Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Letošní leden má hodně daleko od skutečné zimy. Sníh, pokud napadne, zase rychle zmizí, často jej nahrazuje déšť a slunce se sotva ukáže. Výjimka ale potvrzuje pravidlo a v pořadí třináctý lednový den mě o tom přesvědčil. Obloha byla od rána bez jediného mráčku, údaje na teploměru připomínaly březen a v takový den se prostě alespoň menší výlet nedá odmítnout. Tak ještě pohled do mapy. Okolí a cíl pro dnešní den byl na světě. Kopec Březina ( 558 m.n.m.) se nachází severozápadně od obce Tedražice. Na rozdíl od většiny kopečků v jeho okolí je jeho vrchol porostlý velmi řídce a nabízí se odtud pohled do všech světových stran. Jedná se o západní část území přírodního parku Buděticko. Výchozím místem jsem si vybral výše uvedenou ves a v doprovodu mého pejska jsem vyrazil.
Z Tedražic se jde po okresce směrem na Čejkovy. Za vsí začíná mírné stoupání do sedla na východním svahu Březiny. U lípy se odbočuje vlevo a kolem stohu slámy se pokračuje ve stoupání. Již z těchto míst jsou nádherné pohledy k východu na Budětickou vrchovinu, které v této části dominuje vrch Strážiště ( 670 m.n.m.). Na severu je ves Čejkovy a první kopečky východní části Svatoborské vrchoviny. S nabývající výškou o sobě dává vědět dosti čerstvý a studený vítr. Při pohledu směrem k jihu se objevuje pásmo Šumavy s Huťskou horou ( 1187 m.n.m.) a výrazným Antýglem ( 1253 m.n.m.). Blíže k nám je Svatobor ( 845 m.n.m.) a údolí Ostružné. Konečně docházíme na vrchol a nestačím se divit. Kdosi si jižní svah vybral k ukládání odpadu všeho druhu. Jsme prostě v Čechách.
Rozhled z vrcholu je ale výjimečný, kromě již jmenovaných míst je na západě vidět značná část Svatoborské vrchoviny, nad kterou vykukují vrcholky další části Šumavy. Na severu je kopec Zbyná ( 615 m.n.m.) a ves Zbynice se starobylým kostelem. O něco dál jsou Čejkovy a ještě dál je městečko Nalžovské Hory. Vše promísené loukami, poli, lesíky a oky rybníků. Ten, přímo pod severním svahem Březiny se jmenuje Velká Strana a je součástí přírodní rezervace Zbynické rybníky. Jižně pod námi je kostelík sv. Vavřince na Zdouni, ke kterému povedou naše další kroky. Sestupujeme jižním svahem k polní cestě a jdeme k jihu. Pro výhledy na vrchol Březiny a do okolí se těžko hledají slova. Od kostela na Zdouni jdeme do údolí Ostružné a k jižní části Tedražic. Pohled na vzdalující se kostel nabízí něco jako pohádku. Spojnicí obou částí Tedražic se vracíme do její severní části. Nevzhledný zemědělský objekt na okraji vsi střídá hezky upravená obec. Bývalá tvrz doznala značné proměny. Dnes je to patrový objekt připomínající malý zámeček. Mají tu několik drobných sakrálních objektů a moc hezký pomník padlým. Co dodat, dnešní výlet byl nádherný.
Jídlo a pití tentokrát nebylo třeba, menší hladovění není občas na škodu. Navíc tu hospodu nemají a tak je nutné nechat občerstvení třeba do hospůdky u sušického nádraží.
Krásný den, nádherné výhledy, co si více člověk může přát. I když ta skvrna v podobě černé skládky to dosti pokazila. Tohle je ale krajina, která pohladí na duši.
Krátká vycházka se vejde do 4 kilometrů. Celkové převýšení je něco přes 100 metrů. Lidé do těchto míst zřejmě moc nechodí. Cesta není značená, ale jde se mezi loukami a poli a Tedražice jsou stále vidět. Cesta je na mapě KČT č. 68 Pootaví. To ostatní nechám dokončit fotografiím.