112 561 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 402 522,- odměny za články
Město Blansko nabízí kvalitní turistickou infrastrukturu, bohatý kulturní život i množství sportovních zařízení. Je ideálním výchozím bodem pro výlety do Moravského krasu. V této významné krasové oblasti už bylo objeveno přes 1 000 jeskyní. Jen několik jich je zpřístupněno veřejnosti a navštívit tak můžete Punkevní jeskyně s propastí Macocha (hloubka 138 metrů), Kateřinská jeskyně a mnoho dalších přírodních památek.
Výlet začnu u pivovaru, kde se může člověk na výšlap posilnit například skvělou „hořkou 11“. Následuje pokračování po červeně značené cestě, které podchází silnici a následně stoupá na okraj lesa. Brzy člověka dovede k rozcestí „Nad rozhlednou“. Tady čeká překvapení v podobě prudkého klesání. Rozhledna pod kopcem... proč ne? Menší dřevěná rozhledna se nazývá Spešovská. Je vysoká 9,9 metrů a vstup je na ni volný bez poplatku. Za výhledy je potřeba vystoupat po 18 schodech na vyhlídkovou plošinu.
Zpátky se vydávám přes obec Rájec – Jestřebí, kde se zastavuji u kaple svaté Anny. Do Černé Hory pokračuji proti proudu potoka Býkovka.
V Bořitově si však ještě dělám malou zacházku. Na severním úpatí kopce Velký Chlum lze nad turistickou cestou spatřit pískovcový skalní masiv. Do něho je vytesána kompozice tří robustních postav v nadživotní velikosti. Ojedinělé exteriérové dílo místního sochaře – samouka Stanislava Rolinka znázorňující představitele husitského hnutí, Mistra Jana Husa, Jana Žižku a Prokopa Holého. Nedaleko odtud jsou další sochařská díla, která jsou sice menší, ale také zajímavá – Socha lva, Hlava vojáka, Spící dívka či Hlavy bojovníků.
Po příchodu do Černé Hory se vydávám podél křížové cesty na Zámecký vrch, kde roku 1720 postavili kapli svaté Rodiny. Jedná se o cennou barokní architekturu působivě dotvářející zajímavé prostředí zámeckého lesoparku Paseka. Centrální objekt kaple má na bocích dvě křídly ambitů, které byly přistavěny později, až v roce1925.
Následuje klesání k zámku, kde se dnes nachází Domov důchodců. Když se člověk slušně zeptá, tak se může podívat na nádvoří, odkud jsou zajímavé výhledy na městys.
Před zámkem stojí na pravé straně příjezdové cesty svatý Jan Nepomucký, naproti němu je Archanděl Michael.
Od zámku klesá cesta k Oborskému rybníku, kolem kterého si lze udělat pěknou krátkou procházku. Její nejzajímavější část vede lipovou alejí, patrně z dob baroka. Po většinu procházky má poutník výhled na zajímavý ostrůvek uprostřed rybníka a na zámek v pseudorenesančním slohu.
Z Černé Hory si dělám ještě malý výlet do sousední obce Žernovník. Na jejím jihozápadním okraji navštěvuji šestibokou dřevěnou rozhlednu s kovovými prvky. Byla vybudována na základech bývalého vodojemu z 60. let 20. století. Masivní rozhledna je celoročně volně přístupná bez placení vstupného. Je vysoká 15,5 metru a na její krytý ochoz vede 63 schodů. Nabízí se mi tady krásný kruhový výhled na zámek černá Hora, na obec Žernovník, a především na zajímavou blízkou i vzdálenější přírodu.
Po návratu do Černé Hory se zastavuji na kávu a dortík v Caffé Mandala, které se nachází v ulici Na Škrku 675. Jedná se o rodinnou kavárnu, která si zakládá na vlastní výrobě a kvalitě. Nabízí domácí řemeslnou zmrzlinu, zákusky i drobné občerstvení. Líbí se mi tam, ale ještě mě čeká závěr výletu.
Chci si totiž také prohlédnout barokní jednolodní kostel svatého Vavřince stojící od roku 1710 na základech staršího gotického kostela zpustlého během třicetileté války. Mohutná hranolová kostelní věž však byla přistavěna při západním průčelí až roku 1840.
Před jižním průčelím kostela, v jeho západní části vedle hlavního vstupu, umístěna litinová socha sv. Jana Nepomuckého. Vedle bočního vstupu do kněžiště situován jednoduchý nechráněný litinový kříž. Třetí drobnou památkou v okolí kostela je výklenková kaple.
Po návratu k pivovaru je možné si domluvit prohlídku Pivovarského muzea, které se nachází v hotelu Sladovna.
Výlet je to dlouhý, ale chtěl jsem popsat všechna zajímavá místa v Černé Hoře a nejbližším okolí. Výlet lze rozdělit na dvě či tři kratší vycházky. Už při pohledu do mapy je jasné, že každý ze vzdálenějších cílů mimo městys Černá Hora se nachází jiným směrem.
*
V Černé Hoře a při toulkách po okolí mě zaujalo následující: