Naučná stezka Bludovská stráň s vyhlídkou Brusná
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Ačkoliv byla místní naučná stezka slavnostně otevřena již v roce 2008, pověstná třešnička na vrcholu dortu na ní přibyla až v roce 2015.
Tehdy byla otevřena na vrcholu Brusná vyhlídková věž, která se postarala o zatraktivnění naučné stezky, díky krásným výhledům na blízké i vzdálenější okolí Bludova.
Obec Bludov leží na mezinárodní silnici č.11, kousek od Šumperka a okrajem jejího katastru prochází i železniční trať od Šumperka, Hanušovic a Zábřehu.
Za čím jedeme?
Ideálním nástupním místem na okružní naučnou stezku je parkoviště u místního zámku, nebo již zmíněná železniční stanice Bludov.
Naučná stezka na svých necelých 5-ti kilometrech návštěvníky Bludova seznámí na deseti informačních panelech s historií obce, s flórou a faunou vyskytující se na Bludovské stráni či s minerálem Bludovit, který zde byl místním rodákem, přírodovědcem Rudolfem Kašparem nalezen a podle obce pojmenován.
Největším zážitkem při procházce po naučné stezce je výstup na vyhlídkovou věž na vrcholu Brusná. Z ní se naskýtá krásný kruhový výhled směrem k Olšanům, Zábřehu a Mohelnici, ale hlavně na velkou část masivu Jeseníků s dominujícím vrcholem Pradědu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Lehké občerstvení, zákusek a moc dobrou kávu jsme si dali po absolvování naučné stezky v cukrárně nedaleko zámeckého areálu.
Tento výlet jsme absolvovali v rámci několikadenního pobytu v tomto koutě naší republiky, kdy jsme byli ubytováni ve Štítech, v hotelu U černé kočky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Přálo nám počasí, takže nejvíce se nám líbily výhledy z Brusné směrem k Jeseníkům.
Ostatní informace
Naučná stezka je volně přístupná po celý rok. V místním infocentru, které se nachází v budově Pradědova dětského muzea jsme obdrželi i mapku naučné stezky. Otevírací doba muzea, kterou je asi potřeba si v těchto dnech ověřit, je ST,PÁ,SO a NE 9-18 hod.