Při přípravě vybavení je třeba si uvědomit, že při výstupu na Kilimandžáro se nejdříve projdete deštným pralesem, kde je hodně teplo a často prší, poté budete stoupat do vyšších sušších a chladnějších poloh a na vrcholu je v průběhu skoro celého roku sníh a mráz. Takže potřebujete celoroční výbavu.
S využitím studia různých webových stránek a na základě mé vlastní zkušenosti s výstupem na Kilimandžáro v říjnu 2018 jsem sestavil a i dalším lidem doporučuji tento seznam:
- Cestovní doklady, očkovací průkaz, doklad o pojištění, karty, peníze. K tomu se velmi hodí nepromokavý obal.
- Trekové boty – mírně zateplené, kotníkové. Pokud si kupujete nové, měli byste v nich nachodit minimálně 10-20 km před zahájením výstupu na Kilimandžáro a pořádně je „rozšlápnout“. Mohly by se hodit i náhradní tkaničky.
- Sandály nebo jinou lehčí, nižší a pohodlnou obuv do kempu a do města.
- Spací pytel – na Kilimandžáru může být v noci opravdu zima. Volte spací pytel do nižších teplot, a to i za tu cenu, že bude o něco málo větší a těžší. Na Kilimandžáru vám to vadit nebude, protože vám ho stejně ponesou nosiči. My jsme zvolili Husky ANAPURNA -28°C. Neváhejte a vezměte si s sebou také polštářek, bude se vám spát pohodlněji. Praktické jsou nafukovací polštářky. Někdo si vystačí se složeným oblečením pod hlavu.
- Trekové hole – někdo je má rád a někdo nemá. Pro výstup možná nejsou tak důležité, ale na sestup se hodí, uleví kolenům.
- Bundy – zateplená, větru a vodě odolná bunda s kapucí, soft-shellová bunda s kapucí, fleecová bunda kterou lze použít i jako střední izolační vrstvu.
- Trekové kalhoty – jedny zateplené a jedny lehčí, větru a vodě odolné trekové kalhoty. Užitečné jsou s oddělovacími nohavicemi a nebo k tomu jedny s krátkými nohavicemi.
- Trička – s dlouhým i krátkým rukávem, lepší jsou funkční trička, co odvádí pot od těla
- Prádlo – trenýrky, tílko, podvlékačky, lepší je funkční prádlo, co odvádí pot od těla. Omlouváme se za mužskou terminologii, dámy budou vědět co je třeba :-)
- Návleky na boty a holeně. Hodí se do prachu, bláta i sněhu. To vše vás může na Kilimandžáru potkat.
- Ponožky – lehčí i teplejší, několik párů.
- Pláštěnka nebo pončo. V deštném pralese se občas vyskytne déšť :-)
- Nádoby na vodu – tři alespoň litrové nádoby na vodu. Může se hodit, pokud je jedna z nich termoska. Praktické jsou i vaky na vodu, po vypití zaberou méně místa. Pozor, do národního parku Kilimandžáro vás nepustí s obyčejnými nevratnými PET lahvemi od minerální vody nebo jiných nápojů. Musíte mít originální koupené lahve. Je to opatření proti tomu, aby se na hoře Kilimandžáro hromadil plastový odpad. Pokud trpíte na střevní potíže, vezměte si i desinfekční tablety na vodu.
- Čelová lampa a jedna sada náhradních baterií.
- Víceúčelový nůž s nářadím. Nezapomeňte vložit na letišti do odbaveného zavazadla, do letadla vás s ním nepustí.
- Pokrývky hlavy – jedna teplá čepice, jedna kšiltovka, nebo ještě lépe klobouk, který chrání i krk a uši. Existují i kšiltovky s přídavnou ochranou krku a uší. Při závěrečném výstupu na vrchol oceníte také kuklu. Hodí se šátek na krk.
- Rukavice – jedny lehčí a jedny hodně teplé, pokud budete mít palčáky, nebudete poslední den výstupu na samotný vrchol Kilimandžára litovat. Vodě a větru odolné.
