Loading...

Z Gräfenberku do Frýdberku – Krajem vody a kamene

Trasy Pěší trasa Střední náročnost

číslo 1 Lázně Jeseník – konečná bus Asfalt 0,0 km
  Přes Jižní svah
číslo 2 U Mnicha Asfalt 0,7 km
  Rozcestí tras k Priessnitzovu prameni a k Pomezí
číslo 3 Enhuberův hrob Šotolina 1,1 km
  Po naučné stezce k Hydropatickým skalám
číslo 4 Jitřní pramen Šotolina 1,7 km
  Centrální rozcestí tras kolem Studničního vrchu (modrá, zelená i žlutá do různých směrů)
číslo 5 Nad večerním pramenem Šotolina 2,1 km
  Odbočka modré TZ
číslo 6 Ripperův kámen Šotolina 3,7 km
  Rozcestí turistických tras (modrá od Medvědího kamene, žlutá ze Studničního vrchu)
číslo 7 Pod Sokolím Šotolina 5,1 km
  Rozcestí s cyklorasami
číslo 8 Mariánský pramen Šotolina 5,7 km
  Stěna z lomového kamene s pramenem ve výklenku, kolem projíždí cyklisté na Rychlebské traily
číslo 9 Prudký potok Asfalt 6,7 km
  Pokračujeme po lesní asfaltce ke kraji lesa
číslo 10 Staré Podhradí hájenka Šotolina 7,0 km
  Po kraji lesa loukou a remízky
číslo 11 Hradisko rozcestí Šotolina 7,9 km
  Příchod zelené značky, výstup ke zřícenině
číslo 12 Kaltenštejn Šotolina 8,1 km
  Pozůstataky hradu z 13. století
číslo 13 Občerstvení Asfalt 9,7 km
  Chlastánek byl ale zavřený
číslo 14 Rampa Šotolina 10,1 km
  Opuštěný lom s výraznou skalní stěnou, vyhledávané místo ke koupání a slunění
číslo 15 Černá Voda - lomy Šotolina 10,4 km
  Trasa přechází na zaniklou železniční vlečku
číslo 16 Žulová žst. Asfalt 13,5 km
  Nádraží Žulová

Nejdříve trošku překladu, Gräfenberk je návrší nad Jeseníkem (tedy Frývaldovem) s vodoléčebnými lázněmi, založenými Vincenzem Priessnitzem. Frýdberk je dřívější hrad (udělali z něj kostel) a později městečko, kterému dnes říkáme Žulová.

To by na úvod stačilo a můžeme rovnou na cestu. Výhodou je, že do lázní jezdí místní bus, takže z toho Jeseníku nemusíme stoupat nepříjemných 200 výškových metrů a začneme hned u centrálního rozcestníku na konečné. Pro tentokrát zvolíme červenou pěší TZ a až na drobné odchylky se jí budeme držet až do cíle.

Sice se jen na začátku odkloníme od značky, protože přeci jen výstup Jižním svahem s díly Jana Šimka, Cestou života z let 1980–85 je tak pohledově zajímavější. Paradoxně hned na začátku máme trošku toho kamene, ačkoliv další úsek by měl být spíš ten vodnatější. Dál zmírníme stoupání po asfaltové cestě, která nás vede k rozcestí U Mnicha a pak k Enhuberovu pomníku (důstojník, který tu nešťastně zahynul). A aby toho kamení nebylo málo, můžeme se zde na chvíli ze značky odchýlit po naučné stezce k Hydropatickým skalám. Pojem skály je ovšem poněkud přehnaný, jde o skalní výchoz tak maximálně 3 m vysoký, kdysi na něm býval děkovný nápis.

Pak se už opět vracíme k průběhu červené značky. Od lázní se nám cesta stále zvedá, takže jsme překonali na necelých dvou kilometrech nějakých 170 m k Jitřnímu prameni tedy stejnojmennému rozcestí. Dál už nás provází původní červená, z části v souběhu s modrou.

První vodní zdroj s pomníkem je ale pramen Večerní (jak jej pojmenovala názvoslovná komise po válce). U dalšího rozcestí (Nad večerním pramenem) nás modrá opustí, ale stále nás provází trasa naučné stezky Živé vody, která je ve vyšších polohách možnou alternativou k červené trase a právě tam se dá objevit řada dalších pramenů s pomníčky (Čeňkův, Meklenburský, Finský).

Blízko naší trasy je poblíž lesní chaty upravený pramen Kamenice (asi 10 od kraje lesa).

