Tři novinky v Národním muzeu již o prázdninách
Pražané o prázdninách míří za odpočinkem a zábavou zpravidla pryč z metropole. Naopak množství turistů – včetně zahraničních – v tomto období sem v rámci dovolenkového programu zamíří. Na ně pamatovalo Národní muzeum hned třemi novinkami.
V Historické budově Národního muzea je od konce června otevřena výstava Padesátá léta. Představí návštěvníkům desetiletí československých dějin, symbolizované perzekucemi a politické procesy za železnou oponou, ale i vírou v lepší svět, který by odstranil nesvobodu a zločiny v totalitou zdecimované, moskevskými i domácími komunisty ovládané zemi. 50. léta 20. století jsou jedním z nejtemnějších období našich moderních dějin. Obdobím politických procesů, justičních vražd, bezpráví a likvidace demokratických principů správy státu, za což je odpovědná vládnoucí Komunistická strana Československa. Totalitní režim zasáhl do všech oblastí společenské struktury země, včetně ekonomiky, kultury, politiky či zahraničního ukotvení země. V tomto období byl nastaven a pokřiven budoucí charakter naší společnosti na mnoho desítek let. Na výstavě je prezentován širší kontext 50. let, kdy se ústředním bodem stává smrt dvou komunistických vůdců J. V. Stalina a K. Gottwalda. Padesátá léta jdou cestou mnoha kontrastů, utvářejících ucelený obraz doby prostřednictvím stěžejních událostí, jako jsou válečné ozvuky, měnová reforma, osudy elit – proces s Miladou Horákovou a Josefem Toufarem, propagandistický filmový průmysl, dobový tisk s tématy korejské války, kolektivizace venkova či třetí odboj, ale také olympijské úspěchy Emila Zátopka a Áji Vrzáňové a exilové a samizdatové materiály. Ukazují, jak zločiny komunistického režimu, tak poválečné nadšení, které tomuto režimu umožnilo převzít politickou moc ve státě. Výstava dokumentuje proměnu samostatného Československa ve vazala Sovětského svazu. Výstava obsahuje předměty ze sbírky Národního muzea i audiovizuální prvky, jež spolu s nevšední architekturou navozují dusivou atmosféru té doby. Potrvá do konce května příštího roku.
V Nové budově Národního muzea od 30. června 2023 otevřelo zbrusu nové Dětské muzeum. Unikátní koncept oslovuje dětskou kreativitu a imaginaci a na principu interaktivity dětem odhaluje svět kolem nás, nové perspektivy a souvislostí. Je dějištěm sdílených zážitků a mezigeneračního vzdělávání, kde se tu setkává generace dětí, rodičů a prarodičů.
„Národní muzeum se dlouhodobě a systematicky zaměřuje na dětské návštěvníky. Všechny naše expozice a výstavy připravujeme tak, aby byly zajímavé, atraktivní a srozumitelné i pro dětského návštěvníka. Pro děti a mládež pořádáme mnoho workshopů a vzdělávacích programů pro školy. Nyní otevíráme další z našich stálých expozic, která je plně interaktivní a komunikuje s dětmi především prostřednictvím herních prvků, ilustrací či obrázkových manuálů. Deset hlavních témat, se kterými si tu volně hrajeme, nabízí zcela nový pohled v rovině přírodovědné, společenské i symbolické, a nechává na dětech, jak a zda ve svých myslích témata propojí a budou s nimi dále pracovat. Chceme děti nechat si hrát a při tom poznávat svět a jeho fyzikální zákonitosti či přírodní anomálie. Velmi důležité podle mě je, že si na vše mohou děti sáhnout, vyzkoušet si, jak co funguje. Zároveň je zábavnou formou seznamujeme s našimi sbírkami a tématy, kterým se Národní muzeum věnuje. Snažíme se, aby již i malé děti vnímaly muzeum jako místo poznání a zábavy, a vytvořili si k němu pozitivní vztah i do budoucnosti,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Rozmanitost témat a jejich nevšední pojetí prostupuje celou expozicí. V námětu vývoj děti poznají, jakým způsobem plyne čas v přírodě – od larvy k motýlovi, od přesličky k černému uhlí. Téma obydlí ukáže, jak bydlí zvířata i lidé. Obrana je hezkou ukázkou paralely zvířecího krunýře a