Loading...

Pražský hrad

Trasy Pěší trasa Malá náročnost

číslo 1 Stanice metra - Malostranská Asfalt 0,0 km
číslo 2 Pomník písničkáře Karla Hašlera Asfalt 0,3 km
  Pomník připomíná slavného prvorepublikového skladatele, zpěváka a herce, jenž zahynul v Mauthausenu v roce 1941. Autory pomníku jsou akademický sochař Stanislav Hanzík jako autor plastiky a Pavel Kupka jako autor architektonického řešení.
číslo 3 Vyhlídková terasa Asfalt 0,3 km
  Krásné výhledy na Prahu.
číslo 4 Věž Daliborka 0,7 km
  Daliborka byla postavena v roce 1496 jako věznice a svému účelu sloužila až do roku 1781, kdy vyhořela.
číslo 5 Zlatá ulička 0,7 km
  Zlatá ulička mezi hradčanskými zdmi a starým Úřadem nejvyššího purkrabího byla v 16. století obydlená zlatníky. V v jednom z domků žil od listopadu 1916 do března 1917 spisovatel Franz Kafka, který zde napsal většinu povídek sbírky Venkovský lékař. V domku s vývěsním štítem s motivem sovy, křišťálové koule, karet a kočky žila před druhou světovou válkou věhlasná pražská věštkyně, kartářka a jasnovidka Matylda Průšová, uměleckým jménem Madame de Thébes, která zahynula v důsledku mučení při výslechu gestapa. Domky byly obývány až do 2. světové války. Po roce1945 Kancelář prezidenta Československé republiky domky od posledních majitelů vykoupila a celková úprava Zlaté uličky byla pod vedením architekta Pavla Janáka dokončena v roce 1955 . Barevné řešení fasád navrhl ilustrátor Jiří Trnka. Celá úzká ulička je dlážděná kočičími hlavami, po nichž se dostanete až k Daliborce.
číslo 6 Bazilika svatého Jiří 1,0 km
  Založená byla roku 920. S výjimkou průčelí si kostel uchoval svůj románský charakter z roku 1142. Vlastní kostel je trojlodní bazilika se dvěma věžemi v průčelí, čtvercovým kněžištěm s apsidou a trojlodní kryptou.Barokní průčelí bylo dostavěno koncem 17. století a je nejspíše dílem Francesca Carattiho. Sochy na průčelí vytvořil Jan Jiří Bendl. Kaple svatého Jana Nepomuckého je dílem Františka Maxmiliána Kaňky z lrt 1718 až 1722. Sochu světce s anděly vytvořil Ferdinand Maxmilián Brokoff.
číslo 7 Starý královský palác 1,0 km
  Starý královský palác, střední část jižního křídla Pražského hradu sloužila jako sídlo českých knížat a králů od 10. do 16. století. Patří k němu kostel Všech svatých, Vladislavský sál, Stará sněmovna, Zemské desky a Ludvíkovo křídlo s někdejší Českou kanceláří. Ve spodních podlažích je zachováno patro paláce Karla IV. a pod ním trůnní sál Soběslavova paláce z první poloviny 12. století.
číslo 8 Hrobka českých králů 1,4 km
  Pochovaní panovníci jsou tito Přemysl Otakar I.,Přemysl Otakar II, Rudolf I, Karel IV., Václav IV., Jiří z Poděbrad, Ladislav Pohrobek, Ferdinand I., Maxmilián II., Rudolf II
číslo 9 Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha Asfalt 1,4 km
  Dominanta Pražského hradu. Trojlodní gotická katedrála se třemi věžemi a sídelní kostel pražského arcibiskupa. Současná stavba vznikala v několika etapách, byla stavěna v letech 1344–1419, 1490–1510, 1556–1593 a 1873–1929 (západní část). Dne 21. listopadu 1344 Karel IV. kralevic a markrabě moravský položil s dlouholetým přítelem, Arnoštem z Pardubic základní kámen katedrály sv. Víta. Hlavním architektem byl Matyáš z Arrasu. Roku 1352, ve svých dvaašedesáti letech Matyáš z Arrasu zemřel. Od roku 1356 převzal vedení stavby Petr Parléř.