Foto: Bobkart

Kousek za zmíněným Čeňkovým pramenem červená značka krátí úsek se serpentinou a vrátí se k lesní cestě v rozcestí lesních cest, které střeží už poměrně dlouho dřevěný černokněžník Salamandr. Pokud při orientaci používáme mobil a mapy.cz, jsou některá místa označená jako vyhlídky, na to můžeme v klidu zapomenout, za nějaké roky jsou průhledy dávno zarostlé…

V závěru se výstup přeci jen mírní a tím už víme, že jsme u rozcestí Ripperův kámen. S výškou 940 m je to vlastně nejvyšší místo trasy. Jan (Johann) Ripper byl důstojníkem rakouské armády. Při svém ozdravném pobytu se seznámil s dcerou V. Priessnitze, kterou pojal za manželku, byl tak vlastně Priessnitzovým zetěm, ale posmrtným (Priessnitz zemřel 1851, svatba byla 1856). Ripper opustil armádu a podílel se na rozvoji lázní, je i spoluzakladatelem Moravsko-slezského sudetohorského spolku. Kromě pamětního kamene nás tu čeká i odpočinkový přístřešek.

Dolů se musíme připravit, že bude následovat i to kamení. Zprvu je sice pěšina spíše šotolinová, ale postupně přibývá i kamenný podklad, A pokud zaprší, někdy i teče potůček přímo pod našima nohama. Trasa je zde víceméně stále v lese, takže prozatím jsme ušetřeni nějakých výhledů.

Les se trošku otevře u rozcestí Pod Sokolím, kudy probíhá i několik lesních cest s cyklotrasami. K těm cyklotrasám patří i několik úseků Rychlebských stezek, tak není divu, že tu potkáváme více cyklistů na celoodpružených kolech, povětšinou vybavených kromě přileb u různými loketními a kolenovými chrániči.

Naše červená se zase spustí do lesa po pěkně kamenité stezce a i zde se někdy stane, že jdeme potůčkem (spíše několika potůčky). Po nějakých 400 m se trošku rozvírá les a na naší levici vidíme v lese několik kamenných odvalů z bývalého žulového lomu. Stranou od stezky objevíme i polorozpadlý dům lomového zázemí. A dál podle stezky i pěkně na sucho vyskládanou zeď z kamení, místy se už ale rozpadající. Na konci pak výklenek s pramenem zasvěcený Panně Marii.

Foto: Bobkart

Pomalu se i mírní sklon cesty a přecházíme na širší lesní cestu, která se kříží s pohodlnějšími lesními cestami, i s asfaltovými povrchy. Těsně před rozcestím Prudký potok je naše cesta dokonce i dlážděná. A tady se vydáme po té zmíněné asfaltce. K okraji lesa nás provází i zelené značení Rychlebského trailu. Jde tu ale i o běžné cykloznačení (6046), takže se setkáme i z běžněji vypadajícími cyklisty. Minuli jsme pár budov patřící k osadě Staré Podhradí a roztroušené chalupy nás provází po polní cestě na okraji lesa. Trošku v zatáčkách a remízcích míříme k výraznějšímu návrší Hradiska. Na kraji lesa se k nám na chvíli připojí zelená TZ od Černé Vody, nás ale asi bude více zajímat významová značka ke zřícenině Kaltenštejna. Hrad vznikl koncem 13. století, opuštěn byl v 15. století, část materiálu posloužil jak okolním chalupníkům, tak prý až v Javorníku na zámku. Naštěstí pořád toho zbylo dost, tak není divu, že byť je hrad skrytý převážně v bukovém lese, o návštěvníky tu není zcela nouze.

Foto: Bobkart

Vracíme se na úpatí kopce a po okraji lesa sledujeme zprvu západní směr. Po průchodu lesním porostem se obracíme víc k severu a procházíme spíše otevřenou krajinou luk a polí. Mezi tím se objevují roztroušená stavení, dnes leckdy rekreačních chalup. Kaltenštejnem jsme vlastně opustili Rychlebské hory (jejich Sokolský hřbet) a přešli do podhůří, kterému se říká Žulovská pahorkatina. Ve čtvrtohorách až sem zasahoval pevninský ledovec a i díky jeho činnosti se obnažily tvrdší vyvřelé horniny granitu (žuly). A toho se v minulých dobách hojně využívalo, jak se opět otáčíme k západu, přicházíme do okraje Černé Vody, kde bývalo a je lomů několik. Pokud budeme mít štěstí občerstvíme se v Chlastánku u Rampy (bohužel bylo zavřeno). Malá odbočka nás zavede k malému jezírku u Malé rampy, ale asi zajímavější bude pokračovat nějakých 200 metrů k samotné Rampě. Ta je jedním z nejznámějších již opuštěných lomů. Spousta lomu kolem Žulové je zatopených a není divu, že jsou vyhledávanými místy ke slunění a koupání.

