Co s sebou pod stan?
Léto je tady. Výlety a stanování jsou ideální příležitostí, jak si vytvořit nové zážitky a vzpomínky, na které jen tak nezapomenete. Pokud se vydáte do přírody přes noc pod stan nebo jen tak přespat pod širým nebem, nezapomeňte se pořádně vybavit. Svůj pobyt v přírodě si tak užijete bez nepříjemných komplikací.
Hoďte tedy své starosti za hlavu, sbalte si batohy a vyrazte za dobrodružstvím.
Jdu s batohem do přírody
Teplé letní dny a noci svádí k turistice. A tak přepnete na dobrodružný mód a s batohem na zádech vyrazíte do přírody. A kde budete spát? No přece někde na kopci „pod širákem“ nebo v některém z přístřešků, které potkáte po cestě. Co si s sebou sbalit, abyste měli veškerý komfort?
Při takzvaném „vandrování“ je potřeba vyloučit zbytečnosti a nezapomenout základní výbavu.
Vzhledem k tomu, že si vše nesete s sebou na zádech, je potřeba mít pořádný batoh, který vám bude dobře sedět a bude dostatečně velký, aby se vám do něj vše vešlo. V ideálním případě by měl mít možnost připevnit některé věci zvenku.
Spaní
Pro pohodlný odpočinek je základem všeho kvalitní karimatka a spacák. Nezapomeňte však také na celtu, která vás ochrání před letním nočním deštěm.
Příslušenství
Do batohu si nezapomeňte přibalit nůž, který je univerzálním pomocníkem k nakrájení jídla na večeři, případně ho můžete použít při prosekávání zarostlého terénu. Další nezbytnou věcí je KPZ, ve které by neměla chybět jehla a nit, sirky a základ lékárničky – obvaz, náplasti a léky proti bolesti.
Pro cesty, kde nemáte přístup k elektřině, se vám budou hodit bateriové svítilny a čelovky, u kterých jednoduše vyměníte baterie a zase SVÍTÍTE. Čelovka má navíc nespornou výhodu v tom, že vám poskytuje světlo přesně na místo, které potřebujete osvětlit, ale máte volné ruce. V dnešní době se většina lidí neobejde bez mobilního telefonu. Powerbanka vám skvěle poslouží jako záložní zdroj pro váš mobilní telefon. Pak už můžete zase zkoumat, kudy se vydáte dále ve své cestě k cíli pomocí mobilních map, či můžete zavolat rodině, že jste v pořádku.
Jídlo
Základem pro pěší turistiku je ešus, příbor, hrnek a malý vařič s plynem. Samozřejmě je mnohem autentičtější, když si jídlo připravujete na ohni. To ale nelze praktikovat vždy. Při balení myslete také na to, abyste měli dostatek pitné vody. Připravte si tedy dost lahví. Pokud se nechcete tahat s litry vody, můžete si pořídit láhev s filtrem nebo cestovní filtr, díky kterému se můžete napít třeba i z rybníka. Vhodnou svačinkou, která vám dodá energii, jsou různé proteinové tyčinky či sušené maso.
Jedu do kempu
Do kufru auta sbalíte stan a vyrážíte do kempu, kde chcete strávit pár dnů „blíž přírodě“? I když vyrážíte již poněkolikáté, je důležité mít základní seznam věcí, na které nezapomenout. Kempy mají tu výhodu, že spoustu věcí si můžete dokoupit. Bez čeho se ale neobejdete?
Vybavení
Ano, stan! Základní věc, kterou nemůžete přece zapomenout a je zbytečné ji na seznamu mít. Mnohdy se ale soustředíte na spoustu jiných věcí a tu nejdůležitější pak můžete jednoduše nechat doma. Zkontrolujte tedy před odjezdem, zda je stan v dobrém stavu a zda máte potřebné vybavení (matrace, karimatky, spacáky...). Další položkou na seznamu je prodlužka nebo prodlužovací buben. V kempu sice elektřina je, ale pokud „rozbijete stan“ ve větší vzdálenosti, nemusíte na elektřinu dosáhnout.
Nedílnou součástí výbavy je také kempingová svítilna anebo čelovka. Posvítíte si s ní ve stanu i na nočních procházkách.
Po celodenním výletě určitě oceníte kempingový nábytek. Odpočinete si v pohodlném křesle a na stůl můžete připravit hody nebo na něm hrát třeba karty.
Jídlo
Pokud se rozhodnete, že v kempu nechcete navštěvovat restaurace a budete si vařit, myslete na pořádné vybavení kuchyňky. Určitě by měla obsahovat kempingový vařič nebo gril, na kterém připravíte teplé jídlo. Pro své pohodlí nezapomeňte také zabalit talíře, hrníčky a příbory. Dobrým tipem je naplánovat si, co který den budete připravovat. Budete pak přesně vědět, kolik jídla potřebujete vzít s sebou.
Co dalšího s sebou
Při kempování se nespoléhejte pouze na autolékárničku. Do své lékárničky na dovolenou zabalte také pinzetu na vytahování klíšťat, nepálivou desinfekci, krém na spáleniny od sluníčka, základní léky na průjem a teplotu, gel po štípnutí hmyzem. Nezapomeňte si přibalit také repelent, který se vždy hodí jak u vody, tak v lese.
Jedu pod stan na kole
Pokud se rozhodnete vyrazit do přírody na kole, určitě vás čeká spousta zábavy a zážitků. Při balení na cesty dávejte pozor na to, aby byl náklad správně vyvážený.
Příslušenství
Před cestou zkontrolujte, zda je kolo v dobrém stavu, ať se vám po cestě nestane nějaký „kolaps“. Nezapomeňte na svítilnu na kolo, pro případ, že se budete k cíli blížit za tmy. Myslete také na své pohodlí a bezpečnost a na cestu si nasaďte helmu a rukavice. Brýle vás zase ochrání před nechtěným hmyzem, který by se vám za jízdy mohl dostat do oka.
Jídlo
Jídlo a pití je při cestování na kole základ. Pokud vyrážíte na delší cestu, je dobré mít s sebou sbalené svačinky ve formě energetických tyčinek, sušeného masa, oříšků či ovoce. Toto jídlo vám dodá energii, a přitom není těžké a nezabere hodně místa. Nezapomeňte také na dostatek pitné vody.
Ať už se rozhodnete vyrazit pod stan do přírody či do kempu, užijte si dovolenou na maximum a přivezte si z ní spoustu krásných zážitků.
Hledáte svítilny, čelovky nebo kempingová světla, která by vám byla spolehlivým parťákem na vašich výletech? Podívejte se na www.emos.cz. Čtenáři Turistika.cz mohou využít mimořádnou slevu 15 % na celý sortiment s dopravou ZDARMA! Stačí v prvním kroku košíku zadat kód: TURISTIKA15. Slevový kód není možné kombinovat s jinými slevovými kódy.