Bývalým Podskalím na Karlov
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Opět jsme se vypravili za poznáním krás matičky Prahy a svoji cestu zahajujeme na stanici metra Karlovo náměstí odkud jsme se po Rašínovo nábřeží, kde jsme obdivovali nádherné panorama Hradčan, přesunuli do bývalého Podskalí. Po prohlídce muzea jsme se vydali ulicí Svobodová a dorazili do ulice Na Slupi. Po cca 150 metrech cesty směrem pod Nuselský most jsme odbočili do ulice Horská a po schodech se dostali až ke kostelu panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Po prohlídce Muzea Policie ČR jsme se přes Albertov a kolem Emauzského kláštera vrátili zpět na Karlovo náměstí. Tento okruh měří cca 4 km a tak jej hravě zvládnou i děti.
Za čím jedeme?
Jdeme za starými plavci a jejich vory do Podskalí, kde se v budově staré celnice Na Výtoni, která jako jedna ze dvou přečkala z původního Podskalí až do dnešních dnů, nachází muzejní expozice vltavské voroplavby a paroplavby. Muzeum spadá pod Muzeum hl. města Prahy. Ve vkusné expozici jsme se dověděli mnohé o vývoji a využití této důležité vodní dopravní cesty, včetně jejího využití mimo plavební sezonu. Další část expozice přibližuje historii zaniklé rybářské osady Podskalí.
Další pokračování proběhlo na Karlově, kde jsme se nejprve pokochali pohledem na Vyšehrad a na Nuselský most. Teprve potom jsme v areálu, který založil kolem roku 1350 český král a římský císař Karel IV, navštívili Muzeum Policie ČR. Expozice muzea přibližuje historii a vývoj bezpečnostních složek od prvopočátků až do současnosti. Množství zajímavých policejních technik si zde může návštěvník vyzkoušet sám a na chvíli se tak stane např. policejním radou Vacátkem :o)
Samotný areál však původně sloužil duchovním účelům, jednalo se o klášter augustiniánského řádu, který byl později zrušen. Celý areál pak našel různá využití a chátral a chátral. Až po té co v roce 1960 získalo areál MV došlo k rekonstrukci a následným stavebním úpravám areálu. Cestou zpět jsme se pak ještě odměnili pohledem na klášterní kostel panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
K občerstvení lze využít restauraci Podskalská celnice přímo v její budově nebo v jiné, v okolí hojně se vyskytující, restauraci. Ubytování by v okolí také nemělo nikomu činit potíže, i když my jsme toho nevyužili.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá vycházka byla krásná, včetně obou expozic, kde si každý najde to, co ho zajímá. Paní, která nám prodávala vstupenky v Muzeu Policie ČR, byla až neuvěřitelně milá a ochotná a tak si děti odnesli i drobné upomínkové předměty.
Ostatní informace
Muzeum ve staré podskalské celnici na Výtoni má otevřeno denně kromě pondělí od 10,00 hod. do 18,00 hod. Rodinné vstupné do muzea činí 60,- Kč. Podrobnosti k otevírací době, vstupnému a expozici se dozvíte na http://www.muzeumprahy.cz
Muzeum Policie ČR na Karlově má otevřeno rovněž denně kromě pondělí od 10,00 hod. do 17,00 hod. a rodinné vstupné činí 50,- Kč. Další informace o muzeu i areálu najdete na http://www.policie.cz/clanek/pojdte-do-muzea-28.aspx