Bludov - naučná stezka Bludovská stráň
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Naučná stezka Bludovská stráň má v podstatě tři místa, kde se dá na stezku nastoupit, první a výchozí místo stezky je na parkovišti u zámku, kde návštěvník může nechat auto, přímo u zámku je i autobusová zastávka což naznačuje další možnost, další nástupní místo je u vlakového nádraží, takže i vlakem, třetí místo je u křižovatky na dolním konci, výpadovky na Postřelmov a Sudkov u Panenky Marie.
Za čím jedeme?
Naučnou stezku vybudovala místní agilní organizace ČSOP. Stezka je pojmenována po Bludovské stráni, což je významný krajiný prvek rozkládající se zhruba v místech za Bludovskám nádražím dále podél trati v prudkém svahu kopce v délce cca 3km.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Velká obec nemá nouzi o slušné pohostinství, jedno můžeme najít třeba hned naproti zámku (tzv. Družstevní hospoda), pěkné pohostinství je v hospodě Pod Kostelem, nedávno pak prošla rekonstrukcí restaurace Na Nové u silnice na Šumperk, dnes nese název U Kláry, prý je to slušné, ještě jsem nezavítal.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vydáme-li se tedy v pořadí jednotlivých zastavení od zámku, musíme nejdřív projít zámeckým parkem a podél zdi k části parku Gryngle kde narazíme na zastavení č. 2. Tabule informuje zejména o místní fauně. Trasa vede po okraji lesíka do kopce k zastavení č. 3, v místě zvaném U Františka - je tu svatý obrázek, ovšem nejspíš s Kristem a ne Františkem. Toto zastavení má informovat o mineralogii Bludova. Zde trasa zatáčí Doprava v trase zelené značky po hřebínku. Se značením trasy je trošku potíž, část na hřebínku právě po zelené nemá značení vůbec, od nádraží pak je vyznačeno žlutou pásovou značkou, ovšem mimo značení Kčt. Ale zpět k trase. Za zastavením č. 4 vcházíme do lesa Bludovské stráně, která dala stezce název. Významný krajinný prvek dubohabřinového lesa má místy pralesovitý charakter, rostou tu i další většinou listnaté stromy, břízy, lípy apod. Les má i zajímavé bylinné patro. Občas je skutečně les dosti divočina. Právě o tom informuje tato zastávka, stejně tak i zastávka č. 5. Zastávka č. 6 je u nádraží a v podstatě je to shodná tabule s č. 1 (a pak 9), tedy všeobecná informace s mapou. Za nádražím trasa směřuje prudce do prostoru bývalé, již zarostlé pískovny. Tato část má asi nejdobrodružnější charakter. Pěšina leckdy prudce stoupá do svahu a místy jsou tu i vybudované schody k usnadnění výstupu. Na vrcholu vystoupíme z lesa k zastávce č. 7, které nás poučí o geologické stavbě. Podél meze pokračujeme téměř až na temeno Brusné, na kterou stojí za to vystoupit (je to pár desítek metrů). Odměnou pak je v podstatě kruhový výhled na celé okolí Bludova, tzn. od Pradědu na severu někam za Zábřeh na jihu. Ostatně proslýchá se, že by na Brusné mohla stát i rozhledna.
Zastávka č. 8 v místě zvaném Drážník má historický obsah, dole u Panenky Marie je tedy nástupní zastávka č. 9, k poslední zastávce musíme zabočit u transformátoru směrem k fotbalovému hřišti. Desítka je u zámeckého parku a věnuje se sadařství, parkům a stromům vůbec. Mimo to před touto zastávkou narazíme na dvě informační tabule, které sice ke stezce nepatří, ale můžeme si tu něco přečíst zrovna ještě o Bludovu, případně o místních Sokolech - jsme nedaleko fotbalového stadiónu.
Ostatní informace
Vstupné se nevybírá, jen to značení je trošku zvláštní, ale zabloudit se tu ani nedá. Momentálně se opravuje vstupní část parku, takže po rekonstrukci by se i to značení mělo opravit. V budoucnu by měla u zámku končit nová červená značka, která povede na Kostelíček a vznikne tu tedy turistický rozcestník k naučné stezce, resp. na horní konec Bludova a na Kostelíček. A s tou rozhlednou je to prý nadějné.
V roce 2023 se naučná stezka dočkala aktualizace ve formě nových, graficky upravených i textově aktualizovaných tabulí (prozatím 2 snímky v galerii).