Loading...
Čas strávený na kole může být tím nejlepším odreagováním. Stačí se vhodně a pohodlně obléknout, pokochat se krásami kolem a najít si na trase příležitost k příjemnému odpočinku v přírodě nebo ve městech. Česko je svými cyklostezkami vyhlášené, ale i v blízkém příhraničí se najde dost tras, které stojí za to si projet.
Dnešní cyklista má na výletě k dispozici luxus, o jakém se jiným dříve ani nesnilo. Důležité cyklostezky jsou zpravidla lemovány restauracemi, servisy, ubytováním a dalšími nezbytnostmi, které umožňují vyjet si i na vícedenní výlet beze strachu, že zůstanete kvůli špatnému počasí nebo poruše někde v divočině bez pomoci.
A není už ani nutné nasednout na kolo hned v místě bydliště. Vlakem se s ním přepravíte pohodlně téměř kamkoli po Česku i do zahraničí.
TIP: Když už jsme u komfortu, který se současným cyklistům nabízí – i platit se dá chytře a pohodlně. Když se oddáte cyklotoulkám po zahraničí, pak můžete ušetřit za své zážitky díky přátelskému směnnému kurzu třeba s aplikací HelloPay, která v sobě snoubí výhody kreditní karty a odložených plateb. Díky ní budete mít vždy finanční rezervu, ať už budete chtít strávit pár dní v příjemném hotýlku, nebo budete, nedejbože, řešit závadu na svém bicyklu.
Není to sice klasická cyklotrasa, ale zábavy tu na vás čeká víc než dost. Jeden z nejznámějších trailů pro horská kola v Česku se nachází pod horou Smrk v Jizerských horách. Jde o soustavu 80 kilometrů tratí na severu naší země, která je místem zaslíbeným pro všechny cyklisty vyhledávající adrenalin a volnou jízdu v přírodě.
Nastoupit můžete hned v Novém Městě pod Smrkem. Stačí si vybrat ze čtyř obtížností od těch pro začátečníky až po výzvy zejména pro zkušené „bajkery“. Úchvatné výhledy do krajiny se vám otevřou ze zalesněných svahů Závorníku a Svinského vrchu. Lesní asfaltka ze sedla u Streitova obrázku vás zase dovede až do městečka Lázně Libverda, kde si můžete po náročném dni dopřát zasloužený relax.
Krásami Karlovarského kraje vás provede 110 kilometrů dlouhá cyklotrasa podél řeky Ohře. Na české straně začíná u Chebu a pokračuje až k Litoměřicím, kde se Ohře vlévá do Labe. Dále pak můžete pokračovat Labskou cyklostezkou. Moc cyklistů na trase nepotkáte, větší provoz bývá jen v úseku poblíž Lokte a Karlových Varů.
Jestli se na výlet chcete vydat i s menšími dětmi, doporučujeme především první úsek, ten z Chebu do Dasnic. Vede celou dobu téměř po rovince a vlakem se z Dasnic dostanete i zpátky do Chebu.
Pokud budete pokračovat dál, nesmíte minout zatopené bývalé povrchové doly u Sokolova. Vsadíme se, že vás to v teplejších dnech bude svádět k vykoupání a příjemnému osvěžení před další cestou. Kousek za Sokolovem už na vás čeká hrad Loket a za ním pak kolem Svatošských skal dojedete až do Karlových Varů.
Z Chebu ale cyklostezka pokračuje i na druhou stranu k našim německým sousedům. Navazuje tam totiž na Valdštejnskou cyklostezku (Wallenstein-Radweg), směrem na Waldassen. Hned za hranicemi se můžete zastavit třeba v jeskynní kapli Lourdesgrotte, která je věrnou kopií známé poutní jeskyně v Lurdech.
Ve Waldassenu se nachází starobylá klášterní bazilika s opatstvím a zámkem, dále na trase minete třeba historickou obec Marktredwitz, hornické a porcelánem proslulé město Arzberg, šestiboký hrad s Bismarckovou rozhlednou v Hohenbergu nebo známý kamenolom Pechbrunn. Nemusí to tedy být jen o jízdě na kole, ale i o objevování nových míst.
