Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Jeden z nejkrásnějších zámků na jihu Čech má o čem vyprávět. Jen málokterý objekt je nepřetržitě obýván přes 700 let. A je skoro jisté, že lze tento časový údaj posunout ještě dál do minulosti. Místo je známé od 6. století, ale tehdy zde byly jen rozlehlé bažiny a sem tam byla pevnější zem či skála. Ale bylo zde i zlato a tak není divu, že na jedné skále mezi bažinami si člověk vybudoval sídlo. Léta ubíhala a z roku 1235 je již první písemní zmínka o vladykovi Vyšemírovi z Blatné. Nemůže se ale s jistotou tvrdit, že právě on je zakladatelem hradu. V té době zde stál panský dvorec a tak je možné se domýšlet, že zakladatelem hradu byl český král či někdo z významného rodu Bavorů ze Strakonic. V každém případě jsou počátky hradu vloženy do doby románské. Po Bavorech získali Blatnou pánové z Rožmitálu, ti staré románské sídlo strhli a postavili pevný gotický hrad. Stalo se to před rokem 1400. Řeka Lomnice byla zbavena bažin a kolem hradu se rozprostřela vodní hladina. V té době se dalo do hradu vstoupit jen po padacím dřevěném mostě, vchodem ve velké hranolové věži. Výrazná přestavba následovala v druhé polovině 15. století za Jaroslava Lva z Rožmitálu a pokračovala za jeho syna Zdeňka Lva z Rožmitálu, který z Blatné udělal významné reprezentační sídlo. Po renesančních úpravách koncem 16. století přibyl nový palác a věž dostala další patro. Od roku 1695 měli Blatnou v držení maďarští Serényiové, kteří provedli úpravy po požáru v letech 1763 - 67. Václav Karel Hildprandt z Ottenhausenu kupuje Blatnou v roce 1798. Od této doby je zámek majetkem rodu do dnešních dnů, kromě období, kdy zámek komunisté prohlásili za majetek státu. Současný vzhled zámku je z let 1850 - 56, kdy byl zámek regotizován. zajímavostí je, že padací most byl nahrazen mostem kamenným až v roce 1809. Na zámku žilo několik významných osobností . Jistě nejpozoruhodnější byl Jaroslav Lev z Rožmitálu, který měl významné postavení na dvoře krále Jiřího z Poděbrad. Ten jej jmenoval do čela poselstva, které směřovalo do západní Evropy. Vlastně kdo by, ze starší generace, neznal Jiráskovu knihu „ Z Čech až na konec světa". Sestra Zdeňka Lva Johanka se stala českou královnou. Byla druhou manželkou krále Jiřího a měla s ním pět dětí. Další osobnost, kterou nelze opomenout byl J.E.Purkyně. Na Blatné působil jako domácí učitel v letech 1809 - 18. Z historie by to ve zkratce bylo vše a jdeme na zámek.
Zámek je komplex budov kolem lichoběžníkového nádvoří. V čele na východní straně je velká vstupní hranolová věž. Po její levé straně je palác s gotickou kaplí P. Marie. K němu je připojen palác Zdeňka Lva z Rožmitálu. Po pravé straně věže stojí renesanční palác Rozdražovský, trakt bývalé kuchyně a vinopalny. V těsném sousedství následuje palác gotický a zbytky románské kaple. Z nádvoří přes dřevěný most se jde do parku. Park je v anglickém stylu, jeho rozloha je 42 ha. Kupy v parku jsou sejpy, pozůstatky po rýžování zlata. Najdeme zde mnoho nádherných stromů, především starých dubů. Dub královny Johanky, pod kterým prý budoucí královna ráda sedávala, ale již podlehl zubu času. I když ty, které obdivujeme dnes, možná tuto dobu pamatují. Nyní na podzim zaujme svými červenými plody brslen evropský nedaleko můstku. Na břehu rybníka sedí vodník a o kousek dál skřítek se zvláštním jménem Zašupšák. V parku se nachází umělá jeskyně a empírový zahradní domek. Pokud máte děti, nepočítejte, že je odtud lehce dostanete. Zdejší sedmdesátihlavé dančí stádo je na lidi zvyklé a někteří jedinci si vezmou nabízené jablíčko či mrkev z ruky. Je jen nutné vyvarovat se prudších pohybů. Kačeny na řece jsou také známé loudilky, které si kusem rohlíku ihned získáte. A jak to vypadá, zdejší vody jsou rájem rybářů. V parku se i natáčela známá pohádka „Šíleně smutná princezna".
V Blatné je několik možností dobře poobědovat. My dáváme přednost asijské kuchyni u prodejny Coop na náměstí. Umějí dobře i česká jídla, překypují ochotou a pro řidiče mají i točené pito. Ubytování v Blatné nikdy nevyužíváme, ale neměl by to být problém.
Barevný podzim se sluníčkem nad hlavou, co si člověk může na podzim více přát. Procházka parkem je pohlazením na duši a zámek je jedním z nejhezčích v celé zemi. Trochu nás překvapil fakt, že byl na státní svátek zámek uzavřen.
Informace o cenách vstupného, otevírací době a mnoho jiných údajů zájemce najde na www.zamek-blatna.cz