Adršpach a Adršpašské skály - turistika
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Týden jezdíme po Broumovsku a obdivujeme zdejší krásy. Není jich málo. Mezi ně patří také Adršpašské skalní město.
Za čím jedeme?
Obec Adršpach se nachází v severní části Broumovské vrchoviny, 7 km severozápadním směrem od Teplic nad Metují. Zhruba stejně daleko je to na sever k hraničnímu přechodu Libná (pro pěší a cyklisty).
V těchto místech býval široký pás pohraničního pralesa, přes který pravděpodobně již od pravěku vedla obchodní cesta z polabské nížiny k pobřeží Baltického moře, kde bylo naleziště jantaru. Oblast se začala kolonizovat ve 13. století. V té doby vznikl na severu těchto skal hrad Adršpach, počátkem 14. století zhruba uprostřed skalní hrad Střmen a koncem 14. století nejjižnější položený skalní hrad Skály. Staly se obrannými body v této divoké krajině. Dva později založené hrady jsou nyní již v Teplických skalách.
První písemná zmínka o obci Adršpach, která vznikla severně od těchto skal, je z r. 1348. Stejně jako na Ostaši, i tady se obyvatelstvo ukrývalo ve válečných dobách. Ve Skalní kapli je nejstarší datum z r. 1745 – z doby druhé Slezské války, následují léta 1757 - 1763 ze Sedmileté války.
R. 1789 byla v Berlíně vydána zatím první známá mapa Adršpašských skal podle stavu z r. 1779. Je to pruská štábní mapa.
Zdejší skály navštívil r. 1781 Josef Dobrovský – tehdy o nich napsal do adršpašské pamětní knihy verše starořeckým jazykem. R. 1790 navštívil Adršpašské skály básník Johan Wolfgang Goethe v rámci přírodovědných studií, kterému se zde moc líbilo. Proto ve skalách najdete i destičku s jeho jménem a tímto letopočtem.
My jsme do Adršpachu dorazili autem z Broumova. Nechá se sem však přijet i vlakem – s přestupem v Teplicích nad Metují. My jsme tuto volbu zvolili hlavně proto, že jsme s sebou měli dvacetiměsíčního vnoučka a potřebovali jsme být víc mobilní. Parkovné se zde kupodivu neplatí.
Tady bych chtěla upozornit na oficiální web, kde se dozvíte bližší informace, např. o vstupech, době otevření i o plavbě pramičkou po Skalním jezírku: http://www.skalyadrspach.cz/. Na různých stránkách jsou totiž různé informace, ale pak u vstupu zjistíte, že je vše jinak.
Tady bych chtěla upozornit na oficiální web, kde se dozvíte bližší informace, např. o vstupech, době otevření i o plavbě pramičkou po Skalním jezírku: http://www.skalyadrspach.cz/. Na různých stránkách jsou totiž různé informace, ale pak u vstupu zjistíte, že je vše jinak.
Před vchodem je informační centrum s prodejem suvenýrů a dokonce i s toaletami zdarma.
Vstup do skal je možný přes dvě pokladny. Jedna umožňuje platbu kartou, druhá je pro platbu v hotovosti. Současně se vstupenkou obdržíte letáček s trasou, s vyznačenými zajímavými skalami a jejich popisem. A pak už se zde můžete toulat, jak dlouho chcete. Zdatní jedinci mohou projít i do Teplických skal, ale pak asi nestačí projít všechny ty nejzajímavější úseky. Pokud by si to chtěli projít všechno a vrátit se zpátky do Adršpachu, je to něco okolo 18 km s převýšením víc jak 1000 metrů. Takže docela náročné a asi už nezbývá moc času na to se skutečně kochat.
Nám s malým Tomáškem zhruba 7 km dlouhá trasa docela stačila. S fotografickými a kochacími přestávkami a svačinou jsme to zvládli za 4 hodiny. Bez prcka by to bylo rychleji, ale proč bychom spěchali. Tomášek si to taky chtěl užít.
Hned u vchodu je jezírko Pískovna. Vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu. Uprostřed je ostrůvek. Je zde naprosto průzračná voda a bělostné písčité pláže, proto patří mezi nejkrásnější skalní jezírka v ČR. Jen nevím, zda je zde povoleno koupání.
My jsme si prošli celý zelený okruh. Některé skalní útvary stojí za zmínku:
Džbán je jednou z prvních velkých věží. Prvně na ni vylezli horolezci r. 1935.
Zvláštní skalní útvar Homole cukru je u rozcestí. Je vysoký přibližně 52 metrů. U země je široký jen 3 metry, ale na vrcholu 13 metrů. Aby nespadl, podpírají ho turisté malými klacíky.
Tady se zelená rozděluje. Odtud je přikázaný směr chůze vlevo. Má to výhodu, že si lidé v úzkých průrvách nepřekáží. Jak jsme však slyšeli o den dřív v televizi, tak v neděli si i tak tady lidé málem šlapali po hlavě. Poláci měli nějaký svátek a snad všichni přijeli do skal. Všechna parkoviště byla přeplněná. My si to dnes užívali. Bylo tu poměrně volno.
Parkem protéká řeka Metuje, která pramení v západních svazích a která jako malý potůček protéká parkem a napájí skalní jezírko. Když vytéká z jezírka vytváří Velký a Malý vodopád a dál protéká skalami. U východu ji přejdete po mostku. Dále pokračuje téměř souběžně s tratí až do Teplic nad Metují, aby se po 77 km v Jaroměři vlila do Labe.
R. 1839 byla do skal vestavěná gotická branka - byl to původní vstup do skal. To, co bylo před brankou, bylo Skalní předměstí.
Sloní náměstí – to je velké náměstí plné skal, které připomínají sloní choboty. Tento prostor se vyznačuje i druhem květeny, které běžně rostou v nadmořské výšce o 200 metrů výš. Je zde typické klima inverzních roklí.
Krakonošův zub – na skále je tabulka s označením, kam až sahala voda při průtrži dne 23. 6. 1844. Tato skála byla zdolána horolezci r. 1964.
Dvě skaliska Čertův most vytváří most ve výšce 21 metrů.
Na Eliščinu věž prvně vylezli horolezci r. 1947
Malý vodopád je 4 m vysoký.
Hromový kámen je balvan, který se zřítil při obrovské bouři r. 1772, jak je vytesáno na kameni. K tomu se údajně váže historka, že svědky pádu byli dva Angličané, kteří chtěli přímo ve skalách pozorovat bouřku. Osm dnů na ni čekali a když to večer začalo, pospíchali do skal. Bouřka to byla pořádná – déšť padal v proudech, blesk střídal blesk a hromy se ve skalách mohutně odrážely. Angličané se před deštěm schovali pod jeden ze skalních převisů. Najednou se na protějším svahu uvolnil skalní blok a zastavil se jen kousek před vystrašenými Angličany, kteří to naštěstí přežili, ale ráno se do hostince vrátili celí vystrašení s předsevzetím, že už nikdy takovou pošetilost dělat nebudou.
Rozcestí U Trpaslíka – tady se zelená trasa vrací. Dál pokračuje žlutá, po které je možno projít do Teplických skal. My jsme po ní šli snad ještě 0,5 km.
Na malé plošině je odbočka do jeskyně. Na skále u vchodu je umístěna deska, která připomíná návštěvu německého básníka Johanna Wolfganga Goetha r. 1790. Byla zde odhalena 10. 7. 1932 baronem Nádherným, který v té době toto panství vlastnil. Za panování tohoto rodu byla vytvořena řada turistických stezek a skály se staly oblíbeným cílem turistů. Z pozdější doby je busta J. W. Goethe a tabulka s českým překladem.
V jeskyni je 16 metrů vysoký Velký vodopád. My jsme měli štěstí, že nebyl vyschlý. Pokud je v létě málo vody, je nahoře malé stavidlo, které prý na požádání návštěvníků zvedají. Je otázka, jak často, aby jim v jezeře vůbec nějaká voda zbyla.
