Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Ojedinělý barokní hřbitov najdeme v malé obci Střílky mezi Vyškovem a Uherským Hradištěm, jen kousek od Koryčan. Střílky leží na hlavní cestě č. 50 ve směru od Slavkova u Brna na Uherské Hradiště. Hřbitov najdeme ve středu obce a pro jeho bohatou sochařskou a uměleckou výzdobu ho nemůžeme přehlédnout.
Unikátní barokní hřbitov ve Střílkách zná snad každý milovník umění a toho barokního zvlášť. Tato ojedinělá barokní památka evropského významu je tak trochu zapomenutá. Já jsem se tam chystala dlouho, ale vždycky do toho něco vlezlo. Nakonec se to ale podařilo a byla jsem nadšená. Krásný barokní hřbitov je postaven na svahu přímo ve středu obce, naproti kostelu a je tvořen vlastní čtvercovou plochou hřbitova, která je nesena mohutnou nosnou zdí. Rohy hřitova jsou zkosené v duchu baroka. Na ose hřbitova naproti vstupnímu schodišti je plošina se sochou anděla smrti v nadživotní velikosti a na druhé straně je hřbitovní kaple s dvěma kryptami, kde jsou pohřbeni členové rodu Künburgů. Ohradní zděná zeď je zdobena sousošími ctností a neřestí a váz s biblickými motivy. Autorem sochařské výzdoby je moravský sochař Gottfried Fritsch a jeho dílenský okruh. Na sochařské výzdobě se podíleli i další sochaři, Blažej Sturm z Holešova a Václav František Solnický z Brna.
Bohužel, jak nám řekla paní průvodkyně, několik z těchto soch jsou repliky, protože originály někdo ukradl. Škoda.
Hřbitov byl postaven mezi lety 1730-1743 na objednávku Antonína Amanda Petřvaldského z Petřvaldu. Za autora konceptu a stavitele je pokládán Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu. Zajímavé je také vysoce funkční odvodění, umožnující rychlejší rozklad těl. Hřbitov byl vysvěcen 12. května 1743. V roce 1927 došlo k sesunu části zdi, která byla následně opravena, hřbitov pak ale chátral. Větší rekonstrukce se stavba dočkala až v roce 1998, kdy vzniklo občanské sdružení Za záchranu hřbitova ve Střílkách. Od roku 2010 má areál statut národní Kulturní památky.
Hřbitov a hřbitovní kaple byly zamýšleny jako místo posledního odpočinku rodiny objednatele. Milota Ferdinand Petřvaldský v roce 1724 požadoval ve své závěti vybudování rodinné pohřební kaple v místním kostele. Amand Antonín Petřvaldský změnil původní záměr na vybudování rodové pohřební kaple a započal s velkorysou výstavbou areálu hřbitova.
Mnoho obdobných staveb v Evropě nenajdeme, snad jen u nás, ve Žďáře nad Sázavou je malý morový hřbitov od Santiniho, tzv. Dolní hřbitov z roku 1709, který můžeme vzdáleně přirovnat k tomu Stříleckému. Je možné, že mohl být pro Střílky inspirací, ale to je jen má spekulace. Je však téměř jisté, že stavitel Cyrani dílo Santiniho znal...
Kousek do Střílek je kemp a nějaký ten obchod a hospodu tady také najdeme, my jsme obědvali v restauraci v Koryčanech.
Hřbitov je naprosto úžasný, první co mě napadlo byl areál kostela se svatými schody Bom Jesus de Braga v Portugalsku, který mě střílecký areál okamžitě připoměl. Bom Jesus je však mnohem monumentálnější a velkolepější, ale to je dáno funcí a významem. To co mě Bom Jesus připomělo je architektonické pojetí staveb, kaple a ohradní zdi, komponování prostoru.
Pojetí baroka je zde ve Střílkách tak trošku jiné, než je v Českých zemích obvyklé a hřitovní kaple je svým ztvárněním velmi podobná barokním stavbám v Portugalsku a ve Španělsku. Ale to je zcela jistě jen náhoda...
Moc zajímavá je i prohlídka s paní průvodkyní, která o hřbitovu ví snad všechno i návštěva ponuré krypty.
Hřbitov je přístupný od dubna do října denně od 8 do 18 hodin. Vstupné je 30 Kč. Prohlídka je s výkladem a s návštěvou krypt.
http://baroknihrbitovstrilky.cz/