Loading...

ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ,Hřebeč

Trasy Pěší trasa Velká náročnost

číslo 1 Mladějov na Moravě Asfalt 0,0 km
 

Menší vesnice se nachází nedaleko městečka Mor.Třebová.zdejším největším lákadlem je bezesporu Průmyslové muzeum.Nyní zde můžete zhlédnout expozice železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky. Nezapomenutelným zážitkem pro širokou veřejnost jsou muzejní jízdy výletních vlaků tažených původními parními lokomotivami z roku 1918 a 1929 na úzkokolejné trati o rozchodu pouhých 600 mm.

číslo 2 studánka pod Hradiskem Šotolina 1,1 km
 

při poměrně namáhavém výstupu nám přijde osvěžení vhod

číslo 3 Mladějovické hradisko Šotolina 1,5 km
 

Vrch Mladějovské hradisko (591 metrů součást Hřebečského hřbetu ) bychom našli na půl cesty mezi Lanškrounem a svitavami. Historie je spjatá s existencí staroslovanského hradiště a po sléze středověkého hradu .Na sklonku 13 a 14 století kraj trpěl pod nájezdy loupeživých rytířů a pořádek obnovliy až trestné výpravy,které vyslal český král.Sídla svévolných pánů při nich byla srovnána se zemí.Do součastnosti se tak z hrásku zachovaly jen hradbové vyvíšeniny a sotva patrné staveb v terénu.Kromě těchto pozůstatků nalezneme na Mladějovském hradisku dřevěnou trámovou výhlídkovou věž a krytý přístřešek pro turisty.Ačkoliv věž slouží zároveŇ jako klasický myslivecký posed(a podobu jej velmi připominá),nabízí návštěvníkům z výšky cca 5 metrů velmi dáleké výhledy(například pohoří Jeseníky,Orlicke hory).Věž byla vybudována v roce 2004.Výstup je možný také od obce Helvíkov(po červené turistické značce).

číslo 4 rozcestí K Mladějovskému hradišti 2,1 km
 

hřebenévá cesta a odpočinkové místo

číslo 5 nad vsí Dědřichov 4,1 km
 

klasická víska Vysočiny.Obora Daňků a nedaleko rekreační středisko Vysoké Pole.

číslo 6 HŘEBEČ,VYHLÍDKA 10,3 km
 

překrásné rozhledy na Moravsko Třebovskou bránu.Odpočivadlo.NS Hřebeč.Restaurace U Tety.Bus do Svitav.

Hřebečský Tunel-Vybudován na silnici I/35 mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Jde o 1 tubusový 3 pruhový (pruh 3,65m, 2 pruhy stoupající, jeden klesající) tunel délky 354 m s průjezdným profilem 5,2m a podélným sklonem 6,3%. Realizován byl v období 06/1994 – 11/1997.

číslo 7 Hřebeč,ves Asfalt 10,7 km
 

 Osada byla založena roku 1620. Hřebeč se rozkládá po obou stranách historické česko-moravské zemské hranice, přičemž k Moravě náleží jižní, jihovýchodní a východní část Moravská část byla původně rozdělena mezi katastrální území Moravská Kamenná Horka  a Boršov u Moravské Třebové .Na území dnešního Hřebeče založil již roku 1280 Boreš z Rýzmburka hrad, který používal jako loupežný při důležité olomoucké obchodní cestě. V osadě stávala dřevěná kaple sv. Jana Nepomuckého, nahrazená v letech 1869-70 současnou neogotickou kaplí sv. Josefa. Tato kaple je dominantou díky silničnímu tunelu, který byl pod ní prolomen. Poblíž byly provozovány významné lupkové doly s žáruvzdornými jílovci. Těžba lupku byla ukončena v roce 1991.

NAUČNÁ STEZKA BORŠOVSKÝ LES.

http://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/ceskomoravske-pomezi-borsovsky-leshrebec-a-rohova.html

číslo 8 Kamenná Horka Asfalt 11,8 km
 

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1270. Původně se jednalo o dva sídelní celky, jimiž byla obec Moravská Kamenná Horka (německy Mährisch Hermersdorf), ležící na Moravě, a vesnice Česká Kamenná Horka (německy Böhmisch Hermersdorf), náležející původně k české obci Koclířovu. Ke sloučení obou vesnic došlo roku 1949. Dodnes se však jedná o dvě samostatná katastrální území s vlastní zástavbou, přičemž podstatně větší Moravská má v současnossti výměru 1327,88 ha, zatímco menší Česká má výměru 248,12 ha. Katastr moravské části měl před rokem 1949 rozlohu 1356 hektarů  a náležela k němu také menší jihovýchodní část nedaleké osady Hřebeč.