Po Skalním Adršpašském jezírku je možno se nechat povozit v pramičce.
Soutěskou jsme po žluté prošli ještě kousek dál až přes lávku přes řeku Metuji, před jejím přítokem do jezera. Naši prý došli až k rašeliništi. Nás odradilo mohutné stoupání. Proto jsme dál už nepokračovali, vrátili se a pokračovali po zelené.
Skalní útvar Milenci je přibližně 100 metrů vysoký – je to nejvyšší útvar v Adršpachu. Skulinové okno je vysoké 10 metrů. Horolezci na skálu vylezli prvně r. 1923.
Skalní kaple je pomníčkem těch, kteří zahynuli ve zdejších skalách. Svoji desku zde má i Josef Emanuel Nádherný, synovec tehdejšího majitele panství, který zde r. 1929 zahynul při výstupu na Milence.
Po dalších dlouhých schodech se dojde na vyhlídku Velké panoráma, ze které jsou nádherné výhledy na okolní skalní útvary. Dokonce tam jsou umístěné rytiny s tvary skal a jejich názvy.
Skalní útvary Starostová (vpravo), Starosta zcela vlevo a Štěpánská koruna. Horolezci všechny tři vrcholy zdolali ve 20. letech 20. století.
Cesta to byla poměrně náročná, protože se často prudce stoupá po schodech, aby se vzápětí kleslo, ale je tu nádherně. Při návratu jsme ještě odbočili po modré a obešli si Pískovnu. Na skalisku na východním břehu je vyhlídka. Takže poslední pohled a konec.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo v parku se nechá najíst pouze z vlastních zásob. Lavičky tam občas jsou. Když se vyjde z parku, tak ještě před hlavní silnicí je bufet, kde je možno dát si i něco menšího k snědku a kde točili Bernarda. Ten nám zpříjemnil čekání na naše mladé, kterým jsme přece jen nakonec utekli. Možností je tam však víc.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Skalní město je nádherné. Toto není oblast, kde se nechá rychle projít. Tady se člověk musí zastavovat a kochat. Je to fakt krása.
Ostatní informace
My jsme se v Adršpachu už víc nezdržovali a když jsme se sešli, tak jsme odjeli. Byla to možná škoda. Až později jsem zjistila, že je tam ještě řada zajímavostí.
V obci je renesanční dvoupatrový zámek. Je u silnice, jen se musí od vstupu do skalního města jet po silnici dál do obce. Od parkovišť u skalního města vás k němu dovede červená turistická značka (1km). Byl postaven r. 1596 a stal se střediskem zdejšího panství. Na jižní straně zámku je pětihranná věž, v jejímž přízemí bývala kaple. V přízemí budovy byla kuchyně a sklad potravin, nahoře pokoje, jídelna a kanceláře. Nad hlavním průčelím byl přistavěn pseudorenesanční balkón. V 18. století byla postavena administrativní budova s hospodářským dvorem. Zámek byl několikrát stavebně upraven, např. pro potřebu Státního ústředního archivu. Dnes je tam Muzeum horolezectví, a to nejen pískovcového lezení, ale i vysokohorského. Je tam také Regionální informační centrum.
Červená turistická značka od zámku pokračuje na rozcestí Pod Starozámeckým vrchem (1km), odkud vede žlutá turistická značka ke zbytkům středověkého hradu Adršpach (0,5 km). Nachází se na severu skalního města, ale přes skály se k němu nedostanete. Hrad byl postaven poč. 14. století pravděpodobně králem Janem Lucemburským. R. 1355 je uváděn mezi královskými hrady Karla IV.. Majitelé se zde střídali. Během husitských válek odtud vyráželi táborité na pustošivé nájezdy Slezska. R. 1447 ho Slezané odkoupili a zbořili. Dnes z něj zbylo několik zdí a sklepy. Při dobrém počasí je odtud výhled na skalní město a celou obec.