Za dalším rozcestím, Černá Voda-lomy končí asfaltový povrch, ale není ti zcela výhodou. Značení tu totiž vede po zrušené železnici, po které zbylo štěrkové podloží, takže bych asi nedoporučoval jízdu cyklistům na silničním kole, protože je tu i vedená trasa 6046, tedy silniční trasa (to by mě zajímalo, jaká kritéria jsou na takové cesty). Po železnici se původně dopravoval vytěžený kámen, ale většina lomů už neexistuje, tak se koleje vytrhaly.

Než dojedeme k Žulové, čeká nás ještě menší stoupání k osadě Starost. Kde je hned několik opuštěných lomů. Některé jsou již poměrně staré a ponuré, další lom (lihovar) vypadá spíše jako rybník (taky jako rybník slouží).

Už jsme ale na jižním okraji samotné Žulové, naše cesta se přivine k toku Vidnávky, která nás vede k závěru trasy nedaleko zdejšího nádraží.

Poslední aktualizace: 28.8.2024
Z Gräfenberku do Frýdberku – Krajem vody a kamene na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Z Gräfenberku do Frýdberku – Krajem vody a kamene

Dovolená Jeseníky 4.den - Lázně Jeseník
Dovolená Jeseníky 4.den - Lázně Jeseník
Cestopisy
Dnes je středa 25. 7. Počasí nás trochu straší, není zrovna slu…
0.1km
více »
Lázně Jeseník
Lázně Jeseník
Tipy na výlet
Nemusíme sem jet na léčebný pobyt, stačí si udělat výlet za čistým…
0.1km
více »
Jeseník - Priessnitzovo sanatórium
Jeseník - Priessnitzovo sanatórium
Dům, budova
Počas letného putovania po severnej Morave sme zavítali aj do kúpelného…
0.1km
více »
Lázně Jeseník – Wiener Kaffeehaus
Lázně Jeseník – Wiener Kaffeehaus
Dům, budova
Lázně bez kavárny, to je jak vesnice bez hospody. Právě poněkud uvolněná lázeňská atmosféra láká i jinak ryze zarputilé vyznavače pěnivého moku k zas…
0.1km
více »
Lázně Jeseník – Slovanský a Žofiin pramen.
Lázně Jeseník – Slovanský a Žofiin pramen.
Minerální pramen
Při procházení lázeňského parku nelze minout dva výše jmenované prameny. Patří mezi ty známé a jsou skoro stále obklopeny návštěvník…
0.1km
více »
Lázně Jeseník – Český pomník.
Lázně Jeseník – Český pomník.
Pomník
Český pomník se nachází na konci promenády a je obklopen keři pěnišníku. Vyrůstá z kamenné dlažby. Ve spodní části je podstavec vykrojen do oblouku.…
0.1km
více »
Jeseník - Priessnitzovo sanatorium
Jeseník - Priessnitzovo sanatorium
Lázně
Nejvýznamnější a největší stavbou jesenických lázní je budova…
0.1km
více »
Lázně Jeseník – Polský pomník.
Lázně Jeseník – Polský pomník.
Pomník
Začátkem bych rád zdůraznil, že Polský pomník patří k těm nejlépe…
0.1km
více »
Lázně Jeseník – Ripperova promenáda.
Lázně Jeseník – Ripperova promenáda.
Lázně
Informace o Pipperově promenádě byly více než lákavé. Promenáda byla…
0.1km
více »
Lázně Jeseník – budova sanatoria Priessnitz.
Lázně Jeseník – budova sanatoria Priessnitz.
Lázně
Budova sanatoria Priessnitz byla postavena mezi roky 1909 – 1910 …
0.1km
více »
Lázně Jeseník - promenáda
Lázně Jeseník - promenáda
Park
Město Jeseník je hrdě označován jako perla Jeseníků. Poloha v…
0.1km
více »
Lázně Jeseník – Lavička
Lázně Jeseník – Lavička
Socha
Už nějakou dobu, v aktuálním roce (2021), můžeme říci přímo 17 le…
0.1km
více »
Lázně Jeseník - Český pomník
Lázně Jeseník - Český pomník
Pomník
Na čestném místě v křižovatce kde začíná (či končí) vycházkový okruh jesenické lázeňské Kolonády se nachází Český pomník. Jesenické lázně jsou…
0.1km
více »
