Loading...

Klenčí pod Čerchovem-Výhledy-Čerchov-Trhanov-Klenčí pod Čerchovem

Trasy Pěší trasa Velká náročnost

číslo 1 Hotel Game, Klenčí pod Čerchovem Asfalt 0,0 km
  Je to klidný hotel s tenisovými kurty, kam jezdí trénovat prý i známí zahraniční tenisté. Majitel je velký tenisový fanda. V hotelu má řadu pohárů, které během let získal. Se stravováním mimo sezónu je to však horší. Pro ubytované vaří, ale v týdnu večer zavírají brzy. Jak je to o víkendech a v sezóně, to netušíme. Do Klenčí je to necelý 1 km, takže tak zcela odřízlé od civilizace to zase není.
číslo 2 Klenčí pod Čerchovem (500 m) Asfalt 0,7 km
  Na podrobnější prohlídku tohoto městečka moc času při nástupu na trasu není. Ale pokud nechcete do Baarova muzea nebo do Domu přírody, tak to stačí. Prakticky se projde celé město. A rovnou do kopce. My jsme si ho prohlíželi postupně, jak zbyl čas, takže městečku časem věnuji samostatný článek.
číslo 3 Klenčí pod Čerchovem – rozc. (500 m) Asfalt 1,1 km
  U sochy Mistra Jana Husa odbočujeme po zelené vlevo a stoupáme městem.
číslo 4 Klenčí pod Čerchovem, zastávka STEATIT Šotolina 1,4 km
  Zde jsme se dostali na silnici, opatrně přejdeme a jdeme po pěšině, která kopíruje silnici.
číslo 5 Kaplička sv. Vojtěcha Šotolina 3,1 km
  Zde je kopie kapličky, která původně stávala v rokli 0,5 km pod hotelem Výhledy, kde je údajně zázračný pramen Vojtěška. Z důvodu ochrany vodního zdroje tam kaplička nemohla být obnovena. Původní základy kapličky (nic jiného se nedochovalo) sem byly přeneseny a na nich postavena tato kaplička.
číslo 6 Výhledy (699 m) Šotolina 3,8 km
  Zde ve svahu nad městy Chodov a Klenčí pod Čerchovem je místo, které si oblíbil převážně chodský spisovatel Jindřich Šimon Baar (rodák z Klenčí pod Čerchovem), kam často chodil na procházky sám, ale kam vodil často i své přátele. O tomto místě se zmiňuje i ve svém díle. Zde stojící socha J. Š. Baara v nadživotní velikosti byla odhalena r. 1933 jeho přítelem, hudebním skladatelem Jindřichem Jindřichem, dalším rodákem z Klenčí. O výstavbu památníku se zasloužil třetí klenčský rodák, spisovatel Jan Vrba, Baarův bratranec. Finančně se podílely okolní obce i některé další spolky, ale i čtenáři jeho díla. Během války byla socha uschována v muzeu v Domažlicích. Pylon Němci zničili. Po jeho obnovení byla socha znovu odhalena r. 1947, opět Jindřichem Jindřichem. Celý památník měří 12 m. Lesy pod kopcem nyní částečně brání výhledu, ale kopce v dálce jsou stále nádherně vidět. Je to takové poklidné místo. Ráda se sem vracím. U parkoviště je kiosek, o prázdninách může být snad otevřený. Odcházíme vpravo po modré – po Baarově stezce, která tady začíná a která vede po hřebenu Haltravy až k Vranovskému sedlu. Tudy právě J. Š. Baar rád chodíval. Značená turistická trasa částečně kopíruje silnici.
