Loading...
Vršovický kostel sv. Václava je pozoruhodnou monumentální budovou z let 1929 až 1930, všeobecně považovanou za jednu z nejzdařilejších funkcionalistických církevních staveb v České republice. Tento železobetonový svatostánek ve stylu konstruktivismu je navíc spojována s několika velmi významnými tvůrci, zejména s Josefem Gočárem (architekt kostela), Čeňkem Vosmíkem (oltářní kříž) a Josefem Kaplickým (vitrážové okno).
Kostel s dominantní věží a schodištní terasou se nachází v horní části svažitého vršovického náměstí Svatopluka Čecha. Při bočním pohledu se proto chrámová loď stupňovitě zvedá. Kostel je orientovaný k severu, má obdélný půdorys a půlkruhový závěr. Kostel charakterizuje zejména široké schodiště, otevřená předsíň se třemi vstupy a vysoká štíhlá věž završená mohutným křížem ze žlutého opaxitu.
Chrámový interiér je trojlodní, přičemž boční lodě osvětlují velká pásová okna. Presbytář je téměř celý prosklený díky velkému vitrážovému oknu se zobrazením sv. Václava na koni.
Hranolovitá kostelní věž je vysoká 56 metrů a její čelní stěna je prosklena luxfery. Součástí věže je zvonice, která byla roku 1930 osazena 5 zvony (všechny byly během II. světové války zrekvírovány). V roce 1995 získal kostel dva nové zvony (Václav a Ludmila), které ulila zvonařská firma Dytrychů z Brodku u Přerova. Socha sv. Václava byla na věž instalována teprve v roce 2010. Autorem původního návrhu z roku 1929 byl Bedřich Stefan a plastiku v nadživotní velikosti vytvořil akademický sochař Jan Roith.
Celý sakrální areál vznikl podle projektu předního českého architekta I. poloviny minulého století Josefa Gočára. Samotný svatostánek je považován za náš první kostel postavený v duchu konstruktivismu. Jedná se o stavbu, která vyniká čistotou svých tvarů a linií.
Kostel sv. Václava je naší chráněnou kulturní památkou již od května roku 1958. V listopadu roku 1993 se stal také součástí památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice a necelý rok předtím iNárazníkové zóny statku světového dědictví. A aby toho nebylo málo, od května roku 1981 je ještě částí Ochranného pásma pražské památkové rezervace.
Na závěr ještě pár doplňujících informací:
Zajímavé je, že autorem myšlenky, aby se tento kostel stal ukázkou moderní české architektury, byl již v roce 1902 tehdejší vršovický farář František Dusil. Nový kostel nyl postaven na místě starého zádušního hřbitova. Na stavbu byla v roce 1927 vypsána veřejná architektonická soutěž, do které došlo celkem 52 návrhů. Z nich byů v červenci roku 1928 vybrán návrh Josefa Gočára. Základní kámen byl slavnostně položen v květnu roku 1929 a celá stavba pak trvala 11 měsíců.
Podélný půdorys kostela se směrem k hlavnímu oltáři mírně zužuje. Díky železobetonové konstrukci nejsou boční lodě odděleny sloupy. Autorem mariánského postranního oltáře je Karel Pokorný, autorem oltářů Srdce Páně a sv. Josefa je Josef Kubíček. Čeněk Vosmík vytvořil kromě oltářního kříže také reliéf na oltáři Českých patronů. Opuková křížová cesta je dílem Bedřicha Stefana. Součástí kostela je rovněž knihovna.
Interiér kostela je většinou nepřístupný. Bohoslužby zde probíhají v neděli v 8,30 hod. (v červenci a srpnu v 9,30 hod.) i ve středu a v pátek v 18,00 hod. (kromě července a srpna).