Loading...
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost
Délka trasy: 11 km;
Náročnost: střední
Popis trasy:Obří skály patří k vyhledávaným lokalitám. Jsou snadno dostupné jak pěšky tak i na kole. My jsme se vydali pěšky od lanovky v Ramzové a z možností, které se nabízeli, jsme zvolili trasu po zelené Tz. Tuto volbu nedoporučuji (raději zvolte neznačenou trasu po cestě). Chodník vede do údolí Vražedného potoka. Sestup k potoku je skutečně vražedný. Bohužel to jsme zjistili, až už bylo pozdě… Takže po sestupu k Vražednému potoku a přechodu hráze začíná stoupání kolem něj. Cestou potkáváme jen jednu skupinku turistů, kteří jdou opačným směrem. Zelená značka nás přivedla k rozcestníku Pod Obřími skalami a odtud pokračujeme po modré Tz k Obřím skálám. Po krátké zastávce pokračujeme dále po modré Tz na Šerák. Tady je už „provoz“ podstatně hustší, v pravidelných vlnách, řídicích se, příjezdem lanovky na Šerák. Skutečně, našim směrem nejde nikdo. Alespoň nemáme frustraci z toho, že nás všichni předcházejí J. Cestou potkáváme skupinku kluků kolem dvaceti, kteří nás varují: „ještě to máte daleko“ (to jsme měli na Šerák asi 1km). Koukli jsme s manželkou na sebe, jestli skutečně vypadáme tak schváceně, anebo to bylo jen rýpnutí (ještě, že nám nenabídli, že zavolají horskou službu)… Naštěstí to byla ta druhá možnost. Na Šeráku se povalovala mlha, a tak z výhledů nebylo nic. Potěšili jsme však naše břicha skutečně dobrou pečenou krkovičkou se zelím a knedlíkem. Pro sestup do Ramzové jsme zvolili trasu pod lanovkou. Je to daleko příjemnější cesta, než po červené Tz vedoucí po tzv. Koňské cestě. Tou jsme šli jednou z Čerňavy na Šerák a už nikdy více.
Zajímavosti a postřehy: Obří skály jsou součástí Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 1082m. Patří do Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Mrazový srub, kterým vlastně Obří skály jsou, je severozápadním výběžkem hřebenu Šerák. Jde skutečně o impozantní skalní útvary vysoké 10 až 16m. Zajímavosti je, že po dlouhou dobu vlastně skály nebyly vidět. Ukrýval je totiž vzrostlý les, který v 70 letech 20. století zničila větrná smršť. Díky přírodní katastrofě došlo k odkrytí tohoto skalního masivu, ze kterého je nádherný rozhled do údolí Jeseníku, Rychlebských hor či až do Polska na Otmuchowska jezera.
1351m vysoký vrchol Šerák je součástí přírodní rezervace Šerák – Keprník – Vozka. Pod jeho vrcholem stojí horská Kamenná chata. Chatu vybudoval v roce 1888 německý turistický spolek. Za hezkého počasí se nabízí krásné výhledy do údolí Jeseníku, Bělé a Polska.
Rezervace Šerák – Keprník patří mezi vůbec nejstarší jesenické rezervace. V roce 1903 ji zřídil tehdejší vlastník panství Jan II., kníže z Lichtenštejna. Jádro tvoří původní horské smrčiny pralesního typu. Současná rezervace má rozlohu 1174,44ha a chrání květenu typickou pro vrchovištní partie (ostřice chudokvětá a bažinná, klikva žoravina, suchopýr pochvatý, bradáček srdčitý aj.). Součásti ochrany jsou i nevelké hole s četnými skalními útvary.