číslo 7 Capartice - odbočka Asfalt 4,8 km
  Baarova stezka pokračuje vpravo do kopců, my odbočujeme vlevo do Capartic
číslo 8 Capartice – bus (715 m) Asfalt 5,0 km
  Jsme na silnici, která vede z Klenčí pod Čerchovem na hraniční přechod Lísková. Je to tzv. Klenecká branka na obchodní, vojenské a poštovní cestě ze 16. století. Nyní je zde velké parkoviště, zastávka autobusu a otevřená občerstvovna, alespoň v sobotu. Tady také začíná naučná stezka Capartické louky, kde se seznámíte nejen s historií Caparatic, ale poznáte i řadu vzácných rostlin: http://ceskyles.ochranaprirody.cz/regionalni-pracoviste-informuje/naucne-stezky/ns-caparticke-louky/ My opatrně přecházíme silnici a připravujeme se na výstup na Čerchov, který se po chvilce před námi v dálce objeví. Jdeme po původní lesní cestě, po které se pomocí oslíka Soni zásobovala rozhledna. Za pomoci majitelů trhanovského a koutského panství panů Jiřího a Filipa Stadionů byla 28. června r. 1905 otevřena v místech této lesní cesty nová zpevněná  cesta – Cesta Jiřího hraběte ze Stadionů.
číslo 9 Rozcestí na Stadionce Asfalt 7,7 km
  Zde je pouze dřevěný rozcestník, hlavně proto, abychom viděli, že jdeme dobře. Jen o kousek dál je rozcestník s barevným značením a počtem km.
číslo 10 Pod Čerchovem – rozc. (830 m) Asfalt 7,9 km
  Zde je zastřešené odpočívadlo a informace o tom, že se pohybujete v národní přírodní rezervaci Čerchovské hvozdy. Tudy vede i zimní běžecká trasa. Ta však vede rovně po červené, my odbočujeme vpravo ještě do prudšího kopce.
číslo 11 Odb. na Čerchov (1000 m) Asfalt 9,1 km
  Zbývá poslední zatáčka a jsme nahoře. Stále se jde po stejné asfaltce, najednou však překvapivě na rozcestníku není uveden Čerchov. Je zde šipka – 0,5 km k modré značce, která vede do Pece pod Čerchovem nebo k České Studánce. Ale už nepíšou, že ta modrá vede přes Čerchov. Už se nejde kolmo na vrstevnici, takže to není už tak prudké.
číslo 12 Rozhledna (1042 m) Asfalt 9,4 km
  Tady je rozcestník právě na té modré značce, ale na rozhlednu je to ještě kousek.
číslo 13 Rozhledna Kurzovova věž na Čerchově Asfalt 9,6 km
  Čerchov je nejvyšší vrchol Českého lesa. byl vždy vnímám jako předěl mezi slovanským a germánským osídlením, mezi Čechy a Němci. Je to výrazný vrchol, který vždy turisty lákal. První organizovaný výlet na Čerchov pod hlavičkou Klubu českých turistů se uskutečnil již r. 1893, v roce založení KČT. Hned o rok později byla na vrcholu postavena 17 metrů vysoká dřevěná rozhledna a o 4 roky později dřevěná útulna. V r. 1904 – 1905 byla pak na vrcholu vybudována 24 metrů vysoká kamenná rozhledna, která byla pojmenována po PhDr. Vilému Kurzovi, který se zasloužil o popularizaci Čerchova. Za 1. republiky byla postavena na vrcholu moderní turistická chata a Čerchov se na pár let stal střediskem pěší turistiky i lyžování. R. 1936 byla dokonce rozhledna přestavěna. Dřevo bylo nahrazeno železobetonem a byla doplněna kvalitní kreslená orientace. Během 2. světové války byly bohužel všechny objekty ničeny německým wehrmachtem. Na pár let se tam po válce turisté ještě vrátili, dokonce vybudovali i sjezdovku, ale od 1.4.1950 se pohraniční lesy vč. Čerchova turistům na dlouho uzavřely. Armáda si zde objekty upravovala podle své potřeby. Dvakrát přestavěla rozhlednu, vybudovala budovy pro posádku a v letech 1982 – 1988 si zde postavila vlastní 30 metrů vysokou vojenskou betonovou věž. Prostor byl dvojitě oplocen. Při narušení signální stěny se automaticky otevřel kotec a do prostoru mezi oplocením vyběhli cvičení psi. Vpravo před vstupní branou bylo dokonce minové pole. Na jaře 1989 vojáci stačili ještě zbourat útulnu i turistickou chatu. Jen rozhlednu nechali. Protože restituční zákon neumožňoval vrácení majetku spolkům a organizací, tak se celých dlouhých 10 let jednalo o zmírnění majetkových křivd. Konečně v listopadu 1999 byla rozhledna a část přilehlých pozemků KČT vrácena. Jenže do rozhledny zatékalo, omítky byly plesnivé, zdivo praskalo. Na opravu se sháněly dotace, dokonce přispěli i turisté ze sousedních bavorských měst. Od 16.7. 2000 je kamenná Kurzovova věž opět přístupná veřejnosti. Až v r. 2005 se vybudoval přístřešek a vydláždila se terasa, kde je zázemí pro obsluhu věže, ale kde je možno se i občerstvit. Další občerstvení má být v jedné z bývalých vojenských ubytoven, ale to v sobotu neotevřeli. Z rozhledny je kruhový výhled na okolí Domažlicka a Českého lesa např. s vrchem Dyleň, na část Šumavy s Javorem, Roklanem, Luzným a Ostrým. Na jihu jsou za dobré viditelnosti vidět Alpy, na severu Přimda, Slavkovský les a Doupovské hory a za mimořádných podmínek i Krušné hory, Plzeň, Radyně a Brdy. Průměrná roční teplota je 4,2°C. Když to tam fouká, tak je tam pořádná zima i v létě.