číslo 10 Zvony katedrály 1,4 km
  Před katedrálou jsme si poslechli polední zvonění. Zvonění na svatovítské zvony obstarává dobrovolný spolek Campanaria Pragenses Sancti Viti pod vedením Tomáše Stařeckého. Na jižní věži katedrály je zavěšeno sedm zvonů a jsou to tyto zvon Zikmund, ulitý roku 1549, váhou 13,5 tuny a průměrem 2,56 m je to největší český zvon, zvon Václav z roku 1542 od zvonařů Ondřeje a Matyáše Pražského, zvon Jan Křtitel z roku 1546 od zvonaře Stanislava, zvon Josef z roku 1602 od Martina Hilgera a další tři nové zvony z dílny Dytrychových z Brodku u Přerova, odlité roku 2012, nahrazující starší zvony stejných jmen, zvon Dominik, zvon Maria a zvon Ježíš, nejmenší ze zvonů.
číslo 11 Restaurace Vikárka 1,5 km
  Prostředí za 1 Pití za 2 Obsluha za 3 Jídlo za 4
číslo 12 Kohlova kašna (též Lví, nebo Leopoldova) Asfalt 1,7 km
  Barokní kašna nacházející se na druhém nádvoří. Pochází z roku 1686 a jejím autorem je sochař Jeroným Kohl a kameník Francesco Bartolomeo della Torre. Tři kamenné stupně nesou spodní nádrž. Také horní nádrž je bohatě zdobena. Spodní nádrž podpírají postavy antických bohů Merkura, Vulkána, Neptuna a Herkula, horní nesou dva Tritoni. Vrchol je zakončen koulí, kterou vzpírají tři lvi. Na kouli býval ještě říšský dvouhlavý orel, byl ale odstraněn po roce 1918. Zdrojem vody pro kašnu je prastarý hradní vodovod.
číslo 13 Hradní stráž Asfalt 1,8 km
  Hradní stráž je podřízena náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky, kterého jmenuje a odvolává prezident republiky. Velitelem Hradní stráže je v současnosti plukovník Radim Studený. Její povinností je vnější ostraha areálu Pražského hradu, zabezpečení jeho obrany a vnější ostraha a obrana objektů, které jsou dočasným sídlem prezidenta a jeho hostů, dále organizace a zajišťování vojenských poct. Pro reprezentační účely je Hradní stráž vyzbrojena puškou vz. 52/57 v poniklované úpravě a sečnými zbraněmi. Hlavní zbraní Hradní stráže je ale samopal CZ Scorpion. Hradní stráž používá specifické typy uniforem, které pro ni v roce 1990 navrhl výtvarník Theodor Pištěk
číslo 14 Hradčanské náměstí 1,8 km
  Veřejné prostranství nacházející se v centru Hradčan. Za pozornost stojí Hradní rampa s nádherným výhledem na Prahu a sochou prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, Salmovský a Schwarzenberský palác s expozicemi Národní galerie, klášter Bosých karmelitek, kostel svatého Benedikta, spousta soch, dva mariánské sloupy a. j.
číslo 15 Zámecké schody 2,0 km
  Veřejná komunikace určená pro pěší chodce, která spojuje Thunovskou ulici na Malé Straně s Hradní rampou na Hradčanském náměstí. Schody vznikly v místě staré a příkré vozové cesty, která je zde písemně doložena již od roku 1278 a která byla ve středověku známa jako Strmá cesta. Na vrcholu opěrné zdi stojí socha sv. Filipa Nerejského.
číslo 16 Malostranské náměstí 2,2 km
  Náměstí je tvořeno dvěma částmi, oddělenými budovou barokního kostela sv. Mikuláše, která je jednou z dominant Malé Strany. Po obvodu náměstí se nachází řada historických paláců a památkově chráněných objektů. Na východní straně náměstí se nachází Kaiserštejnský palác. Ve stejném bloku se nachází i Malostranské besedy. Palác Smiřických, Šternberský palác a Helikovský dům u dolní části náměstí patří ke komplexu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V severozápadní části náměstí nalezneme restaurací Černý orel.
