Blatskou krajinou na Borkovická blata
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výlet po blatské krajině poseté vesnicemi s domy zdobenými selským barokem autem a pěšky po naučné stezce Borkovickými blaty s vůní rašelinišť. Zážitek, který si můžete dopřát. My jsme dojeli autem na parkoviště na začátku naučné stezky.
Nabízíme vám zážitek poznat minulost a přítomnost unikátní blatské KRAJINY. Budete mít možnost vidět jedinečnou sílu KRAJINY protkanou vesnicemi s domy bohatě vyzdobenými selským barokem, kde obyvatelé blat měli své vlastní nářečí, svůj kroj i své zvyky. Procházka po přírodovědné naučné stezce Borkovickými blaty ve vás zážitky z blatské KRAJINY ještě umocní. Určitě se Vám bude procházka líbit, blata jsou krásná v každém ročním období.
Za čím jedeme?
Borkovická Blata- Nezapomenutelný zážitek nám připraví jistě procházka po blatech, po rozmanitém zamokřeném území. Přírodovědná naučná stezka nás provede přírodní rezervací Borkovická blata. Stezka pro pěší je dlouhá téměř 6 km, vede po povalových chodnících. Najdeme tu odpočívadla a informační panely s přehlednými mapkami umístěné okolo naučné stezky. Panely nás budou informovat o vzniku i těžbě rašeliny, o jejím využití, o krajině blat, její floře i fauně a těšit se můžeme i na další zajímavosti. Uvidíme blatskou princeznu, uvidíme prostor vytěžený ruční těžbou i území revitalizované po průmyslové těžbě. Seznámíme se na ní s ojedinělou blatskou přírodou, s její florou i faunou, která je krásná v každém ročním období. Možná nejkrásnější procházka je na jaře, kdy rozzáří blata bílé květy okolíku rojovníku bahenního a jeho omamná vůně ovládne jejich okolí a něžné růžově zbarvené kvítky klikvy bahenní na kobercích rašeliníků. V jezírkách a tůňkách se nám ukážou žluté kvítky bublinatky jižní, drobné masožravé rostlinky. Krásná procházka je také na podzim, kdy krajina mění barvy a na kobercích rašeliníku lenošivě leží velké červené bobule klikvy bahenní jako poztrácené korálky. V každém ročním období nás majestátně uvítají lesy, které tvoří zejména borovice blatka, bříza a najdeme tu i smrk i borovici lesní. Vezmou nás pod svá „křídla“ a poskytnou nám ochranu.
Rezervace Borkovická Blata byla vyhlášena v roce 1980 a nachází se v Třeboňské pánvi 2 km jihozápadně od Vlastiboře v nadmořské výšce 420 – 429 m.n.m., kde se rozprostírá na ploše 91 ha. Předmětem ochrany jsou unikátní zbytky původní přírody a to zejména rašeliniště s jedinečnými porosty borovice blatky. Najdeme tu i další významné druhy flory a fauny.
Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety. Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, sítninám, ostřicím a dalším. Zbytky rostlin se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto rašeliněly. Mocnost rašeliny dosahovala hloubky 4 - 8 m.
Rašelina z Borkovických Blat je stále využívána k léčební v lázních Bechyně k rašelinovým koupelím a k zábalům.
Borkovická architektura– Unikátní malebná architekura spojená se životem a životním stylem na vesnici. Selské baroko neboli lidové baroko je naprosto svébytný sloh užívaný v Jižních Čechách během 19.století. Jednotlivé prvky baroka a klasicismu se tu objevují ve zcela specifických kombinacích řemeslně jsou výborně zpracovány a bohatě zdobí štíty většiny budov. Jedna z nejkrásnějších je oblast Soběslavských blat a zahrnuje několik obcí včetně Borkovic.
Muzeum– Kovárnu a loutkařské muzeum v Záluží u Vlastiboře najdete přímo na návsi. Uvnitř najdete kovárnu s původním vybavením a se sbírkou kovářského nářadí a ve stavení uvidíte typickou blatskou světnici s černou kuchyní. Je zde také loutkařský ateriér a expozice starých loutek a betlémů.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Doporučuji vzít si s sebou na výlet svačinu a pití.
K ubytování nabízím naše ubytování v soukromí U Šibalů v obci Haškovcova Lhota, vzdálené 4 km od města Bechyně a 25 km od Borkovických blat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Moc se nám líbil klid a pohoda, příroda a pěkně zpracovaná naučná stezka. Šli jsme na procházku se psem a bylo to fajn. Všichni jsme si to užili .
Ostatní informace
Naučná stezka je volně přístupná po celý rok. Žádné vstupné se neplatí a parkovné je také zdarma.