lidského brnění. Téma smysly porovnává vnímání lidí a jiných živočichů. Záznam zdokumentuje příběhy skryté v geologii i v technologii. Křehkost upozorní na půvab jemných křídel hmyzu i vzácné keramiky. Chyba je téma ukazující odchylky od norem a pravidel jako zdroj jedinečnosti. Let ptáků, migraci stád, ale i tok dat jsou zachyceny v tématu pohyb. Pomíjivý i trvalý lesk přírodnin a lidských výrobků reprezentuje téma blyštivosti a hra dává věcem univerzální princip napříč dějinami i živočišnou říší. Tato specifická témata se vzájemně prolínají ve všech třech expozičních sálech. První z nich je věnován hře a jeho dominantou je velká herní stěna obsahující sérii her ovládaných házením míčků, doplněná netradiční skluzavkou a prolézačkou. Druhý sál, který je určen k poznávání, je na první pohled tradičním expozičním sálem o třech podlažích, kde na návštěvníky ale nečekají pouze klasické vitríny a exponáty, ale také velké množství interaktivních a herních prvků. Ústředním motivem je tu zeměkoule, která ukrývá promítací sál s projekcí připravenou ve spolupráci s ČT:D a také herní kiosek obsahující hry z dílny webu Déčko.cz. Třetí sál je pak věnován tvořivosti. Děti si tu mohou číst, hrát stolní hry, kreslit. Cestou z druhého do třetího sálu je možné se zastavit ve fotografické laboratoři. Tady se děti seznámí s technikou klasické fotografie, vybavením temné komory a vyzkoušejí si aktivity spojené s projekcí světla. Přestože je expozice Dětského muzea plně interaktivní, jednotlivé prvky jsou většinou mechanické a celkové výtvarné ladění vychází z tradičních materiálů (dřevo a kov) a postupů (perokresba, dřevoryt). Každé téma reprezentuje jak vitrína s exponáty, tak samostatně stojící skulptury či modely a interaktivní prvky. S propojováním zdánlivě vzdálených témat pracují rovněž doprovodné edukační materiály a lektorované programy pro školy, které je možné rezervovat na webu Národního muzea. Lektoři pak prostřednictvím tvořivých workshopů s jednotlivými náměty, jako je například kaligrafická dílna či komunikace včel, seznámí děti s expozicí a světem kolem nás. Dětské muzeum je určeno dětem od 4let, vstup pro návštěvníky je z Nové budovy Národního muzea na časové vstupenky- na 1,5hodinový časový slot 30 dnů předem online či v pokladnách za jednotnou cenu 120 korun. Ostatní expozice a výstavy Národního muzea jsou pro děti do 15 let přístupné zdarma.
Od 1. července 2023 je v Národopisném muzeu Národního muzea v Kinského zahradě třetí výstava, nazvaná Šátky a šátečky. Ukazuje část textilní sbírky Etnografického oddělení Národního muzea - nejrůznější šátky a šátečky rozmanité provenience, z nichž některé svým výjimečným provedením a technikou právem náleží mezi evropské i celosvětové unikáty. Lze tu obdivovat nádherné vyšívané šátky z 18. století, jimž se zásluhou precizní práce restaurátorek textilu Národního muzea vrátila jejich původní krása. Unikátem je křestní šátek s výšivkou z roku 1784 Josefy Náprstkové, či ručně batikovaný šátek Marie Husarové z Křemže u Českého Krumlova, pocházející z roku 1955. Její batikované šátky měly velký úspěch na světových výstavách v Bruselu či Paříži. Velmi zajímavé jsou také zmenšené modely uvázaných šátků z Moravy, které byly součástí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895 v Praze nebo šátek pro nevěstu, získaný v Bosně historicky první českou lékařkou Bohuslavou Keckovou. Perličkou pro obdivovatele Boženy Němcové je replika jejího šátku z 19. století. Objevíme také, že nejde historicky výhradně o ženský doplněk, ale že je šátek i praktickou součástí mužského oděvu, či tradičního moravského kroje. Pestrou historii mají i různé způsoby vázání šátků, ať už z náboženských, či praktických důvodů. Šátky a šátečky budou v Národopisném muzeu k vidění do konce srpna roku 2024 a bude doprovázena odbornými přednáškami a kurzy.
Miroslav Navara/TZ