číslo 17 Vojanovy sady 3,2 km
  Vojanovy sady se od roku 1954 užívají jako veřejnosti přístupný park. Patří k nejstarším sadům a zahradám v hlavním městě; původně to byly ovocné sady, v 19. století byly změněny přestavbou na anglický park a po povodni v roce 2002, kdy je vltavská voda zatopila do výše až čtyř metrů, musely být rekonstruovány. Vojanovy sady jsou proslulé nádhernými pávy.
číslo 18 Malostranská 3,8 km

Vystoupili jsme na stanici metra Malostranská. Kolem Valdštejnské jízdárny, ulicí Klárov jsme došli ku Starým zámeckým schodům, které spojují Malou Stranu s východní částí Pražského Hradu. Na horním konci je vyhlídková terasa, kde je velmi pěkný výhled na Prahu. U východní brány jsme zakoupili vstupenku a prvním cílem se stala Zlatá ulička s Daliborkou. Odtud jsme se přesunuli do baziliky sv.Jiří a ke Starému královskému paláci. Po prohlídce těchto dvou částí jsme se soustředili na chrám sv. Víta. Nakoukli jsme do hrobky českých králů. Poslechli si polední zvony. A zakotvili jsme na Vikárce. Prostředí skvělé, jídlo o mnoho horší. Přes druhé a první nádvoří jsme se dostali na Hradčanské náměstí a po Zámeckých schodech až na Malostranské náměstí. Příjemná procházka a posezení ve Vojanovych sadech nám daly chvilku zklidnění. Pak už jen se šlo na metro a autobusem domu.

Poslední aktualizace: 6.9.2013
Pražský hrad na mapě
Autor: Evosheek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pražský hrad

Večerníček slaví 50 let
Večerníček slaví 50 let
Tipy na výlet
Vyrážíme do Prahy, konkrétně na Malou Stranu, do Valdštejnské jíz…
0.1km
více »
Praha - U Lužického semináře
Praha - U Lužického semináře
Ulice
Ulici "U Lužického semináře" dal její jméno Lužický seminář …
0.1km
více »
Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří
Praha Bez hranic aneb když přijede gotika z Krušnohoří
Tipy na výlet
Tento Tip na výlet nezve čtenáře Turistiky na pokračování - pro Šumperk…
0.1km
více »
Praha v barokním rouše Petra Brandla i sousedů z Bavor
Praha v barokním rouše Petra Brandla i sousedů z Bavor
Cestopisy
Období, kdy starý rok přenechával vládu svému mladšímu příbuznému, se…
0.1km
více »
Pařížská Toyen, Moskevská gotika a kus Asie k tomu
Pařížská Toyen, Moskevská gotika a kus Asie k tomu
Tipy na výlet
Název tohoto tipu na výlet sice možná evokuje představy o cestách kolem…
0.1km
více »
Sochy ve Valdštejnské zahradě
Sochy ve Valdštejnské zahradě
Socha
Když vystoupíte na stanici Malostranská z metra, ocitnete se v areálu Valdštejnské zahrady. Ta je jednou z nejvýraznějších staveb če…
0.1km
více »
Okřídlený lev na Klárově
Okřídlený lev na Klárově
Památník
Zelený parčík na Klárově pocitově zklidňuje rušnou automobilovou a tra…
0.1km
více »
Procházka Valdštejnskou zahradou
Procházka Valdštejnskou zahradou
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistikyi Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou…
0.1km
více »
Od Svaté Ludmily k Buddhovi je to jen pár kroků (Praha)
Od Svaté Ludmily k Buddhovi je to jen pár kroků (Praha)
Cestopisy
Když jsme se druhé únorové úterý vydali po nějaké době opět do naší…
0.1km
více »
Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně
Praha: výstava Otevři zahradu rajskou aneb benediktini ve Valdštejnské jízdárně
Tipy na výlet
Výstavy ve Valdštejnské jízdárně standardně patří k tomu nejzajím…
0.1km
více »
Pomník druhého odboje na Klárově
Pomník druhého odboje na Klárově
Pomník
