Zřícenina hradu Hartenštejn.
Tipy na výlet • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Hrad Hartenštejn byl pro nás velkou neznámou a když byla možnost tuto oblast navštívit, byl hrad jedním z našich cílů. Zajímavý je už pohled do minulosti. Hrad nechal postavit Jindřich z Plavna ke konci 15. století. První písemná zmínka je z roku 1473, ale to už byl hrad postaven. V dalším století často měnil majitele a byl zastavován. Ze známějších rodů, které panství vlastnily, to byli Švamberkové, páni z Kolovrat nebo Lobkovicové. V roce 1573 je hrad uváděn jako pustý, ale znovu ožil za Adama staršího Štensdorfa, který jej nechal opravit. Po připojení panství v roce 1609 pod Andělskou horu byl hrad opuštěn a postupně chátral. Koncem 18. století je uváděn jako zbořený. Největší zkáza hrad potkala když jej koupil poštmistr Beer z Bochova, který z něho doslova udělal zdroj kamene. Torzo hradní zříceniny koupilo za 500,- Kč město Bochov v roce 1927. K záchraně hradu došlo až mezi roky 2006 až 2015. Tolik minulost. Město Bochov je nástupním místem cesty na hrad. Nachází se 16 km JV směrem od Karlových Varů. Do města přijíždíme po silnici od Bečova nad Teplou a parkujeme na náměstí. V informačním centru města kupujeme vstupenky na hrad a vyzvedáváme si klíč od hradní věže. Zbývá najít červenou značku a můžeme jít.
Z
Za čím jedeme?
Z města jdeme po červené od kostela, která nás provází za město k silnici do Toužimi. Tady značku opouštíme a odbočujeme doprava na polní cestu. Procházíme pod vrchem s pomníkem padlým. Podél cesty jsou vysázeny mladé lípy a je odtud už vidět hrad. Při cestě kvete několik trsů vikve plotní a po chvilce začíná mírné stoupání. Docházíme k okraji lesa a po dalším stoupání nás vítá před hradem krásný trs hadince obecného. Procházíme pod torzem bašty na hradní nádvoří. Zbytky zdí jsou rozestaveny na větší čtvercové základně. Je možné vidět kde stály bašty a je tady i vstup do sklepa. Hradní studna je zakryta a je hluboká 34 metrů. Nechybí místa k posezení a jistě překvapí množství informačních panelů. Je jich tady kolem třiceti. Otevíráme zcela opravenou věž na severní straně hradu. Uvnitř je opět několik popisů o obnově hradu. Nás ale zajímá výhled z věže. Je odtud vidět město Bochov a jeho okolí. Táhlý hřeben na JZ je asi Mirotický vrh (791 m.n.m.). Pojmenovat kopečky v okolí je ošidné, ale i tak je zdejší krajina velmi hezká. Květeně na hradě vládne rozchodník ostrý a je tady i záhon léčivek. Čas pokročil a mračna nad hradem potemněla. Vracíme se stejnou cestou do města a po příchodu na náměstí se spouští průtrž mračen. Měli jsme tentokrát štěstí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Bochově jsou na náměstí dvě restaurace. Volba padla na restauraci v radnici, kde jsme něco málo snědli. Jinak jsme při toulání karlovarským krajem byli ubytováni v hotelu Hradní bašta v Bečově nad Teplou, kde jsme se i stravovali a můžeme doporučit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad Hartenštejn je místem, kde se musí líbit každému. Výhledy do kraje jsou nádherné a hrad samotný má své kouzlo. Moc návštěvníků sice na hrad nechodí, ale kdo tohle místo objeví, bude jistě spokojen.
Ostatní informace
Cesta z města na hrad je dlouhá 1,5 kilometrů s převýšením okolo 100 metrů. Nadmořská výška Zámeckého vrchu je 733 m.n.m. Jde se většinou mezi loukami. Vstupenky na hrad se kupují v informačním centru města a stojí 30,- Kč. Klíč od věže je na zálohu 200,-Kč. Navíc se tady dozvíte i něco o městě a okolí. Parkovat se dá na náměstí a nic se neplatí. Více velmi dobrých informací je na stránkách města Bochova.