Rezervace Milovice: Nová národní přírodní památka
Kdysi tu býval vojenský prostor. Dnes pastviny kolem Milovic na Nymbursku náleží přírodní rezervaci, nově Národní přírodní památce, kde volně žijí divocí koně, zubři a pratuři jako za časů pravěkých lovců a prvních zemědělců. Rezervace Milovice se stala také oblíbeným turistickým cílem. Pastvina se dá obejít během lehké hodinky, na některém úseku jistě divoké koně nebo pratury spatříte. Na pastvinu divokých koní bezprostředně navazuje Přírodní rezervace Pod Benáteckým vrchem se zubry nebo mokřadní krajina Tůně a mokřady Josefov.
Do Milovic se jezdí i na několikadenní pobyty, návštěva domova divokých koní či zubrů se dá spojit i s lesní naučnou stezkou nebo návštěvou zábavně-naučného parku Mirakulum. Ten se řadí mezi nejnavštěvovanější místa Středočeského kraje, spolu s Karlštejnem nebo kutnohorskou Kostnicí.
Příroda v celé své kráse
Velcí kopytníci fungují jako ekosystémový inženýři, právě díky bylo území vyhlášeno Národní přírodní památkou Mladá. Dle organizace Česká krajina byla zřízena k ochraně cenných lučních a lesních ekosystémů a biotopů vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, jako je například hořec křížatý nebo modrásek hořcový Rebelův, který je přímo vázaný na existenci rostliny hořec křížatý.
Zachovalá otevřená step, která je nyní pod ochranou Agentury ochrany přírody a krajiny, je také domovem mnoha bezobratlých živočichů nebo brouků, například chrobáků, kteří se přímo živý trusem velkých býložravců. Najde se tu však i pozoruhodný chrobák ozbrojený s impozantním rohem na hlavě, ten se živí podzemními houbami.
Vysychající tůně osídlují pradávní korýši listonoh letní a žábronoška letní, kteří vzhledem nezapřou své pravěké příbuzné trilobity. Obratlovce reprezentují například čolci nebo ještěrky, ptáky například strnad luční, chřástal polní nebo krutihlav obecný. Společnost jim dělají v neposlední řadě také například netopýři.
Foto: Česká-krajina.cz