Pokud půjdete z parkoviště po žluté na druhou stranu, než je vstup do skalního města, dojdete cca po 1 km na rozcestí Pod Křížovým vrchem. Odtud přibližně 250 metrů do kopce je malé skalní město se dvěma pásmy pískovcových věží a pískovcovou stěnou Štít. Podle cesty je pak na skalách umístěn soubor 14 litinových desek Křížové cesty, některé jsou ze 17. století. Na konci 20. století byly zrestaurovány a doplněny. Na konci – na vyhlídkové plošině je železný kříž z r. 1857. Na vrchol Křížového vrchu, odkud je nádherný pohled na celý Adršpach a jeho okolí, vede od r. 2015 naučná stezka.
Když z rozcestí Pod Křížovým vrchem budete pokračovat po žluté dál ještě asi 0,5 km, dojdete k malé kapličce sv. Jana Nepomuckého, kde je Geopunkturní kruh věnovaný zvířatům, ale odkud se nechá dojít po neznačené cestě (necelých 0,5 km) ke zřícenině barokního kostela Panny Marie. R. 1667 byl na místě dřevěné kaple postaven tento poutní kostel. Kvůli nařízení Josefa II. byl r. 1786 uzavřen a využíván jako sýpka. Neopravovaný kostel rychle chátral. Z bezpečnostních důvodů byla r. 1870 z kostela sejmuta již tak poškozená střecha a zbytek inventáře rozprodán v dražbě. Přesto zdi kostela stále stojí. Pokud měl věž, tak ta se už nedochovala.
Podle obrázků k těmto zajímavostem v okolí obce mne docela mrzí, že jsem toto předem nenastudovala a že jsme se sem ještě nevrátili. Je otázka, zda bychom to vše vůbec stačili. Tak snad někdy příště.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.615, 16.123)
Poslední aktualizace: 18.7.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Adršpach
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Adršpach a Adršpašské skály - turistika
Adršpach parkoviště rozcestí
Rozcestí
Rozcestí prakoviště Adršpach se nachází u příchodu z parkovišť k bráně do Adršpašských skal výchozí bod zelené trasy okruh po Adršpašských skalách.
0.4km
více »
Webkamera - Adršpach
WebKamera
Do krásného prostředí u Adršpašských skal se můžeme přenést pohledem dvou webkamer, které se v blízkosti skal nachází. První kamera zabírá vstup do skal prostor mezi vchodem do skalního města a jezírkem, druhá kam…
0.4km
více »
Křížový vrch
Tipy na výlet
Můžeme vlakem,autobusem a autem až do Adršpachu. KŘÍŽOVÝ VRCH -ZALESNĚNÝ SKALNATÝ VRCH V ADRŠPACHU NAPROTI ADRŠPAŠSKÝM SKALÁM.TRASA JE DOPLNĚNA PĚKNOU KŘÍŽOVOU CESTOU. OBČERSTVENÍ V…
0.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Křížový vrch u Adršpachu
Kopec
Křížový vrch (667 m n.m.) se nachází asi kilometr severně od Dolního Adršpachu. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století. Jde se o litinové, zčásti polychromované reliéfy, zasazené přímo do skal. Nedávno byla křížová cesta nově restaurovaná. Na vrcholu je železný kříž z roku 1857. Na jeho pískovcovém podstavci jsou plastiky sv. Anny, sv. Jose…
0.5km
více »
Adršpašsko-teplické skály
Skalní útvar
Adršpašsko-teplické skály patří mezi nejkrásnější a říká se i nejdivočejší skalní města v Evropě.Až do 18.století bylo toto místo nepřístupné díky neprostupné lesní vegetaci.Paradoxně díky požáru v 18.stol. se stala tato skalní oblast přístupná a přívětivá pro turisty.Cestou po turistickém chodníku je mnoho skalních útvarů probouzejících návštěvníkovu fantazii.Skály mají mnoho názvů a asi nejznámější jsou Milenci,starosta a starostová…
0.5km
