Loading...

Ploskovice, ž.st. - Ploskovice - Býčkovice - Ploskovice, ž.st.

Trasy Pěší trasa Malá náročnost

číslo 1 Ploskovice, žel.st. Asfalt 0,0 km
  Nádraží leží na trati 087: Lovosice – Lovosice, závod - Žalhostice - Velké Žernoseky - Žalhostice – Litoměřice, Cihelna – Litoměřice, horní nádraží – Litoměřice, nemocnice - Trnovany u Litoměřic - Ploskovice - Horní Řepčice - Liběšice - Úštěk - Dubičná - Blíževedly - Kravaře v Čechách - Stvolínky - Zahrádky u České Lípy - Česká Lípa, hlavní nádraží
číslo 2 Kaplička Panny Marie Poustevnické a Pomník padlým v 1. sv. válce Asfalt 1,6 km
  Kaplička Panny Marie Poustevnické je součástí pozůstatku švédského hřbitova z dob třicetileté války, konkrétně z roku 1640, kdy byly Švédy obléhány Litoměřice. Pomník je z roku 1928.
číslo 3 Ploskovice Asfalt 1,9 km
  Obec Ploskovice se nachází zhruba 5,5 km východně od města Litoměřic a žije zde asi 400 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1055. koncem 12. století patřila obec šlechtici Hroznatovi, jenž je roku 1188 ale daroval řádu johanitů v Praze, kteří si zde postavili komendu. Během husitských válek několikrát změnila majitele. V roce 1424 Ploskovice obsadil rytíř Ješek. Krátkou dobu ji vlastnil i král Zikmund Lucemburský. K rozkvětu Ploskovic došlo po roce 1848. Ferdinand I. byl korunován jako rakouský císař roku 1835 a 7. září 1836 se nechal korunovat na posledního českého krále jako Ferdinand V. 2. prosince 1848 musel abdikovat ve prospěch svého synovce Františka Josefa I. A velkou část zbytku života trávil právě v Ploskovicích. V roce 1875 Ferdinand V. zemřel a panství získal císař Franz Josef I. Po vzniku republiky v roce 1918 se Ploskovický zámek stal majetkem státu a byla zde rezidence ministerstva zahraničních věcí. Po roce 1945 se stal zámek turistickou atrakcí.
číslo 4 Zámek 2,2 km
  Barokní stavba zámku vznikala jako typický „maison de plaisance“, což je typ menšího zámku určeného pouze k občasnému pobytu. Zámek nechala v letech 1720–1725 postavit toskánská velkovévodkyně Anna Marie Františka, pocházející ze sasko-lauenburského rodu. Majitelka zdejšího panství a velká milovnice umění vedla na svých zámcích v Zákupech a v Ploskovicích, nákladný dvůr. Architektonicky je koncepce zámeckého objektu mimořádně zajímavá. Na hlavní budovu navazují po stranách dvě křídla zakončená budovami pro personál. Zvláštní pozornost zaslouží vstupní vestibul a hlavní sál s bohatou malířskou a plastickou výzdobou. Autorem původních fresek byl zřejmě Václav Vavřinec Reiner, jehož dílo během poloviny 19. Století přemaloval Josef Navrátil.
číslo 5 Zámecký park Šotolina 3,0 km
  Překrásný barokní zámek s bohatou minulostí je obklopen rozlehlým parkem. První zmínky o zdejší zahradě pocházejí už z konce 15. století – v areálu se tehdy nacházely dvě zelinářské zahrady a tři štěpnice. V roce 1663 přešlo panství do majetku sasko-lauenburského vévody Jindřicha Julia. Ten nechal zahradu upravit a pod zámkem zřídil i rybníček. Důmyslně řešený zámecký park má rozlohu 8 ha. Jeho základní koncepce vznikla po roce 1720. Velkorysé je jeho osové řešení od vstupního pavilonu přes zámecký vestibul, zadní park s rybníčkem a topolovou alejí až k mariánskému sousoší u dnešního vlakového nádraží. Koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel. Dnešní podoba parku ve stylu rokoka pochází z let 1850-53. Novou úpravu vedl podle architekta Jana Bělského dvorní zahradník Fr. Fritsch, který mimo jiné proslul již kolem roku 1840 nebývalou a účinnou péčí o ovocnářství a ploskovické okolí přímo zaplavil novými alejemi a sady ovocných stromů. Terén zahrady vykazuje čtyři terasové stupně. Cennými jsou i kameninové zahradní doplňky rozmístěné po celé ploše zámeckého parku, zejména mramorové fontánky v terase po zámkem, vázy a za připomenutí stojí i kuželník u západní ohradní zdi parku. Z významnějších dřevin v ploskovickém parku najdeme například smrk východní, borovici těžkou, zerav východní, jírovec žlutý, jasan pensylvánský, kaštanovník jedlý a.j. Mezi nejcennější náleží výstavní exemplář stříhanolistého jírovce.
číslo 6 Býčkovice Asfalt 4,2 km
  Býčkovice mají 306 obyvatel a nejstarší písemná zmínka o nich pochází z roku 1197. Obec Býčkovice má bohatou historii. K té neodmyslitelně patří i dvě tvrze. Dodnes je dochované panské sídlo Vartemberků z první třetiny 16. století. Současné Býčkovice jsou ochuzeny o řadu objektů lidové architektury, které zchátraly a byly strženy a také o empírový kostel Povýšení sv. Kříže z 30. let 19. století, který byl v 60. letech 20. století zbořen. Stával u potoka v blízkosti nynějšího obecního úřadu. Do dnešní doby se dochovala pozdně barokní fara s bránou, několik kapliček, soch a Boží muka, vše poněkud zchátralé.
číslo 7 Ploskovice, žel.st. Asfalt 6,2 km
  Patrně jen díky zámku patřícímu Habsburské panovnické rodině má toto nádražíčko velmi mohutnou nádražní budovu a je pravdou, že tato osamělá nádražní budova působí v ploché krajině impozantně.