- Sluneční brýle, opalovací krém s ochranným faktorem alespoň 30, balzám na rty s ochranným UV faktorem. Mohou se hodit i brýle podobné lyžařským, které ochrání oči a kůži kolem očí proti větru. V kombinaci s kuklou poskytnou výbornou ochranu celého obličeje.
- Malá osobní lékárnička – léky proti bolesti hlavy (většina lidí bude ve vyšší nadmořské výšce potřebovat), proti průjmu, pastilky na bolení v krku, desinfekce, náplasti, a další dle vaší potřeby. Může se hodit prášek na spaní a/nebo špunty do uší, pokud máte lehčí spaní.
- Malý ručník, malé mýdlo, toaletní papír, vlhčené ubrousky, zubní kartáček a pasta. Někdo rád používá i desinfekční gely na ruce.
- Repelent – stačí v nižších nadmořských výškách, především v úvodní části výstupu v deštném pralese. Ve vyšších polohách Kilimandžára už se komáři nevyskytují.
- Nápoje v prášku nebo v tabletách, energetické tyčinky, gely a jiné pro rychlé dodání energie v průběhu výstupu.
- Pytel na odpadky – nic po sobě na hoře nenechávejte!
- Velký nepromokavý batoh nebo taška na ostatní oblečení a vybavení, který ponesou nosiči. Problémy se ztrácením věcí z batohů nesených nosiči nebývají, ale někdo může i tak chtít si dát na batoh zámek.
- Menší batoh na denní výbavu, který si ponesete sami. Počítejte s tím že můžete v průběhu dne na treku potřebovat:
-
- 2 litry vody, svačinku.
- Jednu vrstvu oblečení navíc, oproti tomu, co máte na sobě. Na horách se může kdykoliv rychle a výrazně ochladit. Také pláštěnku.
- Osobní lékárničku, toaletní papír, hygienické potřeby, desinfekci rukou (mezi kempy většinou není možnost se nikde umýt).
- Krém na opalování, balzám na rty s ochranným faktorem, sluneční brýle.
- Pytel na odpadky.
- Trekové hole – nejlepší je, když se dají připnout z vnější strany na batoh.
- Telefon, kamera, pas, peníze apod. v nepromokavém obalu.
-
- Plavky – na hotelu v Moshi bývá často bazén, můžete využít před výstupem na Kilimandžáro a někdy i po výstupu.
- Knížka, telefon, fotoaparát, náhradní baterky a nebo power banka. Ke zvážení je i dalekohled. Jako nejlepší zábava do stanu po večeři se nám osvědčily karty.
Den před zahájením našeho výstupu na Kilimandžáro se s námi sešel na hotelu náš průvodce a důkladně zkontroloval všechno naše vybavení. Zdůraznil nám tzv. summit rule, což jsou pravidla pro oblečení při závěrečném nočním výstupu na vrchol pohoří Kilimandžáro. Summit rule říká, že byste měli mít na sobě 4 vrstvy na horní části těla (funkční prádlo, dvě izolační vrstvy a vnější vodě a větru odolnou vrstvu) a 3 vrstvy na dolní části těla (funkční prádlo, jednu izolační vrstvu a jednu vnější vodě a větru odolnou vrstvu). Určitě také teplou čepici, kuklu nebo šátek na obličej, teplé boty a rukavice.
V případě že někomu nějaké vybavení nebo oblečení chybí, je možné si druhý den ráno před odjezdem na horu zapůjčit za poplatek chybějící vybavení od cestovní kanceláře.
Pokud už po dokončeném výstupu a návratu z hory nebudete nějaké vybavení už potřebovat, vaši průvodci, kuchaři a především nosiči ocení s širokým úsměvem na tváři jakýkoliv dárek, cokoliv od kšiltovky až po boty.
V případě, že vás zajímají další informace o výstupu na Kilimandžáro, například kdy se vydat do Tanzánie, jakou vrcholovou trasu zvolit, kde zakoupit zájezd za výhodných podmínek, a jiné užitečné informace, doporučujeme stránky www.VystupNaKilimandzaro.cz, které jsme s kamarády připravili s využitím našich vlastních zkušeností s výstupem v roce 2018.