Loading...

Bochov - zřícenina hradu Hartenštejn

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Jeden zářijový víkend jsme se rozhodli navštívit dva kláštery na severozápad od Plzně. Při zpáteční cestě jsme se zastavili samozřejmě i i na zřícenině tohoto hradu, odkud je hezký výhled.

Za čím jedeme?

Město Bochov se nachází na hlavní silnici z Karlových Varů do Slaného, do Varů je to cca 15 km na severozápad. První písemná zmínka o obci je z r. 1325. Uprostřed obce je historické čtvercové náměstí Míru s parkovou úpravou a s kašnou. Na jih od náměstí – v budově radnice z roku 1818 (byla přestavěna na poč. 19. století) je infocentrum – vstup je ze Školní ulice. O něco dále v Pražské ulici je jednolodní kostel sv. Michaela Archanděla. Základy jsou z 15. století, kdy byl postaven v pozdně gotickém slohu. Po požáru r. 1666 byl přestavěn barokně.
Městem protéká Bochovský potok, na kterém byly založeny dva rybníky - na severovýchodě větší Křížový a na jihozápadě Panský. V blízkém okolí jsou další rybníky.
Na kopečku (686 m.n.m.) v severozápadní části Bochova stával hrad Hungerberg. Byl postaven pány z Rýzmburka v 1. pol. 14. století. Protože pozdější majitelé měli spory s králem, byl r. 1468 při obléhání vojsky českého krále Jiřího z Poděbrad zničen. Dnes je tam pouze příkop a val a místo je upraveno jako park, odkud je pěkně vidět do okolí i na nedalekou zříceninu gotického hradu Hartenštejn.
Ten je na kopci (730 m n. m.) nad Panským rybníkem zhruba 2 km na jihozápad od centra. V době svého vzniku byl nejmodernější pevností ve střední Evropě. Z jižní části náměstí k němu vede červená turistická značka. Autem se nechá kousek popojet a zaparkovat na odbočce z hlavní silnice. Do kopce se musí po svých.
Hrad založil Jindřich z Plavna. První písemná zmínka je z r. 1473, ale postaven byl o pár let dřív. Byl to hlavně vojenský opěrný bod, který nahradil zničený hrad Hungerberg. Postupně ho vlastnilo několik majitelů. R. 1573 byl uveden jako pustý - ještě ho však obnovil Adam starší Štensdorf ze Štensdorfu. Sám však bydlel v Bochově. Ještě se párkrát vystřídali majitelé. Hrad už se příliš neobýval, časem zpustl a koncem 18. století je uváděn jako zbořený. Poslední majitel prodal zříceninu poštmistrovi Beerovi z Bochova, který jej proměnil v kamenolom. To už byl pak jeho definitivní konec. Z tohoto kamene se ve městě postavila řada domů. R. 1927 město Bochov za 500 Kč odkoupilo téměř jen zbytky základů. Od r. 1958 je chráněn jako kulturní památka.
První snahy o opravu zříceniny byly r. 1933 z podnětu zdejšího rodáka Aloise Naffa. V severní věži, zvané Karlovarská, bylo obnoveno schodiště, byla zastřešena a uvnitř byla možnost ubytování. Čistila se studna, byly opraveny sklepy a v prostoru hradu byla zhotovena betonová plocha, která sloužila jako parket. Začalo se zde hrát divadlo, pořádala se taneční odpoledne. To vše přerušila válka a hrad zase začal chátrat. V 60. letech se propadla střecha věže.
R. 2006 začalo město Bochov s 2. rekonstrukcí hradu, který probíhá v několika etapách. Karlovarská věž byla opět zastřešena. Aby se nenarušila nosnost historického zdiva, je uvnitř dřevěná třípodlažní konstrukce, která střechu podepírá. Během archeologického průzkumu bylo objeveno i torzo chlebové pece.
Hrad měl čtvercový půdorys. Na třech stranách hradeb byly polookrouhlé věže se střílnami, odkud se střežila přístupová cesta. Hradby na východní straně byly až 2,6 metru široké a sahaly zhruba do výše 2. patra věže. Na čtvrté - západní straně byla velká polygonální bašta se vstupní bránou, nad kterou ještě byla menší polookrouhlá bašta. Na jihozápadním rohu byl malý palác. Další budovy již zcela zanikly. Do prostoru hradu, kde jsou i různé informativní tabule, je vstup volný, přístup celoroční.
Uzamčena je pouze Karlovarská věž, která po rekonstrukci slouží jako rozhledna. Kdo se chce pokochat výhledem, musí si vyzvednout klíč v infocentru nebo v restauraci Radniční sklípek na náměstí Míru - nedaleko infocentra. Je nutno se prokázat platným občanským průkazem a složit vratnou zálohu 200,- Kč. Zaplatíte ještě symbolické jednotné vstupné 20,- Kč za osobu. Na rozhlednu je možný vstup od dubna do října.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Před lety jsme téměř okolo projížděli na kole. Tehdy věž byla bez střechy a bylo to snad to jedině, co zde bylo vidět. Snad ještě pár kamenů. Takže můžeme posoudit, co práce se zde za tu dobu udělalo. Je to tu moc hezké.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Najíst se nechá určitě v Radničním sklípku. My jsme však na oběd zamířili do Chyše, kde je u zámku restaurace s minipivovarem a výborným pivem.

