V dobách první republiky tady stával obrovský zábavní park Eden. V roce 1980 rozhodl Obvodní národní výbor Praha 10, že na místě, které tehdy představovalo konec právě dokončeného sídliště Vlasta, vznikne kulturní dům. Dle návrhu architektů Hany a Dalibora Peškových tady následně byla postavena železobetonová budova s pláštěm z kovu a skleněných panelů, částečně obložená kamenem. Brutalistní nádech provázely i umělecké prvky, například mozaiky Martina Sladkého.
Kultura ve Vršovicích ožije. A nejenom kultura
Kulturní dům Eden ve
Vršovicích byl slavnostně otevřen v roce 1987 při při příležitosti otevření stanice metra Strašnická. Skrýval se v něm víceúčelový sál, velký biograf, který pojal až tisícovku návštěvníků, a honosná restaurace. O necelých dvacet let později byla multifunkční budova kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Od té doby Kulturní dům Eden bohužel chátrá. Přestal vyhovovat současným požadavkům na provoz, kvůli nové zástavbě přestal zapadat do svého okolí. Také kvůli použitému azbestu se radnice Prahy 10 rozhodla stavbu zbourat. Na nový objekt vypsala soutěž, kterou vyhrálo architektonické studio ohboi.
Návrh studia ohboy a projekční společnosti JIKA-cz původní kulturák nahrazuje dvojicí obytných budov, průchodem spojených se sídlištěm. Uvnitř vedle nájemních bytů nebude chybět ani komunitní centrum a společenský sál pro 600 lidí, zasazený do podzemí. Pod úroveň terénu se vešla i parkovací místa. V průchozím parteru domů se počítá s restauracemi, kavárnami a obchody. Společenskému dění bude sloužit i venkovní amfiteátr spojený s parkem.
Nový návrh počítá i s úpravami okolního prostranství. Menší park doplní komplex z jihu, východně od budovy pak vznikne nové náměstí. V přilehlé Vršovické ulici, které se bude kultivace veřejného prostoru týkat také, vyroste nové stromořadí.
Dům Eden, radnice, drážní promenáda i Koh-i-noorka
Proměny se dočká celý Eden včetně sousední administrativní budovy Vlasta, sídla městského úřadu Prahy 10. Rekonstrukce proběhne dle návrhu architektonické kanceláře CASUA. Rozsáhlá proměna čeká i vršovickou železniční trať. Po vzoru newyorské The High line se tady připravuje nová drážní promenáda s liniovým parkem. Promenáda a nový Dům Eden budou propojeny, stejně jako s protější Koh-i-noorkou.
Rozsáhlý industriální areál Koh-i-noor znovu ožije jako moderní obytná zóna dle studie ateliéru Jakub Cigler Architekti. Industriální charakter a některé historické prvky zůstanou zachovány. O přestavbu se postará současný majitel, developerská
společnost PSN s portfoliem, které zdobí i takové architektonické perly jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí nebo Metronom na Letné.
Bezmála dvouhektarový vršovický brownfield rozšíří pražský bytový fond asi o 580 nových bytů. Doplní je čtyři tisíce metrů čtverečních komerčních ploch pro obchody a služby. Ty přijdou vhod nejenom novým rezidentům, ale i stávajícím obyvatelům.
Aktuálně se připravuje dokumentace pro územní rozhodnutí. „Počítáme, že na jaře 2023 bychom zahájili demolici a sanaci území a renovaci historické části. Jakmile pak budeme mít všechna povolení, tak začneme s výstavbou,“ uvedl Štěpán Smrčka, ředitel developmentu a projektového managementu
PSN.
Poslední aktualizace: 24.6.2022
Vršovické proměny: Eden vstává z popela, do krásy se probouzí i protější Koh-i-noorka na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Vršovické proměny: Eden vstává z popela, do krásy se probouzí i protější Koh-i-noorka
Tak to koukám, jak se koh i noorka zvedla. Byl jsem tam asi tři roky zpátky a byla to sice velká…