číslo 14 Rozhledna (1042 m) Šotolina 9,8 km
  Pro sestup jsme zvolili zelenou značku - Plzeňskou cestu, nejen proto, že jsme Plzeňáci. Máme to sice dál, ale klesání bude určitě příjemnější. Na vybudování této cesty pro zpřístupnění rozhledny přispěli plzeňští turisté částku 1000 zlatých.
číslo 15 Plzeňská cesta – rozc. (775 m) Šotolina 12,2 km
  Klesání je sice pozvolnější než po modré turistické značce, ale i tak jsme po 1,5 km klesli skoro o 300 m. Tolik mírné to zase není. Ale jde to.
číslo 16 Sokolova vyhlídka (560 m) Šotolina 14,8 km
  Dříve zde skutečně byla vyhlídka, bohužel les je již vysoký, takže už není nikam vidět. Sokolova vyhlídka je v místě přírodní památky Českého křemenného valu u Babylonu. Pojmenována je podle geologa prof. RNDr. Rudolfa Sokola, který údajně na patě vrcholového kamene má pamětní desku. Bohužel ani tu jsme neviděli, a to jsme někde v její blízkosti posvačili. Netušili jsme, že krásné odpočívadlo je jen o kousek dál. Z prava připojuje se Čertova NS (http://www.chodsko.net/co-videt/trasa/131). Je možné odbočit po chvilce po žluté do Chodova. My chceme přes Trhanov, tak pokračujeme po zelené.
číslo 17 Odbočka Šotolina 16,1 km
  Chceme do Trhanova, ale nechceme na Babylon. Hlavně nechceme jít po hlavní silnici a už teprve ne obcházet rybník po značené cestě. Na dohled je silnice, vlevo odbočuje cesta. Je jich tam víc, my se držíme té nejvíc vpravo.
číslo 18 Křižovatka cest Šotolina 16,7 km
  Cestu nám překřížila jiná cesta – jdeme doprava a zjišťujeme, že jsme na tom dobře, jdeme opět po zelené. Po pravé straně je kemp. My se držíme přímého směru, i když zelená se tu nějak klikatí.
číslo 19 Konečně na žluté Šotolina 17,4 km
  Směsí cestiček jsme se dobře propletli, až jsme narazili na žlutou. Takže doleva – vpravo je vidět hlavní silnice z Babylonu
číslo 20 Pila (460 m) Šotolina 18,7 km
  Jdeme kolem rybníka, který je vhodný ke koupání. Hned za ním je rozcestník. Obec je pojmenována po pile, kterou zde v 17. století postavili Lamingenové. Pokračujeme vlevo po žluté.
číslo 21 Trhanovský rybník Asfalt 19,8 km
  Jsme na břehu rybníka a před námi se otevírá hezký pohled na Trhanov – na kostel a na restauraci na protějším břehu.