Ostatní informace

Na východ od hradu je vidět vysoký obelisk - pomník občanům Bochova, kteří padli v 1. světové válce. Byl postaven r. 1924 z pískovcových kvádrů. Od silnice na Toužim k němu vede cesta. Z Bochova se k této cestě dostanete po červené turistické značce – od kostela vzhůru.

Infocentrum města Bochov je otevřeno:
každé pondělí a středu 09:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
každé úterý a čtvrtek  10:00 - 12:00 a 13:00 - 15:30
každý pátek               09:00 - 12:00 a 13:00 - 14:00

Od června do září je prodloužená otevírací doba:
v pátek   09:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
v sobotu 10:00 - 14:00 a 14:30 - 18:00
v neděli   12:00 - 16:00

Radniční sklípek má otevřeno:
v pondělí - čtvrtek  10:00 - 22:00
v pátek a v sobotu 10:00 - 24:00
v neděli je otevřeno pouze od června do září 10:00 - 22:00
Poslední aktualizace: 6.1.2018
Bochov - zřícenina hradu Hartenštejn na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Bochov - zřícenina hradu Hartenštejn

Zřícenina hradu Hartenštejn
Zřícenina hradu Hartenštejn
Zřícenina
Hrad postavili páni z Plavna a poprvé je o něm zmínka v r. 1473. Z hradu zbyly Zbytky věží, příkopy s valem, sklepy a zbytky…
0.2km
více »
Zřícenina hradu Hartenštejn.
Zřícenina hradu Hartenštejn.
Tipy na výlet
Hrad Hartenštejn byl pro nás velkou neznámou a když byla možnost …
0.3km
více »
Památník obětem nad městem Bochov
Památník obětem nad městem Bochov
Památník
Při silnici č. 198 z Bochova do Toužimi, lze asi jeden kilometr z…
0.4km
více »
Z Bochova na zříceninu hradu Hartenštejn
Z Bochova na zříceninu hradu Hartenštejn
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na malou…
0.4km
více »
Kostel Sv. Panny Marie
Kostel Sv. Panny Marie
Kostel
Prameny z r.1384 uvádí, že bochovský kostel patřil v té době pod žlutický…
1.1km
více »
Bochov
Bochov
Vesnice
Bochov leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od…
1.2km
více »
Bochov - kostel sv. Michaela Archanděla
Bochov - kostel sv. Michaela Archanděla
Kostel
Dnes barokní kostel sv. Michaela Archanděla se nachází ve středu obce Bochov v ulici Okružní. Dominantou kostela je čtyřhranná věž se stanovou střechou, ke které je připojen pr…
1.2km
více »
Studna
Studna
Studánka
Její věžovitá architektura je velmi zajímavým objektem bochovského náměst…
1.2km
více »
Radnice
Radnice
Dům, budova
Budova radnice se nachází na severozápadě náměstí v Bochově. V květnu rok…
1.2km
více »
Turistická známka č. 2234 - Město Bochov
Turistická známka č. 2234 - Město Bochov
Turistická známka
Město Bochov se nachází v okrese Karlovy Vary, 16 km jihovýchodně od Karlových Varů. Město bylo založeno v 1. p…
1.3km
více »
zavřít reklamu