Jeli jsme vlakem. Sluníčko svítilo, ale to se mělo během dne změnit, leč nepředbíhejme. Vystoupili jsme na ploskovickém nádraží. Po asfaltce jsme kráčeli k Ploskovicím. Cestou jsme si natrhali nezralé hrušky a meruňky. Byly kyselé, ale dětem to moc nevadilo. V obci jsme si pak prohlédli Kapličku Panny Marie Poustevnické a o kousek dál Pomník padlým z 1. světové války.

V ploskovické hospodě jsme si koupili nanuky a já dětem vyprávěl pověst o Daliborovi, která s k Ploskovicím váže. Roku 1483 zdejší pán Adam z Drahonic vyhlásil nové roboty. Ty vedly 13. července 1496 k povstání poddaných, kteří dobyli tvrz a pána donutili k jejich propuštění ze své moci. Poddanství pak nabídli Daliborovi z Kozojed, který se panství ujal. Zemští hejtmani ale jeho čin odsoudili, v roce 1497 vojsko povstání potlačilo. Dalibor byl zajat, uvězněn v čerstvě postavené věži nad Jelením příkopem na Pražském hradě a 13. března 1498 popraven. Jeho duch se prý na zdejším zámku zjevuje jedenkrát v roce, aby dohlížel na blaho svého lidu.

A pak jsme šli na zámek. Protože však prohlídka zámku začínala až za 45 minut, šli jsme do se projít do parku. Pak jsme si prohlédli interiéry zámku, který si nechala postavit Anna Marie Toskánská. Uvažovalo se, že architektem byl Octavio Broggia. Na základě posledních slohových rozborů je za stavitele považován spíše Kilián Ignác Dientzenhofer. V druhé polovině 19. století se tento zámek upravoval pro odstoupivšího císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, jenž zámek užíval jako letní rezidenci. V té době na výzdobě zámku pracoval i malíř Josef Navrátil, jehož krásné malby na stropech i stěnách zdobí první patro zámku. Dětem se pro změnu líbily groty (umělé jeskyně) ve sklepení. Po prohlídce zámku jsme si zašli do místní hospody na guláš. Po guláši jsme se vypravili do Býčkovic. Tam jsme si natrhali pár třešní, pak však začalo hnusně pršet a my pospíchali na nádraží. Naskočili jsme na vlak a jeli domu.

Poslední aktualizace: 27.5.2015
Ploskovice, ž.st. - Ploskovice - Býčkovice - Ploskovice, ž.st. na mapě
Autor: Evosheek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Ploskovice, ž.st. - Ploskovice - Býčkovice - Ploskovice, ž.st.

