Loading...
Wieskirche
Cesta autobusem CK ze zámku Neuschwanstein pokračovala do nedaleké osady Wies u Steingadenu. Stojí zde kostel Wieskirche (Poutní kostel sv. Josefa u bičovaného Spasitele ve Wies). Patří k nejznámějším a nejkrásnějším rokokovým památkám v Evropě a je zapsán na seznam Unesco.
Podnětem pro stavbu se stala pověst o selce Marii Loryové, která dne 14. června 1738 spatřila v očích dřevěné sochy, představující zbičovaného Ježíše Krista, slzy a osušila je. O rok později dal opat H. Gassner svolení ke stavbě otevřené kaple v polích. Brzy nato se objevily první zprávy o zázračném uzdravení několika sedláků z okolí. Začal narůstat počet poutníků z různých krajů i zemí.
Mniši z kláštera ze sousedního Steingadenu, pod které osada Wies spadala, tu nechali (v letech 1746-1754) postavit chrám Páně. Kostel ve Wiesu se stal nejslavnějším z děl bratrů Zimmermannů. Architektem byl Dominikus Zimmermann a jeho bratr Johan Babtist autorem fresek. Zázračná socha je umístěna v zaskleném výklenku v nástavci hlavního oltáře.
Osudy Lučního kostela byly různé. Poč. 19. stol. stavbě hrozila v důsledku převodu církevního majetku do světské správy demolice, která však byla odvrácena. V letech 1985 – 1991 zde probíhala renovace.
O co skromněji a zdrženlivěji působil kostel zvenčí a v dolní části interiéru, o to bohatší (na mne až příliš) měl výzdoby v části horní a na stropě. Přesto v těchto obrovských světlých prostorách chrámu vládla harmonie.
Wieskirche každoročně přiláká miliony návštěvníků.
Malebné okolí s výhledy do Alp zvalo k vycházce, ale průvodce už nás naháněl k odjezdu na zámek Linderhof.
duben 2012