Za slunečního jasu do Moravského krasu
Trasy • Pěší trasa • Střední náročnost
Krásný výlet Moravským krasem můžeme začít třeba v Ostrově u Macochy, kam se snadno dostaneme autobusem IDS JMK z Blanska (směr Lipovec). Většina méně zdatných turistů vystoupí už ve Vilémovicích, které jsou nejznámějším krasovým atrakcím asi nejblíže, ale my pojedeme ještě do další obce.
V Ostrově se svezeme až k Jednotě, odkud uvidíme na kopečku místní kostel – a hned se k němu některou ze stoupajících uliček vydáme jako k výchozímu bodu naší cesty. Hned u kostela totiž nalezneme také informační centrum a nedaleko pak také turistický rozcestník.
Obě značky, které zde potkáme, červená i zelená, vedou společně ještě půl kilometru nad Balcarku, známou jeskyni, kterou také možno navštívit. Ale my se odtud vydáme již po zelené směrem na Macochu, před níž nás čeká ještě rozcestí Občiny (2 km).
Ve známé turistické chatě na Macoše se můžeme občerstvit nebo zakoupit suvenýry, kterých zde nabízejí skutečně pozoruhodný výběr, za poplatek se podívat do propasti nebo se svézt lanovkou dolů do údolí k Punkevním jeskyním.
Kdo však netouží po zmíněných atrakcích, ale spíše po turistice, pokračuje jako my na rozcestí k Dolnímu můstku a pod Salmovku, je to krásná serpentinová cesta i se zábradlím, která nás dovede do chladivého údolí, kde je opravdu i v tom největším současném vedru velmi příjemně, naopak potkáváte lidi většinou v bundách, jak jdou z prohlídky jeskyní
Údolím nyní pokračujeme po modré značce směrem k dolní stanici lanovky (mimochodem, 1 cesta nyní stojí 60 Kč) a ke Skalnímu mlýnu (2,5 km). Cestou mineme např. pozoruhodný skalní útvar zvaný Čertova branka. Vstup do Punkevních jeskyní obnáší v současné době tuším 170 Kč (za to lze aktuálně dojet také např. vlakem z Brna do Prahy) Údolím jezdí také turistický (či spíše snobský…?) vláček, ale procházka je skutečně příjemná, takže doporučujeme jít pěšky
Na Skalním mlýně se opět nabízí spousta občerstvení i suvenýrů, samozřejmě také ubytování ve zdejším honosném hotelu, jezdí sem ovšem i autobus, ale zdatnějším turistům doporučujeme jít s námi ve stopách skřítka Pěšinky (jak se nazývá jakýsi místní okruh) do Těchova a poté do Blanska.
Kdyby si však člověk myslel, že bude v Blansku za 2 hodinky, jak lze odhadovat podle údaje na rozcestníku – 8 km po zelené, může být po chvíli překvapen, když ze silnice odbočí na úzkou lesní pěšinu podél potůčku do kopce, který pak nemá a nemá konce, přičemž se ještě na každých pár metrech přelézají či podlézají popadané stromy Skřítek s tím asi problém nemá, ale od nás to vyžaduje přece jen už určitou fyzičku, jinak nám může dvoukilometrové stoupání zabrat i hodinu
Dříve či později však do docela vysoko položené obce Těchov přece jen dorazíme – a odtud už bude zbytek cesty hračka. Čeká nás ještě odpočinkové místo – Vyhlídka U Lavečky nad Arnoštovým údolím, poté žižlavická hájenka a konečně i Blansko. Po zhruba 15 kilometrech v nohách si jistě zasloužíme navštívit proslulou cukrárnu Severku, pro nás rozhodně jeden ze symbolů Blanska!