Zámecký park u ploskovického zámku
Zámecký park u ploskovického zámku
Park
První záznamy o zahradě jsou dochovány už z konce 15. století. Dozvídáme…
1.2km
více »
zámek Ploskovice
zámek Ploskovice
Tipy na výlet
Od železniční stanice nás vede červená turistická značka a vidinka pouhých…
1.2km
více »
Zámek Ploskovice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Ploskovice
Zámek
Klenotem mezi zámky severních Čech jsou Ploskovice poblíž Litoměř…
1.3km
více »
Ploskovice
Ploskovice
Zámek
Barokní zámek Ploskovice se nachází…
1.3km
více »
Zámek Ploskovice, hora Sedlo  v Českém středohoří  a  Terezín
Zámek Ploskovice, hora Sedlo v Českém středohoří a Terezín
Rady a tipy
Po pár dnech cyklobrouzdání  Kokořínskem jsme seskočili  z kol a…
1.3km
více »
Ploskovice – zámek a park
Ploskovice – zámek a park
Zámek
Při letním cestování okolo Litoměřic jsme jeli po hlavní silnici č. 15 a…
1.3km
více »
Farmářská prodejna Čuda v Ploskovicích
Farmářská prodejna Čuda v Ploskovicích
Zajímavost
Farmářská prodejna Čuda se nachází nedaleko centra obce a západně od…
1.4km
více »
Ploskovice
Ploskovice
Vesnice
Překrásný barokní zámek Ploskovice byl postaven v l.1720-25 pro Annu Marii…
1.4km
více »
Ploskovice
Ploskovice
Tipy na výlet
A to je jako všechno, jo? dočkáme se občas kritiky, když zavlečeme…
1.4km
více »
Hrnčířské trhy na zámku v Ploskovicích
Hrnčířské trhy na zámku v Ploskovicích
Zámek
Zámek Ploskovice a hrnčířské trhy Jen pár kilometrů…
1.4km
více »
Unikátní stavba - zámek Ploskovice
Unikátní stavba - zámek Ploskovice
Tipy na výlet
Zámek Ploskovice je postaven v překrásném barokním stylu, ze všech stran je obklopen nádherným parkem. Zámek zdůrazňují otevřené…
1.4km
více »
Ploskovice, Žitenice, Mostná hora u Litoměřic
Ploskovice, Žitenice, Mostná hora u Litoměřic
Tipy na výlet
Z nádraží Ploskovice se dáme pěknou polní cestou, která začíná hned u…
1.4km
více »
Ploskovický zámek
Ploskovický zámek
Zámek
Ploskovický zámek….               Protože jsem již psala o cest…
1.5km
více »
Zámek Záhořany.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Záhořany.
Zámek
Na místě bývalé tvrze byla  koncem 17. století postavena dvoupodlažní…
2km
více »
Zahořany - Zámek Zahořany
Zahořany - Zámek Zahořany
Zámek
Záhořany, súčasť obce Křešice, ležia neďaleko mesta Litoměřice na pravom…
2.1km
více »
Dvě opomíjené "perly" v Zahořanech u Křešic
Dvě opomíjené "perly" v Zahořanech u Křešic
Tipy na výlet
              Už dávno jsem vyhlížela z vlaku, vždycky když jsem jela ke…
2.2km
více »
Trnovany u Litoměřic
Trnovany u Litoměřic
Vesnice
Trnovany se nachází v litoměřickém okrese a žije zde 300 obyvatel. Obcí…
2.2km
více »
Zahořany - Kostel Nejsvětejší Trojice
Zahořany - Kostel Nejsvětejší Trojice
Kostel
Záhořany sú obcou neďaleko mesta Litoměřice na pravom toku rieky Labe. V obci sú tri hlavné historické pamiatky, je to zámok, zvonic…
2.5km
více »
Křemín
Křemín
Kopec
Opukový vrch s vrcholovou plošinou porostlý lesem a náletovými křovinami,…
2.5km
více »
Rozhledna na Hořidlech
Rozhledna na Hořidlech
Rozhledna
K této rozhledně je možný přístup téměř ze všech směrů, nejlepší je, pokud…
4.1km
více »
Výhledy Litoměřicka - rozhledna Hořidla
Výhledy Litoměřicka - rozhledna Hořidla
Tipy na výlet
Vzhledem k tomu, že rádi navštěvujeme rozhledny, rozhodli jsme se že se vypravíme na rozhlednu Hořidla, která se nachází zhruba 15…
4.2km
více »
Rozhledna na Mostné hoře v Litoměřicích
Rozhledna na Mostné hoře v Litoměřicích
Rozhledna
Rozhledna na Mostné hoře se nachází v historickém městě Litoměřice,…
5.2km
více »
Automuzeum Terezín
Automuzeum Terezín
Tipy na výlet
Jedeme do automuzea v Terezíně u Litoměřic. Dostaneme se sem docela lehce…
5.4km
více »
Na hrad Kamýk a do Litoměřic
Na hrad Kamýk a do Litoměřic
Tipy na výlet
Jdeme na hrad Kamýk z Lovosic, kam jsme se dostali vlaky Českých drah a…
5.5km
více »
Na  Varhošť
Na Varhošť
Rozhledna
Rozhledna Varhošť stojí na stejnojmenném čedičovém vrchu(639 m.n.m.) v Českém středohoří.Varhošť nabízí jeden z nejhezčích výhledů v…
5.8km
více »
Královské město Litoměřice
Královské město Litoměřice
Město
Litoměřice se proměnily na město v letech 1219-1228. Šlo prakticky o…
5.8km
více »
Sedlo
Sedlo
Hřeben
Mohutný zalesněný hřeben - nejvyšší hora Verneřického středohoří, který se nachází severovýchodně od Litoměřic. Na hřebenu je několik pěkných…
6km
více »
Královské město Litoměřice
Královské město Litoměřice
Tipy na výlet
Do Litoměřic se dostanete po D8 například z Prahy po dálnici D8 směrem na…
6km
více »
Terezín
Terezín
Zajímavost
V okrese Litoměřice se nachází velmi zajímavý objekt, který je ji…
6.2km
více »
Radobýl
Radobýl
Kopec
Tento kopec se nachází v horské hradbě Českého středohoří v okolí…
8.5km
více »
zavřít reklamu