Pomalu směřujeme do Plzně a cestou se zaměřujeme na Rozhledny, nejrůznější památky a zajímavosti, ale také rádi ochutnáváme pivo z našich minipivovarů. Zřícenina hradu a pivovar je zrovna v Říčanech.
Za čím jedeme?
Město Říčany leží téměř na jihovýchodním okraji Prahy, přibližně 20 km od centra našeho hlavního města.
Podle Hájkovy kroniky je první zmínka o Říčanech z roku 748, kdy byla svedena bitva o říčanský dvůr. Zdejší hrad na malém skalnatém návrší mezi dvěma rybníky postavil kolem roku 1260 Ondřej ze Všechrom, nejvyšší komoří krále Přemysla Otakara II., který se stal zakladatelem rodu pánů z Říčan. Hrad patřil k vrcholům šlechtické hradní architektury. Jen zámožný stavitel si mohl dovolit takové komfortní šlechtické sídlo s velkým klenutým sálem, které zdobily náročné kamenické detaily, pravděpodobně vyrobené královskou stavební hutí.
Hrad byl později obléhán a dobit husity, kteří zde nějaký čas pobývali. Po jejich odchodu význam hradu klesal. V letech 1485-1544 ho vlastnili Trčkové z Lípy, kteří ho patrně neobývali, ani neudržovali. R. 1544 je uváděn již jako pustý. Ještě nyní je patrná studna, zbytky stěn paláce a obytné věže, které jsou volně přístupné.
V podhradí vznikla vesnice Říčany. První písemná zmínka je z r. 1289. Během třicetileté války bylo město téměř úplně zničeno, některé okolní obce dokonce zanikly.
Mezi významnější památky města patří původně gotický kostel sv. Petra a Pavla na Masarykově náměstí. Po r. 1719 byl obnoven v duchu vrcholného baroka. Z původní stavby se zachovala část jižního zdiva s oknem, křížová klenba a zbytky fresek. V interiéru mezi nejcennější památky patří pozdně barokní oltář a kazatelna z r. 1725.
Jen kousek od náměstí východním směrem v Olivově ulici byl v lednu roku 2018 otevřen Říčanský pivovar s restaurací. Vyrábí piva svrchně i spodně kvašená, nefiltrovaná a nepasterovaná.
Za zmínku stojí jedna zajímavost. Na sever od pivovaru – u hlavní silnice 17. listopadu je poměrně malý park Antonína Švehly, československého politika (1873 – 1933), který se podílel mimo jiné i na vyhlášení samostatného státu 28. října 1918. Tam je i jeho bronzová socha. Ta byla komunisty dočasně uschována na zahradu Lidové školy umění. V lednu 1949 záhadně zmizela. Až po r. 1989 se přihlásila skupina starších občanů, kteří ještě jako mladíci ze selských rodin sochu tajně uklidili – traktorem ji převezli přes zamrzlý Mlýnský rybník a odvezli až do Lipan, kde ji ukryli ve studni. Konečně se tedy mohla vrátit na čestné místo v parku, který nese Švehlovo jméno.
Ve městě můžete navštívit i muzeum v Rýdlově ulici 14, je to východně od náměstí. Tam se dozvíte více o historii města, o kultuře i zdejší přírodě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V pivovaře jsme nejedli, dali jsme si jen pivo - ochutnali jsme 12 a pivo typu ALE. Spodně kvašené pivo bylo dobré, svrchně kvašený ALE však byl vynikající.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Říčany na mne působili dojmem klidného městečka. Zřícenina hradu se tyčí ve městě přímo nad hlavní silnicí, až se mi to zdálo jako něco naprosto neskutečného. Mají tam k němu i hezké popisky.
Ostatní informace
Ŕíčany jsou vlastně součástí Ladova kraje. Proto tady končí 20 km dlouhá Mikešova cesta, která začíná v Hrusicích.
Z centra okolo hradu vede i 9 km dlouhá naučná stezka Říčansko, není okružní končí v Radošovicích, je na ní 18 zastavení a seznámíte se s historií, kulturou a přírodou v okolí Říčan.
Přes město vede i řada dalších turistických tras a cyklotras. Severně od Říčan směr Kolovraty je řada různých poměrně krátkých vycházkových okruhů, které jsou barevně odlišeny a různě se prolínají (např. Mlýnský, Voděradský, V Cicavách, Na Holici, .....) Jsou vedeny převážně po polních cestách. V Říčanech se určitě nudit nebudete.