Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Naším cílem jsou Černé a Čertovo jezeru na Šumavě. Auto zaparkujeme u hotelu na Špičáckem sedlu. Odtud je to k Černému jezeru 3,5 kilometru po asfaltové silnici. Cestou míjíme Pramen svobody, jdeme místy pod kterými vede železniční tunel Špičák atd. Podél celé cesty jsou naučné tabule a tak cesta vesele ubíhá. Porozhlédneme se kolem Černého jezera, posvačíme ovoce na odpočivadle a vyrážíme do prudkého svahu směrem Čertovo jezero. Trasa je dlouhá asi 2,5 kilometru a kromě krátkého úseku po asfaltce od Rozvodí k odbočce k Čertovu jezeru je to trochu krkolomná cesta přes kořeny, cestou vymletou po deštích - trošku překážková dráha. Jezero za večerního soumraku bylo kouzelné a plné tajemství. Posléze jsme pokračovali lesem směrem na Špičácké sedlo. Cesta je to asi 2 km dlouhá, kdy jsme překřížili i lyžařské sjezdovky.
Čertovo jezero /1030 m n. m., 10,31 ha, hloubka 37 m/ leží na jižním svahu Jezerní hory a je vzdáleno asi 2,5 km /vzdušnou čarou 1,5 km/od Černého jezera. Mezi nimi po hřebeni Jezerní hora - Špičák probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Z Černého jezera /1008 mnm/odtéká voda Černým potokem do Úhlavy /Severní moře/a dále do Berounky,Vltavy a Labe. Čertovo jezero leží v povodí Řezné /Černé moře/. Černé jezero leží na severovýchodním svahu Jezerní hory, která je nejvyšším vrcholem Železnorudské hornatiny. Toto jezero je největším šumavským jezerem /18,4 ha/ s hloubkou dosahující až 15,5 metrů. Obě jezera jsou ledovcového původu.
V roce 1911 byla kolem Černého a Čertova jezera zřízena majitelem tohoto panství knížetem Hohenzollernem přírodní rezervace. Po roce 1950 bylo Černé jezero zahrnuto do pohraničního pásma. Od tohoto Roku až do 70. let byl přístup veřejnosti omezen nebo i úplně zakázán.
V polovine 60. let zde Státní bezpečnost zinscenovala aféru s údajně potopeným archivem z 2. světové války. Většina podvržených dokumentů měla ještě více očernit sousední Německo a zhoršit tak mezinárodní vztahy v době studené války.
Bydleli jsme v apartmánu v Zelené Lhotě nedaleko vodní nádrže u Nýrska. Stravovali jsme se z vlastních zdrojů. Možnost občerstvit byla i na Špičáckém sedle nebo hotelích v okolí Železné Rudy.
Byli jsme tam v květnu a tudíž mimo hlavní turistickou sezonu, takže jsme nepotkali ani živáčka. U obou jezer byl nádherný klid a člověk si mohl vychutnat okolní přírodu a pustit představivost na plné obrátky. S oběma jezery je spojeno nnoho pověstí a tak bujná fantazie pracovala na plné obrátky.
Vstupy nejsou žádné, pouze na parkovišti nás odchytla paní a tak jsme si zaplatili parkovné na pár hodin.