USA – Severozápad (5): Národní park Glacier, Little Bighorn Battlefield, Steptoe Butte, vodopád Palouse Falls
USA – Severozápad (6): Národní park Mount Rainier, Mount Hood, Mount St. Helens
USA – Severozápad (7): Národní parky Olympic a North Cascades, Deception Pass, Seattle