Kostel sv. Máří Magdalény v Kamenné Horce, Původně gotický kostel postaven ve 14 stol. V r. 1749 byl barokně přestavěn. Dnes je kostel v dezolátním stavu.Před kostelem je vzácná polozděná hranolová zvonice z 2 pol. 15 stol.

číslo 9 Roh(66 m.n.m) Asfalt 14,3 km
 

Nejvyšší vrchol Hřebečského hřebenu.na svazích původní porosty chráněné v rezervaci Rohová.Vyhlídkové místo zpřístupněno po býv.žluté trase..

číslo 10 Mariánský obraz 16,0 km
 

rozcestník,odpočivadlo a obraz P.Marie

cyklotrasa a naučná stezka

číslo 11 Křenovská silnice 18,5 km
 

odpočinkové místo,výhledy

číslo 12 Rohová,rez.,odpočivadlo Asfalt 18,9 km
 

Rezervace chrání rozsáhlé přirozené květnaté bučiny a suťové porosty s výskytem řady chráněných a ohroženýc druhů rostlin a živočichů. Vede jí naučná stezka seznamující na 6 zastávkách návštěvníky s důlní těžbou na Hřebči, místní geologií a hydrologií, rostlinstvem, živočišstvem a historií Hřebečska.

číslo 13 KŘENOV 22,1 km
 

Název Křenov je slovanského původu. První písemná zpráva pochází z roku 1308. Roku 1365 je nazýván městečkem a je součástí třebovského panství. Roku 1398 ztratil Křenov statut městečka, 1485 byl však Jiříkem Hrabišem Kostkou z Postupic znovu povýšen na městečko a obdržel městskou pečeť.Roku 1645 byl Křenov dobyt Švédy. Roku 1758 se zde srazilo pruské vojsko s císařským. Městečko časem ztratilo svá práva, protože je nepředložilo ke konfirmaci, ale za Marie Terezie mu byla vrácena a potvrzena.

Kostel Jana Křtile-Vrcholně barokní kostel z 1. pol. 18. stol nechal postavit rod Lichtenštejnů. Podle legendy byl projekt stavby zadán fenomenálnímu baroknímu architektu Santinimu.

Masivní hřeben mezi Moravskou Třebovou a městem Svitavy tak nějak pomyslně rozděluje Moravu od Čech.Spojení potom obstarává Hřebečský tunel.Táhlí hřeben nese název HŘEBEČ a najdeme tady několik skvostných místeček lákajících k návštěvě.

V úseku Mladějov – Hřebeč není k dispozici cyklistické značení, lze zde však částečně využít turistické značení pro pěší. Na trase navštívíte atraktivní místa např. ,kostel sv. Jana Křtitele v Křenově, Průmyslové muzeum a úzkorozchodná dráha v Mladějově, Hřebečské důlní stezky – naučné stezky s několika vyhlídkovými věžemi a altány seznamující s historií lidské činnosti, památkami i přírodními zajímavostmi na Hřebečském hřbetu vedou k několika bývalým dolům, které se v této lokalitě nacházejí. Zajímavé výhledy do kraje nabízí vyhlídka na Hřebči, stanoviště v okolí Křenova a Kamenné Horky, vyhlídkové věže a plošiny na Hřebečských důlních stezkách. Relaxovat můžete na odpočívadlech u Mariánského obrazu či u Kamenné Horky nebo v turistických altánech na Hřebečských důlních stezkách.Dávnou historii si připomene na místech kdě stávala hradiště Mladějovské,nebo Hřebečeské.Zaujme nás také užasná rezervace Rohová.

