Arnschwang + pivovar Mühlbauer
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Byli jsme se podívat ve Furt im Waldu, mimo jiné i v tamějším pivovaru. Jen 5 km jižním směrem je další městečko, kde mají také svůj pivovar. Je to kousek, tak se tam také zajedeme podívat.
Za čím jedeme?
Arnschwang je bavorské město, necelých 10 km od českých hranic - od hraničního přechodu na Folmavě. Rozkládá se v přírodním parku horní Bavorský les na řece Chamb.
Nejstaršími obyvateli byli v 1. století před n. l. Keltové. Již v r. 795 zde byl postaven kostel. První ověřená písemná zmínka o obci je z r. 1173. R. 1607 zde byly dvě osady – v horní nejvyšší části opevněný kostel, v dolní části vodní hrad a mlýn. R. 1722-23 byl postaven farní kostel, počátkem 19. století se zde vybudoval cukrovar i sklárny.
V r. 1858 mohutný požár zničil téměř celou vesnici, vč. školy, fary. Bez domova zůstalo 240 lidí. Novému vybudování vesnice pomohla národní sbírka. V roce 2011 byla obec vyhlášena nejkrásnější vesnicí Horního Falcka.
V jižní části obce je barokní farní kostel sv. Martina z r. 1723, který byl v r. 1899 přestavěn - byl zvýšen a rozšířen.
My jsme se v obci však nezdrželi. Chtěli jsme se zastavit jen v pivovaře, koupit na ochutnání nějaké vzorky piva. Hned na začátku obce jsme však zahlédli šipku k vodnímu hradu, odbočili jsme, ale zdálo se nám, že cesta dál nevede a netušili jsme, jak daleko bychom měli jít pěšky. Moc času jsme neměli. Až později jsem zjistila, že to bylo jen kousek, prakticky hned za pivovarem. Nějakou budovu jsme i zahlédli, ale nezaujala nás. Hrad jsme si představovali jinak. Je to dlouhá patrová budova, ve které byly postupem času prováděny stavební úpravy.
První písemný doklad o zdejším pivovaru je z r. 1150. V r. 1833 získal místo hostinského v hradním pivovaru George Mühlbauer, který se zasloužil o rozšiřování pivovaru. R. 1858 postavil nový pivovar s parním stroj pro výrobu elektřiny. Proto se tehdy pivovar jmenoval Dampfbierbrauerei (Damf = pára). Z důvodu inflace byl pivovar r. 1923 uzavřen. Již však r. 1924 byl Xaver Mühlbauer pověřen vařením piva a speciální pšeničné pivo se zde vaří dosud. V r. 2002 postavili novou budovu pro fermentační nádrže. Používají zde moderní technologie 21. století. Současný vlastník Petr Mühlbauer zde vaří celkem 7 druhů piv, vč. Radlera a pšeničného nízko alkoholového piva. Vaří zde i speciál Dračí krev.
V areálu pivovaru se zdálo, že je prodejna nebo dokonce výčep, ale ve středu po 15. hodině byla zavřená. Procházející paní nás poslala o kousek dál do města, kde byla hospůdka označená jménem pivovaru, kde se nám podařilo koupit tři druhy piva. Pšeničné pivo nám chutnalo, ani pivo Pils nebylo špatné, ale proti našim pivům bylo o něco sladší. Bohužel to už nemůžeme říct o pivu Edel-Hell, které nám doslova nechutnalo. S tím se však musí počítat. V Německu jim asi chtná.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování i stravu jsme měli zajištěné v Klenčí pod Čerchovem. Tady jsme nejedli, vlastně jsme se zastavili jen na chvilku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ve středu odpoledne byl celý areál vzorně uklizený. Stálo tu jen jedno auto s označením firmy. Jinak by nic nenasvědčovalo tomu, že jsme v areálu pivovaru.
Ostatní informace
Městem prochází cyklotrasa. Dostanete se po ní od českých hranic – z Folmavy až do Chamu a ještě i dál. Do Furth im Waldu se nechá dojít i pěšky - téměř podle řeky.