více »
Lyžařské tratě v okolí Adršpachu
Trasa
V okolí Adršpašských skal, v severní části Kladského pomezí, je několik strojově upravovaných úseků, které lze využít pro klasiku i bruslení. Tyto trasy lze také kombinovat s úseky upravovanými v okolí nedalekých …
0.5km
více »
Polským příhraničím z Adršpachu
Trasa
Dosti náročná, ale velice hezká trasa, kterou ocení zejména milovníci výhledů a klidu. Je dlouhá cca 27 km, zabere tedy celý den. Vede ale po pohodlných cestách a ani stoupání na ní nejsou n…
0.6km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Adršpach
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dě…
0.6km
více »
Adršpašsko-teplické skalní město
Přírodní park
Oblast severně od města Náchod by někdo mohl při pohledu z dálky ještě přičlenit k východním Krkonoším či jejich podhůří, ale když sem zavítá, zjistí, že se jedná o unikátní krajinu, kde se na malé ploše tyčí množ…
0.6km
více »
Vyhlídka Křížový vrch
Kopec
Ve stínu turistického zájmu Adršpašských skal, do výše 667 metrů ční do výše Křížový vrch. Od centrálního parkoviště u Adršpašských skal je to k začátku výstupu na vrchol necelý kilometr pěšky. Přesto sem zřejmě m…
0.6km
více »
Ozvěna Adršpašské skály
Odpočinkové místo
Ozvěna Adršpašské skály nachází se v nejsevernější části Národního parku Adršpašské skály. Na ozvěnu narazíte při procházce velkého okruhu, jedná se o místo kde je také přístřešek s posezením a uvedeno…
0.7km
více »
Turistická známka č. 2197 - Zámek Adršpach
Turistická známka
Zámek v Adršpachu byl založen jako tvrz v 15. století pány Berky z Dubé. V dnešní podobě byl postaven v letech 1577-1580 od Adama Bohdaneckého, rytíře z Hodkova. V zámku se nachází první horolezecké muzeum v České republice. Expozice přibližuje pískovcové lezení, které k Adršpašsko-teplickým skalám neodmyslitelně patří…
0.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Adršpašsko - Teplické skály
Přírodní park
Adršpašsko - Teplické skály, národná prírodná pamiatka, od roku 1933 chránené. Sú masívom romantických, bizardných a najdivokejších zoskupení pieskovcových skál na rozlohe 30…
0.7km
více »
Královéhradecký kraj – 12. den: vyhlídka nad Chvalčí; Broumovská vrchovina-okruh cca 5,5 km: Zdoňov-Zdoňovské menhiry–skalní křížová cesta–zřícenina kostela Panny Marie na Kopečku–kamenný kříž s druidským hájem–Zdoňov (kostel Nejsvětější trojice, pranýř)
Cestopisy
Neděle 27. 8. 2023
Pršelo snad půlku noci, podle vody ve škopku docela dost. K ránu klesla teplota v autě na 19 stupňů, takže moc chladno nebylo, ale nakonec jsme se vyspali dobře. Vstáváme…
0.7km
více »
Dřevorubec roku – Adršpach 2015
Tipy a novinky
Všichni ti, co chtějí poměřit své síly, mohou dorazit dne 17.1.2015 do Dolního Adršpachu (odpočívadlo za hlavním parkovištěm) a na…
0.8km
více »
Okruh - Adršpašsko-teplické skály
Tipy na výlet
Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály. Okruh 25 km. Výchozí bod je Dolní Adršpach. Začínáme červenou značkou po silnici směrem Bučnice, po které dojdeme az do Teplic nad…
0.8km
více »
Mezi Adršpašskými skálami
Skalní útvar
Chcete - li se podívat za krásou a malebností skal do jednoho z nejdivočejších a největších skalních měst ve střední Evropě, navštivte Adršpašské skály jako my. Byli jsme očarování tímto místem plným nádherných …
1km
více »
Zimní Adršpašské skály