Jedeme znovu na severovýchod - 9. den - cca 13 km dlouhý okruh okolo pramenů: Jeseník - větší část NS Živé vody - Medvědí kámen s vyhlídkou na NS Krajem Rychlebských hor - část NS Stezka Vincenze Priessnitze s Priessnitzovou sprchou - Jeseník
Jedeme znovu na severovýchod - 9. den - cca 13 km dlouhý okruh okolo pramenů: Jeseník - větší část NS Živé vody - Medvědí kámen s vyhlídkou na NS Krajem Rychlebských hor - část NS Stezka Vincenze Priessnitze s Priessnitzovou sprchou - Jeseník
Cestopisy
Středa 16. 6. 2021 Jsou to hrozné teplotní výkyvy. Včera jsem spala pod…
0.2km
více »
Eva
Eva
Socha
Půvab lázeňských míst vytváří harmonie architektury i přírodního prostředí, kam bývají většinou léčebné instituce zasazeny. Kromě staveb lázeňských…
0.2km
více »
ZLATÉ HORY 2020 - 4.Návštěva lázní Jeseník
ZLATÉ HORY 2020 - 4.Návštěva lázní Jeseník
Cestopisy
Už za procházky Jeseníkem venkovní ovzduší ovládlo vcelku přívětivé počasí…
0.2km
více »
Domácí pramen
Domácí pramen
Pramen
Pramen najdeme na zdi někdejšího lázeňského domu Hrad, ve kterém je nyní restaurace U pramene a obchůdek. Pramen byl založen 1843…
0.2km
více »
NS Vincenze Priessnitze
NS Vincenze Priessnitze
Chodník, naučná stezka
NAUČNÁ STEZKA VINCENZE PRIESSNITZE Jeseník - lázně (Gräfenberk) Stezka…
0.2km
více »
Francouzský pomník a pramen
Francouzský pomník a pramen
Pomník
Francouzský pomník nademe při vjezdu do Lázní Jeseník na ulici Priessnitzova u parkoviště před samoobsluhou. Na tomto místě ovšem…
0.2km
více »
turistické rozcestí Lázně Jeseník - konečná bus
turistické rozcestí Lázně Jeseník - konečná bus
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u konečné zastávky autobusu v…
0.2km
více »
Lázně Jeseník - hlavní turistický rozcestník
Lázně Jeseník - hlavní turistický rozcestník
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u konečné zastávky autobusu v…
0.2km
více »
Lázně Jeseník - Lázeňské informační centrum
Lázně Jeseník - Lázeňské informační centrum
Infocentrum
Lázeňské informační centrum nalezneme v sousedství Priessnitzova…
0.2km
více »
Lázně Jeseník - kaple s mauzoleem Vincenze Priessnitze
Lázně Jeseník - kaple s mauzoleem Vincenze Priessnitze
Kaple
K novogotické kapli (hrobce) Vincenze Priessnitze dojdeme po lázeňské Kolonádě, nalézá se cca 200 metrů od Českého pomníku. Se…
0.2km
více »
Lázně Jeseník - Rodný dům a Muzeum Vincenze Priessnitze
Lázně Jeseník - Rodný dům a Muzeum Vincenze Priessnitze
Muzeum
Muzeum Vincenze Priessnitze nalezneme v Priessnitzově rodném domě v…
0.2km
více »
Lázně Jeseník – Priessnitzův pramen – Medvědí kámen – Priessnitzův pramen
Lázně Jeseník – Priessnitzův pramen – Medvědí kámen – Priessnitzův pramen
Trasy
Po třech letech se zase obnovuje značení na Jesenicku, což znamená…
0.2km
více »
Lázně Jeseník - Domácí pramen
Lázně Jeseník - Domácí pramen
Pramen
Neteče, ale snad někdy poteče - tak by se dal charakterizovat Domácí pramen v Lázních Jeseník. Pramen je umístěný ve zdi léčebného d…
0.2km
více »
Priessnitzův chodníček
Priessnitzův chodníček
Lázně
Kdo navštívil v posledních létech areál Priessnitzových lázní nad…
0.2km
více »
Podzimní den na Medvědím kameni a v lázních Jeseník
Podzimní den na Medvědím kameni a v lázních Jeseník
Tipy na výlet
Ráno vyjíždíme zlínským expresem v kupé pro vozíčkáře / protože vlak má 3…
0.3km
více »
Lázně Jeseník - Balneopark
Lázně Jeseník - Balneopark
Lázně
V lesoparku severovýchodně od tzv. Jižního svahu v areálu lázní J…
0.4km
více »
zavřít reklamu