Arboretum Sofronka: Mezi borovicemi
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Arboretum Sofronka se nachází na okraji plzeňské čtvrti Bolevec jen kousek od konečné tramvaje číslo 1, kterou jsem také využila jako dopravní prostředek. Stejnou tramvají se případně můžete vrátit zpátky.Návštěvu arboreta jsem spojila i s procházkou k okolním rybníkům a do centra města se vrátila tramvají číslo 4 z Košutky.
Za čím jedeme?
O existenci arboreta jsem se dozvěděla z knihy Karla Drábka Naučné stezky a trasy III. Autor ho zde ale nazývá arboretum Bolevec. Je rozprostřeno v těsné blízkosti vlakové trati vedoucí z Plzně na Plasy. Vstup do arboreta najdete nejlépe tak, že se vydáte od vlakové zastávky Plzeň-Bolevec po asfaltové silnici procházející zahrádkářskou kolonií a po pár desítkách metrů chůze se na levé straně cesty objeví brána otevírající cestu do království borovic.
Borovice jsou totiž zdejší specializací, dokonce se jim věnuje i naučná stezka, která oblastí prochází. Druhou naučnou stezkou, která areálem prochází je stezka Včely a včelaření, která zde byla uvedena do provozu v roce 2014.
Co se týče borovicové naučné stezky na 20 zastavením se seznámíte s těmito druhy borovice:
1.Borovice lesní
2.Borovice pokroucená
3.Borovice Banksova
4.Borovice černá
5.Borovice drobnokvětá
6.Borovice hustokvětá
7. Borovice vejmutovka
8.Borovice mexická
9. Borovice zkřížená
10. Kříženci borovice těžké a borovice arizonské
11. Kříženci borovice pokroucené a banksovky
12.Borovice těžká
13.Borovice sibiřská
14. Borovice kleč
15.Borovice pichlavá
16.Borovice tuhá
17.Borovice korejská
18.Borovice rumelská
19. Borovice limba
20. Borovice pohorská
Co se týče borovice, zajímavé je, že větší druhové rozmanitosti dosahují v Americe. V Evropě většina druhů vyhynula během zalednění ve čvrtohorách. Jsou to stromy typické pro severní polokouli, mnoho z nich patří doslova mezi pionýry rostoucí i na takových extrémních místech jako jsou lávová pole, jiné druhy borovic jsou extrémně odolné vůči emisím.
V arboretu najdete i další zajímavé druhy borovic, například borovici Jeffreyovu nebo borovici blatku, která je středoevropským endemitem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jelikož jsem vyrážela na vycházku do městské a příměstské přírody, svačinu jsem si vezla s sebou v batohu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Arboretum je příjemným místem snadno dostupným z centra Plzně. Kdo, se rád dozvídá nové informace, tak si tu jistě přijde na své, protože u každého exempláře vybraných borovic se nacházejí informační tabule s textem podrobně popisující jejich výskyt, vzhled a využití. V okolí se nachází několik dětských hřišť, těsně kolem arboreta prochází například stezka Spejbla a Hurvínka, v létě se můžete vykoupat v Kamenném rybníku.
Ostatní informace
Historie arboreta sahá do roku 1956, kdy zde začíná experimentovat Ing. Karel Kaňák. Sofronka byla tehdy výzkumným pracovištěm Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Naučná stezka zde vznikla už v letech 1998–2000 a nedávno byla rozšířena tak, aby seznámila návštěvníky s dvaceti nejzajímavějšími druhy borovic. Jestli vám to přijde hodně, tak právě v Sofronce jsem se dozvěděla, že v současnosti je známo kolem 100 druhů borovice, žádný jiný jehličnan se takovou druhovou rozmanitostí chlubit nemůže. Od roku 2010 je Sofronka ve správě města Plzně.
Vstup do areálu je zdarma, na borovice se můžete podívat od 9 do 15:30 hodin každý pracovní den, o sobotách nedělích a státních svátcích má arboretum zavřeno. V areálu je zakázán volný pohyb psů, se psem na vodítku by snad problém být neměl. Můžete si tu také zakoupit jehličnany na vaši zahrádku.
Arboretum není průchozí.