DOLOMITE, poctivé boty s velkou historií
První stopa člověka na vrcholu obávané velehory K2, rekord v grónské pustině, první vstřikované lyžáky a průkopnická podrážka ABS… To je jen malý výčet zlomových momentů italské značky Dolomite, která už dlouhá léta spoluutváří historii odolné sportovní obuvi.
Dolomite je vzorovým představitelem severoitalského sportovního obuvnictví. Má více než stoleté zkušenosti s vývojem a výrobou těch nejlepších outdoorových bot, ale i oděvů. Jejich kořeny jsou v dolomitských horách a v dlouholeté tradici. Dnes nabízí milovníkům outdooru kvalitní kožené boty a elegantní sportovní oblečení, které jsou doma v horách i ve městě.
Začalo to skoro pohádkově. V roce 1897 založil teprve 17letý Giuseppe Garbuio v městečku Volpago del Montello, pod posledním hřebenem, který odděluje Pádskou nížinu od Dolomit, malinkou společnost: Fabbrica Scarpe Montello. Kdyby dnes Giuseppe žil, řekl by vám, že to ale žádná pohádka nebyla. Byla to hlavně tvrdá dřina, podhorská úpornost a vytrvalost, které způsobily, že z malé manufaktury relativně brzy vznikla továrnička na výrobu obuvi La Dolomite. Od roku 1912 se značka soustředila na výrobu bytelné pracovní obuvi a horských bot, které se rychle staly nezbytnou pomůckou horalských průkopníků.
S vynálezem lyžařské obuvi našla v roce 1930 La Dolomite nové pole působnosti. Přišla na trh s první celokoženou lyžařskou botou. Koncem 30. let pak vyrobila první lyžáky s broušenou rafinovanou podrážkou, které poprvé perfektně zapadly do lyžařského vázání.
Od padesátých let, kdy začaly nejslavnější expedice do Himálají, si získaly boty Dolomite pověst těch nejlepších expedičních speciálů. V červenci roku 1954 si italští horolezci Achille Compagnoni a Lino Lacedelli v základním táboře obávané a nebezpečné hory K2 nazuli horolezecké boty Dolomite a 31. 7. stanuli jako první lidé na vrcholu. Byl to úžasný výkon. Pouhý rok poté, co Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay zdolali nejvyšší, ale mnohem snadnější Mount Everest. Na další úspěšný pokus na K2 se totiž čekalo neuvěřitelných 23 let. Úspěch z roku 1954 připomíná oblíbená kolekce bot Dolomite 54.
Dolomite jakoby se staly specializovanou obuví na ty nejobtížnější velehory a vysokohorské podmínky. Až v roce 1960 dobyla švýcarská expedice v botách Dolomite jako první na světě další obávanou horu Dhaulagiri. Sice až sedmý nejvyšší vrchol na světě, který však po katastrofické sérii neúspěchů dostal pověst prakticky nezlezitelné hory. Památku tohoto prvovýstupu dnes připomíná model Dolomite Dhaulagari.
To nebylo zdaleka vše. V roce 1966 dosáhli členové italských alpských klubů Carate Brianza a Gruppo Ragni z Lecca 71. rovnoběžky v Grónsku. „Padl další historický rekord a outdoorové boty Dolomite opět byly u toho.“
Jsou to jen příklady průlomových expedic, právě ony však posloužily k zavedení zásadních inovací do standardní výroby. Proto Dolomite poctivě sloužily a dodnes slouží i tisícovkám horolezců, bezejmenným lezcům, průvodcům, turistům i milovníkům hor.
V roce 1969, po několika letech sbírání mezinárodních cen a vývoje inovací, v Dolomite vytvořili i první vstřikované lyžařské boty. Společnost v průběhu dalších let rozpřáhla perutě a podnikla průlom také do oděvního sektoru, v němž se proslavila v 80. letech velmi oblíbenou péřovou bundou Dolomite.
A inovace pokračovaly dál. Jednou z nejpozoruhodnějších byla koncem devadesátých let podrážka ABS, vyrobená ze speciální gumové směsi. V roce 2007 pak vznikl systém podešve a svršku nazvaný Back Bone Base - inovativní, anatomicky tvarovaný klín EVA.
Není určitě náhoda, že boty Dolomite se dodnes vyrábí v italském regionu Veneto v oblasti města Montebelluno. Pyšní se tam dlouhou tradicí obuvnictví, obohacenou produktivními znalostmi a dovednostmi, které umožňují po generace vynikat v oboru. Dolomite je toho vzorovým příkladem.
V Česku najdete nejširší výběr Dolomite v českém řetězci se špičkovým sportovním vybavením Endorphin Republic. Najdete zde desítky modelů lifestylových i trekových bot Dolomite, ale i hezkou a kvalitní kolekci elegantního sportovního oblečení Dolomite, včetně hřejivých péřových bund.