Lázně Jeseník
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Za sportem • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Nemusíme sem jet na léčebný pobyt, stačí si udělat výlet za čistým vzduchem, hezkou krajinou, za rozhledy, pohodou, pramenitou vodou, za procházkou….. prostě a jednoduše si užít odpočinku do Lázní Jeseník.
Za čím jedeme?
Historii Lázní Jeseník, které zde v bývalém Gräfenbergu v roce 1822, jako první vodoléčebné lázně na světě, založil Vincenz Priessnitz připomíná Priessnitzův rodný dům, dnes je zde umístěna expozice rozvoje lázeňství na Jesenicku. Impozantní budova, která dominuje lázeňskému areálu, Priessniztovo sanatorium bylo otevřeno v roce 1910. Od sanatoria je to již kousek k lesní promenádě (kolonádě). Pří vstupu do promenády nás vítá Český pomník, který zde byl slavnostně odhalen 16.8.1874, autorem sochy Hygie je Josef Václav Myslbek. O cca 200 metrů dále dojdeme ke kapli, k místu posledního odpočinku Vincenze Priessnitze. O několik metrů dále nalezneme Polský památník, trojboký 5 metrů vysoký mramorový jehlan postavený v roce 1894. Posledním pomníkem na promenádě je ten nejstarší, Maďarský pomník s bronzovým lvem z roku 1840. Po procházce po promenádě (kolečku bláznů) se můžeme vydat na Jižní svah, je zde umístěna sochařská kompozice Cesty života od brněnského sochaře Jana Šimka. Dílo, které je tvořeno jedenácti kamennými objekty sochař vytvořil v letech 1980 - 1985 ve spolupráci s projektanty Zahradní architektury Želešice u Brna. Dílu dominují dvě plastiky v horní části svahu, je to Brána a Vzepětí. Zejména od brány se nabízí krásné výhledy na areál Lázní Jeseník s Priessnitzovým lázeňským domem, Zlatý chlum s rozhlednou, Praděd a Keprník se Šerákem. Když už jsme na Jižním svahu tak nesmíme minout Balneopark, tedy Priessnitzovy přírodní lázně horních a dolních končetin. Je zde vybudováno několik zastavení, kde si můžeme „naordinovat“ lázeň paží, procházku po kamenech, posedět na sedátku a cachtat nohy ve studené vodě, nebo si dát sprchu v Priessnitzově sprše… brrr.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Hezké posezení je např. v restauraci a baru U Pramene nad Priessnitzovým rodným domem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vybudovat Balneopark byl super nápad, takové pošmajdání po kamenech ve studeném potoce to je něco… ale vlézt pod studenou sprchu jsem se neodvážil….
Provozní doba v Muzeu Vincenze Priessnitze:
út - pá 12:30 - 17:00
so - ne 10:00 - 12:00 a 12.30 - 17.00
Vstupné: dospělí 20,-Kč děti a omladina 10,- Kč
Aktuální informace o dění v lázních je možno získat v Lázeňském informačním centru, viz: https://www.turistika.cz/mista/lazne-jesenik-lazenske-informacni-centrum
Ostatní informace
Některá místa v Lázních Jeseník jsou samostatně popsána zde:
Lázně Jeseník - Jižní svah - Cesta života
https://www.turistika.cz/mista/lazne-jesenik-jizni-svah-cesta-zivota
Lázně Jeseník - Rodný dům a Muzeum Vincenze Priessnitze
https://www.turistika.cz/mista/lazne-jesenik-rodny-dum-a-muzeum-vincenze-priessnitze
Lázně Jeseník - kaple s mauzoleem Vincenze Priessnitze
https://www.turistika.cz/mista/lazne-jesenik-kaple-s-mauzoleem-vincenze-priessnitze
Lázně Jeseník - lesní promenáda
https://www.turistika.cz/mista/lazne-jesenik-lesni-kolonada-promenada