Kutná Hora – Od katedrály ke katedrále.
Trasy • Pěší trasa • Malá náročnost
V České republice jsou pouze 4 gotické katedrály, které toto označení nesou z architektonického hlediska a ne podle toho, že jsou sídlem biskupa. Hlavní českou katedrálou je Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, která je zároveň i sídlem pražského Arcibiskupa a Primase českého. Její stavba trvala od 14. do 20. století. Další architektonická katedrála je Katedrála svatého Bartoloměje v Kolíně. Ta byla stavěna hlavně ve 13. a 14. století.
Další dvě jsou rovněž ve středočeském kraji a to v Kutné Hoře – Katedrála svaté Barbory ze 14. až 16. století, kterou nechali postavit kutnohorští měšťané na pozemku mimo městské hradby aby nepodléhala sedleckému cisterciáckému klášteru, který v té době ovládal Kutnou Horu. Pětilodní katedrála byla stavěna v několika etapách. Stavbu zahájil syn Petra Parléře, Jan Parléř, pak pokračoval Matyáš Rejsek a dostavěl ji Benedikt Rejt. Stavba nebyla úplně dokončena, neboť po poklesu těžby stříbra došly r. 1558 finance a proto byla zakončena provizorní zdí – novogotickým průčelím.
Při putování Kutnou Horou od svaté Barbory do městské části Sedlec ke druhé katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého míjíme další klenoty Kutné Hory: Kapli Božího Těla, kde byl původní kostel Božího Těla, naproti kapli je monumentální Jezuitská kolej, dnes nově zrekonstruovaná a otevřená jako Galerie středočeského kraje GASK, která je druhá největší galerie v České republice a kde byla úžasná výstava Europa Jagellonica /Umění a kultura ve střední Evropě za vlády Jagellonců. Kolem Jezuitské koleje pokračujeme starým městem kolem Hrádku s Českým muzeem stříbra s možností zhlédnout podzemní prostory a ukázky těžby a zpracování stříbra. Rudhardskou uličkou dojdeme ke gotickému kostelu sv. Jakuba s věží 84 m vysokou. Druhá věž nebyla dostavěna a je jen poloviční. Hned vedle se nachází královský palác s mincovnou Vlašský dvůr, kde je dnes muzeum a městský úřad. Dále jdeme k bývalému klášteru Voršilek s kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně. Dnes jsou v klášteře Vinné sklepy Kutná Hora a vedle církevní gymnázium. Pak se již dostáváme z historického centra města a pokračujeme novější zástavbou do městské části Sedlec, kde je druhý skvost gotické architektury mistrně obnovený po zničení za husitských válek Janem Blažejem Santinim-Aichlem ve stylu barokní gotiky, jako pětilodní katedrála, kde můžeme pozorovat úžasnou hru světel, zvláště pak za Jarní a podzimní rovnodennosti. Kostel sloužil Cisterciáckému klášteru až do zrušení kláštera císařem Josefem II. Od roku 1812 byla v klášteře vybudována tabáková továrna. Kostel byl naposledy rekonstruován v letech 2001 – 2008 a od roku 2009 je přístupný veřejnosti i s pravděpodobně nejstarší gotickou monstrancí na světě, vyrobenou z pozlaceného stříbra. V Sedlci navštívíme ještě kostel Všech svatých se známou kostnicí. Kutná Hora je tedy zásluhou dvou katedrál a dalších cenných památek ve staré části města na seznamu kulturního dědictví UNESCO od roku 1995 plným právem.