číslo 22 Trhanov (460 m) Asfalt 20,0 km
  Snad jako první v obci vidíme upoutávku na restauraci U sv. Jána. Asi je to tím, že tato restaurace nám byla doporučena. Je to stylová chodská restaurace, na stěnách jsou originály obrazů malíře Špilara, zvlášť v salonku, kde jsme se nakonec usadili. Je tu moc hezky, krásně vidíme i na rybník. Vedle je velká krytá terasa, která je vybudovaná nad břehem rybníka. V Trhanově je zámek, ale k němu jsme už nešli. Už jsme toho měli docela dost. I proto, že bylo docela horko. Z restaurace odcházíme vlevo.
číslo 23 Chodov (500 m) Asfalt 21,3 km
  Trhanov a Chodov jsou spojené. Jsme na úpatí horského pásma Haltravy, odkud se nechá vyrazit i na Výhledy. My je už jednou viděli, to nám pro dnešek stačilo. Odbočujeme vpravo a jsme rádi, že se nám to krátí.
číslo 24 Klenčí pod Čerchovem (500 m) Asfalt 23,8 km
  Okolo hřbitova jsme se dostali do Klenčí. Po krátké pauze na náměstí, kdy jsme zvládli jedno pivo, pokračujeme ještě kousek k hotelu.
číslo 25 Hotel Game 24,5 km
  Jsme v cíli. V tom horku toho bylo skutečně dost, ale bylo to krásné.

Téměř 25 km dlouhá okružní trasa s poměrně velkým převýšením. Vede převážně po lesních cestách. Na zajímavých místech jsou informační tabule, kde se dozvíte řadu informací. Texty jsou psané i v němčině. Pokud se chcete podívat na Čerchově na rozhlednu a mít tam otevřené občerstvení, doporučuji tam jít o prázdninách, to je otevřeno denně. V květnu, červnu, září a říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Pokud se tam vypravíte v jiné dny, je na trase trochu problém s občerstvením. Jediná jistě otevřená hospůdka je v Trhanově, kde i vaří, ale to už je téměř na konci trasy. Něco otevřeného bylo i v Caparticích, jen nevím, zda to není otevřené jen o víkendu. Jinak je raději lepší spoléhat na vlastní zásoby. Ty se nechají koupit ráno v Klenčí pod Čerchovem. Staví tady vlak, jezdí sem i autobusy, takže není problém se sem dostat. A každopádně se tady nechá zajít večer i na jídlo. Kdo by jel vlakem, může na vlak nasednout i cestou – na Babyloně, v Pile nebo v Trhanově.

My jsme trasu začali u hotelu Game, který je na samotě kousek od Klenčí, kde jsme se na pár dnů ubytovali.

Poslední aktualizace: 25.6.2016
Klenčí pod Čerchovem-Výhledy-Čerchov-Trhanov-Klenčí pod Čerchovem na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Klenčí pod Čerchovem-Výhledy-Čerchov-Trhanov-Klenčí pod Čerchovem

Klenčí pod Čerchovem-Starý Herštejn-Pivoň-Postřekov-Klenčí pod Čerchovem
Klenčí pod Čerchovem-Starý Herštejn-Pivoň-Postřekov-Klenčí pod Čerchovem
Trasa
Téměř 25 km dlouhá okružní trasa s poměrně velkým a hlavně prudkým…
0.2km
více »
Turistická známka č. 2333 - Dům přírody Českého lesa, Klenčí pod Čerchovem
Turistická známka č. 2333 - Dům přírody Českého lesa, Klenčí pod Čerchovem
Turistická známka
V Klenčí pod Čerchovem v objektu Staré pošty byl slavnostně otevřen Dům přírody Českého lesa. Hlavním tématem …
0.6km
více »
Klenčí pod Čerchovem
Klenčí pod Čerchovem
Vesnice
Klenčí pod Čerchovem leží v Západních Čechách, západním směrem od města Dom…
0.6km
více »
Klenčí pod Čerchovem - Informační centrum
Klenčí pod Čerchovem - Informační centrum
Ostatní
