Výhled na střílecké dominanty
Vy, kdož se chystáte na túru do Chřibů ze Střílek po zeleně značené tur.trase, při čtení následujících řádků, prosím, zpozorněte! Brčálové značení vás vyvede na konec obce až k bývalému lomu (nyní soukromý pozemek), zde se stočí prudce doprava a předtím, než začne stoupat do kopců, nabídne hezký pohled na větší část městyse. (Tady bych chtěl upozornit, že se jedná o jednu z mála vyhlídek na celé trase, neboť ta vede především interiéry hlubokých listnatých lesů a z nich se okolní krajinou příliš často kochat nebudete.)
Střílecká vyhlídka nad lomem nabídne pohled z poloptačí perspektivy na dvě největší místní pamětihodnosti.
Tou první, jež vám padne do oka, je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Barokní jednolodní sakrální stavba stojí na místě své předchůdkyně, která byl zničena požárem.
„Nový“ kostel se může pochlubit převážně zachovalým původním interiérem. Hlavnímu oltáři se stal předlohou ten mnohem slavnější z dómu sv.Václava v Olomouci a obraz s tématem Nanebevzetí Panny Marie je ve skutečnosti kopií velehradského obrazu od mistra Paola Paganiho.
Velmi cenné jsou ale dva obrazy zdobící boční oltáře. Pochází od velehradského umělce – jezuity Ignáce Raaba, který patřil k nejvýznamnějším českým barokním malířům 18.století.
Naši pozornost si zaslouží i pozoruhodná křtitelnice z cetechovického mramoru a cenné dobové varhany s akordovou kompozicí píšťal, které roku 1771 postavil věhlasný František Sieber.
Druhá střílecká dominanta stojící naproti kostelu, je sice „pouhým“ hřbitovem, přitom ale místem posledního odpočinku natolik pozoruhodným, že u nás díky své barokní podobě a sochařské výzdobě nemá obdoby. Mezi lety 1730 až 1743 jej nechal zbudovat majitel tovačovského a stříleckého panství Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu podle projektu Ignáce Josefa Ciraniho z Bolleshausu. Jako autor sochařské výzdoby tady zazářil moravský mistr Bohumír Gottfried Frič.
Hřbitov byl pojat jako velkorysý umělecký celek. Má tvar čtverce s vykrojenými nárožími, jeho nadzemní plocha je umístěna na vysokém náspu a je tím pádem vyzdvižena nad celé okolí. Obvodová zeď vytvořená z mohutných pískovcových kvádrů je vpředu vysoká tři a vzadu dosahuje výše 10 metrů. Je zdobena balustrádou s podstavci pro sošky a sousoší, které lemují celý její obvod. Plocha hřbitova o rozloze 2000 metrů čtverečních je podložena zdivem ve formě velké pánve a protkána sítí odvodňovacích a vzdušných kanálů, díky čemuž bylo uspíšeno tlení nebožtíků.
K hřbitovu vede dvojité schodiště k plošině, pod níž je umístěna hrobka. Tady stojí nádherná skulptura strážce hřbitova – anděla s popelnicí, štítem a pruty. V areálu jsou umístěny čtyři velké kamenné vázy a jemné reliéfy na nich zobrazují poslední věci člověka – Smrt, Poslední soud, Nebe a Peklo. Obvod hřbitova dále zdobí alegorické postavy soch znázorňující Ctnosti, Dobré skutky a Sedmero smrtelných hříchů. Vzadu stojí v souladu s osou hřbitova masivní kaple, pod níž je umístěna hrobka majitelů stříleckého zámku.
V kapli se nachází mozaikový obraz Krista Vykupitele, ten namalovaný olejovými barvami je pak podobiznou svaté Anny. Prostor před kaplí zdobí dvě sochy andělů strážců.
V roce 2001 bylo ze hřbitova odcizeno deset soch, které dodnes nebyly nalezeny. O devět let později byl hřbitov konečně prohlášen Národní kulturní památkou, která je veřejnosti přístupná od dubna do října.