Biskupský skalní hrádek Hřídelík u Blíževedel
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na rozhraní Libereckého a Ústeckého kraje v krásných kopečcích Českého Středohoří leží obec Blíževedly. Do obce lze dojet autem, další možností je využití železnice. Blíževedly leží na trati 087 Postoloprty - Česká Lípa. Součástí obce a hlavním cílem výletu jsou pozůstatky skalního Hrádku Hřídelík, který se nachází jižně od obce a je přístupný krátkou procházkou po červené turistické značce.
Za čím jedeme?
Skalní hrad Hřídelík je poprvé v písemných pramenech zmiňován v roce 1334, kdy byl majetkem pražského biskupství, konkrétně biskupa Jana IV. z Dražic. Ještě dřívějšího data je doložena písemnost o samotné obci Blíževedly, která byla roku 1292 povýšena králem Václavem II. na městečko.
Hrad samotný byl vystavěn na vyvýšenině mezi dvěma pískovcovými suky. Na menším z nich, nacházejícím se při příchodu na hrad po pravé straně, stávala obranná bašta. Na větší skále stávaly dodnes patrné hradby. Z hradního paláce , který byl umístěn taktéž na větší ze skal je dodnes zachovaná část hradební zdi. Velice zajímavě byl vyřešen vstup do horní části hradu. Dostat se do něj šlo pouze chodbou vytesanou ve skalním bloku. Tou se prochází při návštěvě nejvyšších částí hradu dodnes. Celý hrad byl obehnán obranným příkopem s padacím mostem.
Hrad Hřídelík měl i strategický význam při ochraně obchodní cesty do Lužice, která kolem něj procházela.
Na konci 14. století, kdy byl majitelem hradu pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, ztrácí Hřídelík pomalu na významu, neboť nedaleko něj u Úštěka je vystavěn arcibiskupstvím nový, modernější, ale hlavně pohodlnější hrad Helfenburk.
Za husitských válek je hrad pobořen, a když i nadále patří k biskupskému majetku usazují se na něm loupeživý rytíři.
Pokus o vzkříšení tohoto místa byl uskutečněn až v první polovině 19. století, kdy zde litoměřické biskupství vystavělo malý letohrádek. Pokus to však není úspěšný. Již po necelých třiceti letech je letohrádek pobořen a od té doby je hrad Hřídelík trvale opuštěn.
Po návštěvě zříceniny skalního Hrádku se určitě vyplatí prohlédnout si i obec Blíževedly.
Ke zdejším turistickým zajímavostem určitě patří barokní kostel sv. Václava, který byl vystavěn v 18. století na místě původního gotického kostela ze století čtrnáctého.
Další dvě pamětihodnosti najdeme na náměstí. Jedná se hlavně o barokní morový sloup Nejsvětější trojice z roku 1714 a o rohové stavení bývalé kovárny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Z lehka jsme se občerstvili v restauraci Pod Ronovem. Mají tam i skvělou zmrzlinu. Doporučuji.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Asi nejvíce nás překvapil přístup na horní část hradu ve skále vytesanou chodbou.
Ostatní informace
Skalní hrad Hřídelík je volně přístupný kdykoliv.