Kdo do nich jednou vkročí (nebo vjede), ten se určitě vrátí. Do města, jež je v Česku známé hlavně kvůli nákupním horečkám, se ale můžete vydat i za nádhernými památkami. Vlakem se sem dostanete pohodlně a překážkou nebude ani kolo. Hned po příjezdu můžete najet na jednu z tras, kterých je v jeho okolí opravdu hodně.
Pro vytrénované se nabízí okruh od nádraží Freital-Hainsberg zvaný Weißeritztal-Warnsdorfer Quelle Loop. Místy možná budete muset sesednout a převést kolo těžším terénem pěšky, ale za cestu kopcovitými cestičkami podél skal, řek a vodních nádrží to určitě stojí. Trasa je dlouhá asi 40 kilometrů a hodí se spíše pro horská kola.
Pokud byste chtěli zpátky do Česka dojet na kole, nabízí se jako ideální možnost využít část Labské cyklostezky (Elberadweg) vedoucí z Drážďan přes lázeňské městečko Bad Schandau do Českého Švýcarska. Je to jízda po rovince mezi skalami podél řeky, která se i v letních vedrech stará o příjemné klima.
Zhruba na půli cesty dojedete ke skalnímu mostu Bastei, který patří mezi turisticky nejpopulárnější místa v Saském Švýcarsku. Jeho návštěvu je ideální spojit se zastávkou na odpočinek v malebné obci Kurort, kde doporučujeme oběd v panoramatické restauraci Panoramarestaurant Bastei.
Po stopách čarodějnic, čertů a dalších bájných bytostí vás povede cyklostezka z Jeseníků do polského Paczkówa. Je to ideální šance, jak obohatit rodinný výlet o trochu poznávání zábavnou formou.
Stezka měří celkem 233 kilomerů a je vhodná spíše pro starší děti, které zvládnou náročnější cestu podhorskou krajinou. Lemují ji naučné tabule a nejrůznější atrakce spojené s čarodějnictvím.
Na české straně se vyjíždí z města Mohelnice s gotickým kostelem a starými hradbami s vězením. Trasa dále vede přes regionální centrum Šumperk s expozicí věnovanou čarodějnickým procesům. Najdete ji v dechberoucích sklepních prostorách Geschaderova domu.
Lokalitou, která nikdy nezklame, jsou Velké Losiny. Tady vás určitě zaujme černokněžný kamenný oltář ze 17. století. Na polské straně bezpodmínečně zastavte u Nyského opevnění pod horou Hexenberg, kam se údajně o sabatu slétaly čarodějnice z Nysy. V cílovém Paczkówě vás pak čeká roubený Katův dům.
Jedna z nejdelších a nejpopulárnějších cyklotras v Evropě protíná čtyři státy a vine se podél obou břehů řeky, po níž dostala jméno. Měří 1 200 kilometrů a nejlepší místa pro napojení jsou v Pasově, Linci a Bratislavě, kam vás z Česka i s kolem dopraví vlak.
Nejnavštěvovanější částí cyklostezky je ta rakouská, kde je provoz poněkud hustší, ale zato vyvážený zajímavými místy k vidění.
Pasov je pověstný svým dunajským meandrem Schlögen nebo trapistickým klášterem Engelszell, kde můžete ochutnat vynikající likér (po kterém ale určitě hned nesedejte na kolo). V Linci můžete obdivovat klášter Melk, který označuje začátek známé vinařské oblasti Wachau. A zastávka ve Vídni by byla nejspíš na samostatný článek.
A to rozhodně není všechno. Proto jen v rychlosti zmíníme ještě termální koupaliště Vadaš ve slovenském Štúrově, historicky významné maďarské město Ostřihom s bazilikou sv. Štěpána, jež vznikla po vzoru římské baziliky sv. Petra, nebo středověké městečko Szentendre (rovněž v Maďarsku, jak název napovídá) se čtyřmi chrámy ze 17. století.
Na každé ze zmíněných tras je toho pochopitelně k vidění mnohem více. Zatímco některé trasy si v klidu projedete během jednoho dne, na jiné je lepší vyhradit si alespoň víkend.