VYRÁŽÍME z Mladějova na Mor.,kam se dopravíme vlakem z České Třebové.Hned zde navštívíme železniční muzeum a muezum důlní činosti na Hřebči,včetně projíždky vláčkem k dolům.Po žluté přes náves a na konci potom po zelené příkře vystoupáme na Mladějovické Hradisko s rozhlednou.Po kamenitém svahu odtud mírně stopáme k rozcestí s červenou magistrálou.Po ní jdeme krásným klidným lesem nad vsí dědřichov a hřebenovkou až k vrchol Hřebcov(633).kde se nachází ve svazích již zmiňované doly.Pěšinou a poté na kraji rezervace s přírodním porostem na kamenitých svazích dojdeme na Hřebečskou vyhlídku u tunelu.Zde je také restaurace U TETY kde se dá dobře najíst.Červená značka vede přes vísku Hřebeč s odbočkou k hradišti(také tudy vede naučná stezka do Boršova),a silnicí na horní část obce Kamenná Horka.Jsou zde pěkné výhledy na Svitavsko.Lesní cestou dorazíme na rozcestí pod nejvyšším vrcholem ROH(660m.n.m).na vrchol můžeme vystoupat po žluté dboččce(v novejších mapách neznačena,trasa byla zrušenamv lesích ale ještě značení je).Kdo by měl dost vandrování,po žluté může sejít z hřebene do Svitav.Jinak po červené pokračujeme po okraji pralesovité rezervace Rohová až k dopočivadlu U Mariánského obrazu.Zde také míjíme naučnou stezku Hřebeč.Červená se stáčí ke kraji lesa a dovede nás na vyhlídkové místo a rozcestí U Křenovské silnice.Odtud serpentinami po okraji rezervace sestoupíme přes les k jemu okraji a silnice nás dovede ke kostelu do Křenova.Odtud mužeme autobusem do Mor.Třebové,nebo do Svitav.Nezapomeneme si prohlédnout krásnej kostel J.Křtitele.

Poslední aktualizace: 1.4.2010
ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ,Hřebeč na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí ČESKOMORAVSKÉ POMEZÍ,Hřebeč

