Adventní Olomouc 2022 - hanácká metropole letos zahájila vánoční trhy už před adventem
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Se psem
Kam a jak jedeme?
Olomoucké vánoční – nebo chcete-li adventní – trhy jsou svým způsobem nositelem spolehlivosti a tradic. Tedy alespoň pro ty, kteří sem zajíždějí pravidelně. Současně to také znamená, že oblíbené stánky najdete vždy na stejném místě, kvalita podávaných pochutin se až tak nemění a ve zdejších muzeích se vždy – zřejmě jako bonusové menu – nabízí nějaká pozoruhodná výstava. A nejinak tomu je i v roce 2022 …
Tento rok byl naopak výjimečný tím, že se dalo předpokládat nezrušení trhů, protože současný ministr zdravotnictví naznačuje přece jen o něco méně „vězeňské“ postupy než pravidelně se střídající „Klabzubova jedenáctka“ stejných funkcionářů za vlády minulé. Ale Vánoce by neměly být o politice … a my se to opět snažili plnohodnotně dodržet.
Za čím jedeme?
V každém případě se olomoucké vánoční trhy letos otevřely již v pátek 18. listopadu. Zdejší náměstí (myšleno Horní i Dolní) okamžitě zaplnila nejen vůně punčů, bramboráků, klobás, trdelníků a pečených kaštanů, ale také hudba. V prvních dvou dnech se vzpomínalo na Queen a Michala Tučného, ale ty měly brzy vystřídat hity Báry Basikové nebo Pavla Dobeše. A když nebude hrát hudba, přijdou na řadu české filmy
Pochopitelně zde nechyběly ani záležitosti typu ručně malovaných vánočních ozdob, malovaného porcelánu, keramiky, kovářských výrobků, pestrobarevných svíček, dřevěných a textilních (hitem jsou kočky - viz. úvodní foto) výrobků nebo pamlsků ve formě uzenin, sýrů či čokolády. A také ona oblíbená vyhlídková plošina či zvonička před zdejší radnicí.
Vánoční trhy letos v Olomouci trvají od 18.11. do 23.12. (jejich program ovšem oficiálně zakončí až 24. prosince půlnoční mše). Ochutnávky různých laskomin jsou v podstatě stejné jako každý rok, jen prostě o něco málo dražší. Funguje i „historický“ kolotoč nebo možnost svezení na konících. A klidně si můžete objednat punč s absintem. Jen to tradiční kluziště byste na Dolním náměstí hledali marně …
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli (a napili) jsme se tradičně přímo na Horním náměstí, kde hlavní část olomouckých vánočních trhů probíhá. Nabídka dne nám tak nějak „vnutila“ moravský bramborák a ovoce, většinou „utopené“ v jisté červené tekutině …¨
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Vzhledem k tomu, že jsme svým způsobem konzervativní jedinci, uvítali jsme – nejen v těch desítkách stánků - tradiční neměnnost. Navíc vyšlo počasí i doprovodný program.
Nelíbilo: Snad jen tradiční problémy s dopravou za pomoci českých drah.
Ostatní informace
Budeme-li se věnovat pouze vánočním trhům (a spoléhat se na vlastní paměť), tak cena punčů se pohybovala mezi 50 a 90 Kč, Bombardino přišlo na 78 Kč a bramborák (v průměru) na 210 Kč. Frgál stál o něco málo víc než ten bramborák, hovězí vývar byla za 60 Kč … a nic dalšího jsme na vlastní kůži snad ani nevyzkoušeli. I tak si ale dovolíme olomoucké vánoční trhy všem doporučit … a to nám ani nevadilo, že slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Horním náměstí bylo naplánováno až den po naší návštěvě, tedy v neděli 20. listopadu.
Zcela na závěr snad ještě krátká informace o provozní době olomouckých vánočních trhů:
Horní náměstí: neděle – čtvrtek od 10,00 do 21,00 hod.; pátek – sobota od 10,00 do 22,00 hod.
Dolní náměstí: od 10,00 do 20,00 hod.
Tržnice (kde je i ruské kolo): pondělí – čtvrtek od 13,00 do 20,00 hod.; pátek – neděle od 10,00 do 22,00 hod.