Chodské regionální informační středisko Informační centrum Vám poskytne informace o společenských,…
0.6km
více »
Klenčí pod Čerchovem – Baarův dům (Baarovo muzeum)
Klenčí pod Čerchovem – Baarův dům (Baarovo muzeum)
Muzeum
Městys Klenčí pod Čerchovem, v době nedávné (do roku 1946) Kleneč pod…
0.6km
více »
Klenčí pod Čerchovem – Stará pošta
Klenčí pod Čerchovem – Stará pošta
Dům, budova
Městys Klenčí pod Čerchovem, v době nedávné (do roku 1946) Kleneč pod…
0.6km
více »
Z Klenčího na Čerchov a přes Babylon do Domažlic
Z Klenčího na Čerchov a přes Babylon do Domažlic
Trasa
Hned první výlet naší domažlické dovolené jsme si vzhledem k ještě poměrně…
0.6km
více »
Chodsko - prodloužený víkend
Chodsko - prodloužený víkend
Cestopisy
Chodsko je oblast, kde se mi moc líbí a kterou můj přítel - Moravák - zná…
0.7km
více »
Klenčí pod Čerchovem - zajímavosti města
Klenčí pod Čerchovem - zajímavosti města
Tipy na výlet
Rozhodli jsme se pár dnů pobýt na Chodsku a trochu se s tímto krajem blíž…
0.7km
více »
Klenčí pod Čerchovem – barokní kostel sv. Martina
Klenčí pod Čerchovem – barokní kostel sv. Martina
Kostel
Městys Klenčí pod Čerchovem se nachází v okrese Domažlice na úpatí severního svahu vrchu Čerchova. Na návsi této kdysi privilegované…
0.7km
více »
Z Postřekova do Pivoně, na Herštejn, Haltravu atd.
Z Postřekova do Pivoně, na Herštejn, Haltravu atd.
Trasa
Ranní místní lokálkou jsme si jednou zajeli také do Postřekova, odkud jsme…
2.2km
více »
Výhledy – pomník J. Š. Baara
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Výhledy – pomník J. Š. Baara
Pomník
Na Chodsku je mnoho míst, odkud je krásný výhled. Jedno však mezi nimi…
3.1km
více »
Trhanov
Trhanov
Zámek
Zámek se nachází uprostřed obce Trhanov na Domažlicku v Plzeňském kraji.…
3.3km
více »
Chodovské skály – Chodský Blaník
Chodovské skály – Chodský Blaník
Skalní útvar
Obec Chodov u Domažlic se nachází asi osm kilometrů jihozápadně od…
3.7km
více »
Město Horšovský Týn
Město Horšovský Týn
Tipy na výlet
Krásné historické město se zámkem, které leží na řece Radbuze. Z Plzně se dostaneme do Horšovkého Týna po silnici číslo 26, vpravo po čísle 200 ( směr Bor) do Horšova. Zde je…
3.9km
více »
pes Chody, Chodská chalupa, pomník J.S.Kozina
pes Chody, Chodská chalupa, pomník J.S.Kozina
Pomník
Pomník Jana Sladkého Koziny, pes Chody, Chodská chalupa …
3.9km
více »
Socha Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek nedaleko Domažlic
Socha Jana Sladkého Koziny na vrchu Hrádek nedaleko Domažlic
Socha
Před 320 lety, 28. listopadu 1695 se konala poprava Jana Sladkého-Koziny.…
3.9km
více »
Nový Kramolín – kříž na skalce
Nový Kramolín – kříž na skalce
Kříž
Obec Nový Kramolín leží 11 km západně od Domažlic a 3,5 km jižně od…
4km
více »
Újezd - Hrádek -Trhanov - Klenčí
Újezd - Hrádek -Trhanov - Klenčí
Tipy na výlet
Z Domažlic jsme vyrazili do Újezda,dále na Hrádek ,do Trhanova a do Klenčí V Újezdě jsme byli v domě Jana Sladkého Koziny,na Hrádku…
4.3km
více »
Pec pod Čerchovem – dřevorubecká kaple sv. Prokopa
Pec pod Čerchovem – dřevorubecká kaple sv. Prokopa
Kaple
Nevelká obec jménem Pec pod Čerchovem se nachází v okrese Domažlice, na…
4.9km
více »
zavřít reklamu