Okolo rybníků kolem Blatné
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Za krásami rybníků na severní a severovýchodní straně Blatenska
Za čím jedeme?
Okolo rybníků kolem Blatné
Krása rybníků v Jihočeském kraji a také okolo Blatné je všem, kdo si za ní vyjedou nebo vyjdou známa. S rybníky na jih a západ Blatné jsme se seznámili za odborného výkladu profesora Sekery. Ovšem rybníky na sever a severovýchod jsme tak dobře neznali a proto pozvání od Klubu přátel Blatenska bylo příležitostí poznat rybníčky i rybníky na druhé straně od Blatné. A tak 10 . 6. 2012 jsme společně vyrazili na zmíněné putování. V devět ráno nebylo právě příznivé počasí u firmy Blatenská ryba, kde byl sraz. Lehce pršelo a pár nadšenců přemýšlelo, zda vůbec vyrazit. Ale protože se scházeli další a další s deštníky a pláštěnkami, bylo nakonec rozhodnuto, že se jde. Přes blatenské náměstí, kolem školy J.A. Komenského, ulicí Spálenou na Tržiště. Kdysi tady stála pobočka OSP Strakonice, dnes je tady budováno volnočasové centrum včetně koupaliště. Na prvním zastavení jsme se dozvěděli, že podzemní vodní stoka vede přes celou Blatnou od rybníku Pustý, do rybníku VelkýTopič a Řitovíz. Rybník Malý Topič bylzavezen při stavbě školy a proto tato škola zčásti stojí na pilotech. U rybníku Velký Topič nebo také Zadní Topič stojí krásně opravený kontribučenský špýchar z 18 století s nosnými dórskými sloupy. Jinak se jedná o ampírovou stavbu. Podle první pověstí název Topič podle toho, že při velké vodě vytápěl okolní pozemky a podle druhé proto, že se zde utopili Mansfeldovi vojáci a pokud se dostali k dalšímu rybníku, pak jejich koně uvízli v bahně až po řiť. Proto onen další rybník dostal název Řitovíz přední a Řitovíz zadní o rozloze 5,5 ha. Postupně se dostáváme k biologickému Buzickému rybníku o rozloze 54 ha, což je polovička rybníku Labuť. Rybník byl vybudován jako biologická stavba a to poslední stupeň čistění odpadních vod. Po několika stech metrech se před námi objevila Buzická tvrz, která byla kdysi chráněná hlubokým vodním příkopem z řeky Lomnice. Tvrz je v současné době majetkem Hildprandtů. Dalším rybníkem, ke kterému jsme se za stálého drobného deště dostali byl rybník Vilímec o rozloze 14 ha. V osadě Laciná je další rybník Nebeský. Nebeský proto, že je bez přítoku a je proto odkázán pouze na vodu, která naprší. Přes Myštice, kde je krásný rybník Labuť o rozloze 108 ha jsme se dostali k Ženatému dubu a postupně pak směrem na Paštiky kolem rybníků Desátek, Vitych, Bouček, Silnický, Paštická sádka a Děkaneček, lidově Kaneček. Pak už jen 2 km do Blatné na tzv. Železný vrch, kde bylo ukončeno naše deštivé putování. Přesto ale k naprosté spokojenosti všech 28 pochodníků včetně pana profesora Sekery. Všichni děkujeme za odborný a přesto velmi přitažlivý výklad na každém zastavení. TK BLAMIŠ.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Za stálého drobného deště něco málo během cesty z vlastních zásob, těíce se na vynikající jídlo v zájezdním hostinci U Labutě v Myšticích. Na programu byly hovězí hody. Perfektní přístup obsluhy a hlavně vynikající všechna jídla.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když od začátku do konce drobně pršelo, tak nikdo nevzdal, protože výklad pana profesora Sekery si nikdo nechtěl nechat ujít. I při nevlídném počasí jsme si užili hodně legrace.
Ostatní informace
Vřele doporučujeme návštěvu zájezdního hostince U Labutě s velmi chutnými jídly, příjemnou obsluhou a levným ubytováním. Můžete podniknout výlet kolem rybníku Labuť, na Chobot a zříceninu hradu Křikava.