Hřebečské stezky : Mladějov - Hřebeč - Moravská Třebová
Hřebečské stezky : Mladějov - Hřebeč - Moravská Třebová
Tipy na výlet
Letošní první  turistický výlet organizovaný kamarádem Františkem byl bez…
0.5km
více »
Na Mladějovskou rozhlednu
Na Mladějovskou rozhlednu
Trasa
Od zastávky v Mladějově po žluté značce kolem železničního muzea, obcí podél řady zachovalých roubených statků až na okraj lesa k hájence…
0.6km
více »
Mladějov na Moravě - Bitva
Mladějov na Moravě - Bitva
Tipy na výlet
Jedeme do Mladějova na Moravě na již tradiční vzpomínkovou akci za padlé z…
0.8km
více »
Mladějovická průmyslová dráha
Mladějovická průmyslová dráha
Tipy na výlet
Mladějovická průmyslová dráha Mladějov na Moravě. Na tento výlet můžeme…
0.8km
více »
Pardubický kraj a Jeseníky - 11. den: Mladějov na Moravě - Průmyslové muzeum Mladějov a Mladějovská průmyslová dráha úzkokolejná
Pardubický kraj a Jeseníky - 11. den: Mladějov na Moravě - Průmyslové muzeum Mladějov a Mladějovská průmyslová dráha úzkokolejná
Cestopisy
Neděle 17. 9. 2023 Dnes vstáváme všichni okolo půl osmé. Venku je…
0.8km
více »
Mladějov na Moravě
Mladějov na Moravě
Vesnice
Mladějov na Moravě je středně velká obec s 480 obyvateli a najdeme ji pod…
1.1km
více »
Mladějov n. M.-úzkorozchodná železnice
Mladějov n. M.-úzkorozchodná železnice
Zajímavost
Původní úzkorozchodná průmyslová železnice dnes vozí místo žáruvzdorných …
1.2km
více »
Na Mladějovské hradisko
Na Mladějovské hradisko
Tipy na výlet
Na Hřebečský hřbet do oblasti obce Mladějova na Moravě a jeho jed…
1.4km
více »
Turistické rozcestí Mladějovská hájenka
Turistické rozcestí Mladějovská hájenka
Rozcestí
Rozcestí se nachází na kraji lesa poblíž bývalé Mladějovské hájenky. Prochází…
1.8km
více »
Turistické rozcestí Nad Vískou
Turistické rozcestí Nad Vískou
Rozcestí
Nachází se u hájenky v sedle výrazného hřebene, který přetíná silnice z Dětřichova do Kunčiny. Prochází tudy po hřebeni červeně značená…
3.2km
více »
Rychnov na Moravě – Nejsvětější Trojice
Rychnov na Moravě – Nejsvětější Trojice
Socha
Drobnější památky typu různých křížů, božích muk, nebo nějakých sloupů je u nás celkem přehršel a řada z nich je chráněna pro svou p…
3.5km
více »
Rychnov na Moravě – Mariánský (též morový) sloup
Rychnov na Moravě – Mariánský (též morový) sloup
Socha
V Rychnově na Moravě (ač tedy Pardubický kraj, okres Svitavy, ale i Svitavy jsou historicky moravské) najdeme poměrně zajímavou konc…
3.6km
více »
Z Anenské Studánky do České Třebové
Z Anenské Studánky do České Třebové
Trasa
Včera jsme vyrazili do České Třebové a odtud popojeli ještě dvě zastávky…
3.6km
více »
Rychnov na Moravě
Rychnov na Moravě
Vesnice
Rychnov na Moravě je středně velkou obcí s 580 obyvateli a najdeme ji…
3.7km
více »
Nová Ves u Moravské Třebové (Kunčina) – kostel sv. Rocha
Nová Ves u Moravské Třebové (Kunčina) – kostel sv. Rocha
Kostel
Dominantou malé půvabné vísky Nová Ves, která je součástí obce Ku…
3.7km
více »
Nová Ves
Nová Ves
Vesnice
V bezprostředním sousedství obce Kunčina na Svitavsku se nalézá její součást - Nová Ves. O památkách v Kunčině bylo již pojednáno v…
3.9km
více »
Z Anenské Studánky přes Kunčinu do Moravské Třebové
Z Anenské Studánky přes Kunčinu do Moravské Třebové
Trasa
Krásný výlet méně známými i frekventovanými končinami Svitavska můžeme…
4km
více »
Za tajemstvím Anenské Studánky
Za tajemstvím Anenské Studánky
Vesnice
Tato nevelká a dnes nepříliš známá obec má vlakovou zastávku na trati…
4.3km
více »
Za hory, hlavně za doly a na hřebečský Strážný vrch s Hugovou rozhlednou
Za hory, hlavně za doly a na hřebečský Strážný vrch s Hugovou rozhlednou
Tipy na výlet
Tento tip na výlet do okolí Moravské Třebové by měl potěšit…
4.6km
více »
Kunčina (u Mor. Třebové) – soubor barokních soch před kostelem sv. Jiří
Kunčina (u Mor. Třebové) – soubor barokních soch před kostelem sv. Jiří
Socha
Kunčina (původně Chuncendorf, později Antiqua Kutyna a Kunzendorf…
4.8km
více »
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 7. den: Vysoké Mýto - pivovary Kujebák a Mejto; cca 9 km dlouhý okruh: Dětřichovská hájenka - rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu - část naučné Hřebečské důlní stezky - Dětřichovská hájenka
Jedeme do Přerova přes východní Čechy - 7. den: Vysoké Mýto - pivovary Kujebák a Mejto; cca 9 km dlouhý okruh: Dětřichovská hájenka - rozhledna Strážný vrch na Hřebečském hřbetu - část naučné Hřebečské důlní stezky - Dětřichovská hájenka
Cestopisy
Úterý 19. 10. 2021 Sotva jsem lehla, tak jsem usnula. Tak na půl hodiny.…
4.9km
více »
Rychnov na Moravě – Mariazell
Rychnov na Moravě – Mariazell
Kaple
Jsou poutní místa výstavná a všeobecně známá, naproti tomu je možná daleko…
4.9km
více »
Rozhledna na Strážném vrchu u Nové Vsi
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna na Strážném vrchu u Nové Vsi
Rozhledna
Strážný vrch (610 m n. m.) je součástí Hřebečského hřbetu na pomezí Čech a…
5km
více »
Damníkov - kostel sv. Jana Křtitele
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Damníkov - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Nachází se uprostřed obce u hlavní ulice a vytváří zdejší dominantu…
5.1km
více »
Žichlínek - suchý poldr
Žichlínek - suchý poldr
Přehrada
Suchý poldr Žichlínek je ojedinělou stavbou nejen v rámci naší…
5.6km
více »
Turistické rozcestí rybník Hvězda
Turistické rozcestí rybník Hvězda
Rozcestí
Nachází se na hrázi rozlehlého rybníka Hvězda, který napájí říčka …
6.9km
více »
Moravská Třebová
Moravská Třebová
Město
Moravská Třebová leží na Severní Moravě a na pomyslné hranici mez…
9.3km
více »
Moravská Třebová
Moravská Třebová
Zámek
Renesanční zámek se nachází ve městě Moravská Třebová na Svitavsku v Par…
9.8km
více »
Svitavy
Svitavy
Město
Svitavy leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním…
11.9km
více »
Litomyšl
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Litomyšl
Zámek
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl …
20.3km
více »
zavřít reklamu