Fotografie (16)
• Foto:
jircak
Kam a jak jedeme?
Projíždíme Moravou, milujeme rozhledny. I když to tady není zrovna moc kopcovité, rozhleden je tu dost. Na některých jsme už byli vloni
na podzim, letos
na jaře, ale stále je tuještě dost těch, kde jsme ještě nebyli. A právě jedna je tady.
Za čím jedeme?
Vinařská obec Bořetice leží převážně na levém břehu řeky Trkmanky ve vinařské Velkopavlovické oblasti, zhruba 5 km severovýchodně od
Velkých Pavlovic.
První písemná dochovaná zmínka o obci je z r. 1222. Střídalo se zde hodně majitelů, obec byla i několikrát vypleněna. Přibližně od poloviny 16. století do počátku 17. století se zde usadili habáni.
Během třicetileté války byl zničen i zdejší kostel, který podle pověsti stál na místě, kde slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj vztyčili kříž. R. 1680 se začal stavět nový kostel svaté Anny. Stavba byla financována z darů věřících a majitele panství hraběte Bedřicha z Oppersdorfu. Prostředků se nedostávalo, stavba byla zastavena. Proto zde byla postavena aspoň kaple. Kostel byl dostavěn až v průběhu 18. století z prostředků nové majitelky hraběnky Marie Antonie z Lichtenštejna. Ta v té době poutnímu kostelu věnovala i varhany. U kostela je hřbitov, okolo kterého je zeď, dříve barokní. Ta byla zničena při rekonstrukci hřbitova. Z 18. století se dochovala pouze barokní brána se zhruba 20 metry zdi.
Po pravé straně od hlavní brány na hřbitov byla v 1. pol. 19. stol. postavena barokní kaple sv. Jana Nepomuckého. Často je považována za Boží muka.
U ohradní zdi kostela je od r. 1991
smírčí kámen z r. 1777. Původně byl v nedaleké zahradě domu č. 171. Právě tam r. 1777 zastřelili občané
Velkých Pavlovic během hodování při pouti Jana Vykydala z
Kobylí.
Škola byla v Bořeticích zřízena r. 1826, fara byla obnovena až r. 1879.
Přibližně 0,5 km od obce severním směrem - na úpatí Kraví hory je ulička nádherných vinných sklípků. Má jich tam být zhruba 260. Některé jsou skutečně hezky malované. Omylem jsme tam zajeli, je to tam úzké, ale moc hezké.
Právě tito vinaři si zde 12. listopadu 2000 založili recesistickou Svobodnou spolkovou republiku Kraví hora. Má tři části - Zahraničí (tj. západní část - sklepy jsou postaveny 2 metry za hranicí katastrálního území Bořetice), Hliníky (tj. východní část) a Kraví hora, která je největší. Když přejíždíte od vsi k těmto sklípkům, tak se před řekou setkáte s cedulí, že státní hranice prochází středem řeky. Organizují různé vinařské, kulturní, ale i recesistické akce. Sídlo mají ve vinném sklepě, který obec Bořetice koupila a dobudovala. Mají dokonce svoji měnu Kravihorec i hymnu. Republika vydala pasy, poštovní známky a propagační materiály.
R. 2005 získala obec titul
Vesnice roku. Na památku tohoto vítězství si místní řemeslníci postavili na kopečku na sever od obce kousek za hranicemi Svobodné spolkové republiky Kraví hora 15 metrů vysokou dřevěnou
rozhlednu. Slavnostní otevření si naplánovali na 6. 6. 2006 v 6 hodin, 6 minut a 6 vteřin. Nějak jim to však nevyšlo a tak ji slavnostně otevřeli až 11. 6. 2006 v 15 hodin. Má čtyři vyhlídkové plošiny, nejvyšší je ve výšce 12 m a vede na ni 65 schodů. Je volně celoročně přístupná. Je z ní vidět řada vinařských vesniček, vinic a severním směrem přírodní rezervace Zázmoníky. Jsou vidět i Novomlýnské nádrže,
Pálava, mírně zvlněné hřebeny Kyjovské pahorkatiny či roviny Dolnomoravského úvalu. Současně s rozhlednou byla u paty rozhledny postavena
Boží muka s typickými slováckými motivy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Dlouho jsme se nezdrželi, takže jsme zde ani nejedli. Jen jsme se projeli okolo moc hezkých sklípků Svobodné spolkové republiky Kraví hora, zaparkovali u nádraží a pěšky okolo dalších sklípků v části Zahraničí došli na rozhlednu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Když jsme viděli u potoka ceduli o státní hranici, tak jsme to nejdřív nepochopili, i když o zdejší republice víme. Když jsme však pod kopcem došli k celnici, tak nám to došlo. Jen další cedule s označením Svobodné spolkové republiky Kraví hora nás v tom utvrdila. Je to skutečně pěkná recese. Mají tu hezké sklípky a samozřejmě i pěknou rozhledu s hezkými výhledy. A to jsme měli poměrně mlhavo.
Ostatní informace
Pokud budete hledat informační centrum, to tu nenajdete. Nahrazuje ho však zdejší knihovna a pak také recepce hotelu Kraví Hora, okolo kterého se odbočuje k rozhledně a který je blízko celnice, již na území Svobodné spolkové republiky Kraví hora.
Po žluté turistické trase je to od nádraží k rozhledně cca 2 km. Když si budete chtít udělat pěkný
okružní výlet, můžete se od rozhledny vydat vlevo po zelené přes Němčičky a
Velké Pavlovice zpátky do Bořetic. Cestou si můžete udělat krátké odbočky na vyhlídková místa – Nové hory, Puclejty, Pajerku. Ve Velkých Pavlovicích pak můžete odbočit po naučné stezce na další vyhlídku a na trasu se vrátit zpátky přes moc hezkou rozhlednu
Slunečná. S odbočkami to vyjde cca na 20 km. Komu se to zdá moc, může ve Velkých Pavlovicích nasednout na vlak. Zelená turistická trasa vede přes nádraží.
V této oblasti vede i velké množství cyklotras – Modrohorská, Moravská vinná, André.
Poslední aktualizace: 23.10.2017
Bořetice - historie, rozhledna a Svobodná spolková republika Kraví hora na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Bořetice - historie, rozhledna a Svobodná spolková republika Kraví hora
Krásný popis. Je doba vína, tak mi hodně věcí připomíná mého zesnulého kamaráda, ministra vnitra…