V parčíku na Klárově, poblíž Mánesova mostu, trochu stranou od dopravního ruchu i procházejících turistů stojí od roku 2006 pomní…
0.1km
více »
Klárov - Památník československých letců
Klárov - Památník československých letců
Tipy na výlet
Klárov je označení malostranského ústí Mánesova mostu v Praze. Je součástí…
0.1km
více »
Vojanovy sady
Vojanovy sady
Park
Vojanovy sady jsou považovány za nejstarší zahrady v Praze.V dochovaných zdrojich jejich historie sahá až do 17století, kdy vznikly …
0.1km
více »
Praha, Malá Strana - U Železné lávky
Praha, Malá Strana - U Železné lávky
Ulice
Ulice U Železné lávky spojuje Kosárkovo nábřeží s nábřežím Edvarda Beneše. Její směr byl dán přímkou železné lávky zbudované v těchto místech přes…
0.1km
více »
Když se červenobílý fotbalový ráj a muchovská plakátová secese řízne růžovým punkem aneb další možnosti, kterými dokáže uspokojit Praha
Když se červenobílý fotbalový ráj a muchovská plakátová secese řízne růžovým punkem aneb další možnosti, kterými dokáže uspokojit Praha
Cestopisy
Secese rozhodně „nevoní“ každému. Jedná se o poslední styl tzv. souhrnného…
0.1km
více »
Praha - Zahradní nádvoří stanice metra Malostranská
Praha - Zahradní nádvoří stanice metra Malostranská
Socha
Zahradní nádvoří stanice metra Malostranská tvoří odpočinkově relaxační prostor mezi stanicí metra a Valdštejnskou jízdárnou u …
0.1km
více »
Praha - Letenská
Praha - Letenská
Ulice
Název získala tato ulice roku 1868 z podnětu básníka a archiváře Karla Jaromíra Erbena, z prostého faktu, že ulice směřuje k…
0.2km
více »
Praha - Cihelná
Praha - Cihelná
Ulice
Odedávna se v této oblasti nacházela hlína vhodná pro výrobu cihel a střešních tašek. Moderní cihelnu tu vybudoval v roce…
0.2km
více »
Hergetova cihelna
Hergetova cihelna
Dům, budova
První doložené zmínky o území pocházejí ze 14. století, novodobá historie…
0.2km
více »
Valdštejnská zahrada
Valdštejnská zahrada
Tipy na výlet
nejlepší spojení je tramvají nebo metrem do stanice Malostranská Pokud si v Praze chcete udělat malý výlet někam,…
0.2km
více »
Národní pedagogické muzeum J.A. Komenského
Národní pedagogické muzeum J.A. Komenského
Tipy na výlet
Na dnešní výlet jedeme metrem B na Smíchovské nádraží a odtud tramvají č.…
0.2km
více »
Valdštejnská zahrada
Valdštejnská zahrada
Zahrada
Valdštejnská zahrada je pravděpodobně první palácová zahrada v Praze vybu…
0.2km
více »
Valdštejnský palác a zahrada
Valdštejnský palác a zahrada
Dům, budova
Valdštejský palác pod Pražským Hradem, postavený v roce 1623 Albrechtem z Valdštejna, je dnes sídlem Senátu Parlamentu České republiky. Albrecht …
0.3km
více »
Pražský Hrad
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pražský Hrad
Hrad
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je…
0.4km
více »
Malostranské mostecké věže
Malostranské mostecké věže
Dům, budova
Nižší mostecká věž, též zvaná Juditina, je v jádru románská, pochází asi …
0.4km
více »
Praha, Lennonova zeď
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha, Lennonova zeď
Pomník
Od sedmdesátých let minulého století známá jako Zeď nářků, kde se…
0.5km
více »
Zlatá ulička
Zlatá ulička
Ulice
Prostor pozdější Zlaté uličky byl původně součástí opěvnění severní stran…
0.5km
více »
Kampa
Kampa
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami,…
0.6km
více »
Chrám Svatého Víta
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen.…
0.7km
více »
Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy,…
0.9km
více »
zavřít reklamu