Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Tento tip na středočeský výlet nás zavede k historické kamenné rozhledně, k renesančnímu zámku, jehož parkem prochází dálnice, k nenápadné, ale slavné, hradní zřícenině i mezi čarokrásné přírodní scenérie a vyhlídky. Koneckonců se budeme celou dobu pohybovat v oblasti Českého krasu a meandrů řeky Berounky, kde se neatraktivní místo hledá poměrně těžko.
Jedná se o „dvoukolový“ výlet, kde zapojíme zejména naše dolní končetiny, protože se dá celou dobu pohybovat pěšky a veškeré dopravní prostředky můžeme nechat klidně ve sklepě nebo v garáži. I když jsou, samozřejmě, možné i různé zjednodušující varianty.
Startujeme na Husově náměstí v Berouně, odkud se kolem kostela sv. Jakuba vydáme po modré TZ ke kapli Bolestné Panny Marie. Zejména v závěru tohoto úseku je to hodně prudké stoupání, takže krátká vyhlídková pauza u neogotické kaple „U Studánky“ z roku 1895 - a na počátku Talichovy NS – přijde docela vhod.
Naše cesta i pak pokračuje stále vzhůru. Mineme několik vyhlídkových míst i tzv. TV dokrývač, abychom na Dědovi nakonec dosáhli téměř 500 výškových metrů. V 493 nadmořských metrech se zde totiž již od roku 1893 nachází téměř jedenáctimetrová cihelná rozhledna Děd, která je údajně první rozhlednou KČT.
V této chvíli máme v nohou necelé 4 km a před sebou přestup na zelené turistické značení. Ta nás zavede až k zámku Králův Dvůr. Renesanční zámek Lobkoviců z roku 1585 je dnes lehce zdevastovaným sídlem městské knihovny a jeho parkem prochází dálnice. Takže se jedná o naprostý unikát, navíc místy docela fotogenický. A my máme za sebou více než 7,5 km.
Následuje návrat do výchozího bodu, při kterém mj. projdeme jednou z berounských městských bran, konkrétně tou Plzeňskou. Na Husově náměstí už máme našlapáno více než 12 km, takže nastává doba oběda a zaslouženého odpočinku. Po něm nás čeká odpolední část výletu.
Jejím cílem je obec Tetín. Čeká nás opět modrá TZ i stoupání … a také další necelé 4 km. Obec Tetín je sice malá, ale na památky i přírodní zajímavosti nesmírně bohatá. Také její historie je velmi dlouhá, atraktivní i nevšední … a navíc zde místo návsi mají náměstí, na kterém se mj. nachází veřejnosti nepřístupný zámek i muzeum (samozřejmě přístupné) s informačním centrem. A kostely tu mají hned tři (sv. Ludmilu, sv. Kateřinu a sv. Jana Nepomuckého) …
Z dalších atrakcí je potřeba zmínit zejména NS Tetínské vyhlídky, která má přibližně 2,5 km (ta u pozůstatků hradu, která nabízí pohledy do údolí Berounky a na Tetínské skály, je skutečně nejzajímavější a nejdostupnější) nebo více než 10 m vysoký Tetínský vodopád.
Z hradu toho tady sice moc nezbylo, ale je to místo, kde dýchá historie slavných dějin země české. Nechal ho totiž – snad pro svého vrchního lovčího – postavit král Václav II. a později jej vlastnil sám jeden z našich společných otců, tedy Karel IV. Je jistě škoda, že velkou část hradu zničila již v 19. století těžba vápence. Některé „kamínky“ však již nejsou připomínkou středověkého hradu, ale přemyslovského hradiště, kde byla zavražděna sv. Ludmila. Tetín se dnes ovšem historicky asi nejvíce hlásí k renesančnímu humanistovi Václavu Hájkovi z Libočan …
Celé okolí Tetína přinese největší radost zřejmě různým ctitelům mohutných skal, skalních útvarů, skalek i drobného kamení. Zde se dá skutečně trávit další den. My se však pomalu vydáme zpět do dvacetitisícového okresního města Beroun. A po těch 20 km v nohách se nám jistě bude spát dobře …
Ubytováni jsme byli v Berouně, kde jsme tentokrát i snídali, obědvali a večeřeli.
Líbilo: Zejména věci, kterých si doma neužijeme, takže musíme zdůraznit kamennou rozhlednu na Dědovi a vyhlídky do údolí Berounky. Celkově ale tento výlet neměl „slabé místo“. A zejména dámy jistě ocení čisté - a bezplatně přístupné - veřejné toalety u tetínské požární zbrojnice.
Nelíbilo: Snad jen dopolední počasí nám mohlo ukázat svou přívětivější a méně vlhkou tvář.
Tentokrát jsme utráceli opravdu jen za jídlo, pití a turistické vizitky. Kdo by se však chtěl trošku „rozšoupnout“, může za 40 Kč navštívit tetínské muzeum a za 60 Kč projít s průvodcem tetínské kostely (ty „dívčí“ se však v době naší návštěvy opravovaly a výklad probíhal venku). Součástí této prohlídky je i výstava (teď v kostele sv. Jana Nepomuckého).