Tipy na výlet
O Adršpašských skalách je tu příspěvků spousta, najdete je pod tím mým. Já vám ale doporučím jejich návštěvu trochu netradičně. V zimě.Nějak mi ve středu večer došlo pár věcí. Zaprvé, …
1.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hrnčířské údolí a kaplička sv. Jana Nepomuckého
Kaple
Ze Zdoňova do Dolního Adršpachu vede žlutě značená cesta. Místu, kde cestu začíná svírat úbočí Kopečku se zříceninou kostela z pravé strany a Křížový vrch ze strany levé, se říká Hrčířské úd…
1.1km
více »
Malý vodopád (Adršpašské skály)
Vodopád
Adršpašský Malý vodopád se nalézá, pod Velkým vodopádem, při cestě k jezírku. Do obou vodopádů přitéká voda z jezírka, které je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Při troše nadsázky můžeme vodopády nazvat "vodopády Metuje"
1.3km
více »
Velký vodopád
Vodopád
Vodopád na říčce Metuji v místech, kde vtéká do Adršpašského skalního města. Je ukryt ve skalní jeskyni, zpřístupněný chodbou a dřevěnou lávkou. Průtok ve vodopádu je regulován, neboť těsně nad vodopádem je malá přehrada ("Jezírko"), kde jsou projížďky na loďkách. Pro lepší zážitek z vodopádu je doporučeno zakřičet "tajné zaklínadlo" a přesvědčit tak obsluhu stavidla, aby na chvíli pustili víc vody.
1.3km
více »
ADRŠPAŠSKÉ SKÁLY-ZDOŇOV-KOSTEL PANNY MARIE -zřícenina
Zřícenina
VELMI ZAJÍMAVÉ MÍSTO-ZALESNĚNÝ KOPEC ZA KŘÍŽOVÝM VRCHEM SMĚREM NA ZDOŇOV.CESTA Z KŘÍŽOVÉHO VRCHU NEBO PŘÍMO Z ADRŠPACHU
KOLEM KAPLIČKY ZŘÍCENINA JE ZAJÍMAVÁ A POMĚRNĚ LEHCE PŘÍSTUPNÁ,ŠKODA ŽE ZDE NENÍ TUR.ZNAČEN…
1.3km
více »
HRAD ADRŠPACH
Zřícenina
HRAD ADRŠPACH-přístupný z Horního i Dolního Adršpachu,v zimě je přístupnost omezena
Hrad vznikl v polovině 13. století jako královské zboží. V roce 1354 se dostal do držení Hanuše z Andršpachtu. V letech 1359 - 1362 patřil Albertovi ze Skalice a v letech 1362 - 1372 patřil Tasovi z Rýzmburka. V 1401 získal hrad Hynek z Dubé a z Náchoda. Po roce 1427 obsazen husity, kteří…
1.5km
více »
Jezírko (Adršpašské skály)
Jezírko
Adšpašské Jezírko je jedním z lákadel a častým cílem turistů při návštěvě Adršpašských skal. Jezírko je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Odtok z jezírka následně vytvář Velký a Malý vodopád. K jez…
1.5km
více »
Adršpach
Vesnice
Obec Adršpach, dělící se na dvě části Horní a Dolní, leží na řece Metuji nedaleko česko-polské státní hranice. Je jedním z hlavních výchozích míst do Adršpašsko-teplických skal, které jsou hojně navštěvovanou tur…
1.5km
více »
Adršpach
Zřícenina
Zřícenina hradu Adršpach stojí na Starozámeckém vrchu (681 m) v severozápadním výběžku Adršpašských skal nedaleko Dolního Adršpachu na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. Hradní vrch chránily strmé skalnaté srázy,…
1.5km
více »
Adršpašské skály a zřícenina hradu Adršpach
Skalní útvar
Adršpašské skály a zřícenina hradu Adršpach (10/2014)
Kdo by si nepamatoval učiteli na základní škole tak oblíbený a tedy často diktovaný název tohoto skalního města z hodin jazyka českého.…
1.6km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Adršpašské skály
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
1.6km
více »
Adršpašské skály
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach.
Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.Aktuální info 2020
ÚPLNÁ UZAVÍRKA SILNICE M…
3.2km
více »