Loading...
Při našem putování a následném sestavování této pozoruhodné encyklopedie,(navazujeme jakoby na Tulákovu abecedu Česka) jsme se nejvíce zamotali s pekelnou silou..Tolik "čertovin" byste ani neřekli že u nas najdete...většinou je vše jen připomínka Čertova počínání,ale přesto bych se držel radši známého pořekadla S "Čerty nejsou žerty"
..ale pěkně po pořadě..následující turistické cíle,které jsme s přáteli prošli, jsou pod písmene Č...(a kupodivu jich ani není málo)
a v tomto díle se budeme točit jen kolem těch ČERTOVSKEJCH
ČERNÉ A Čertovo jezero(Šumava)-snad nejznámější Šumavská jezera.Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero byla založena k ochraně dvou z osmi šumavských ledovcových jezer (5 jezer na české a 3 na německé straně) – šumavská jezera jsou jediná jezera ledovcového původu na území České republiky. Příkré skalní stěny u Černého a Čertova jezera jsou jediným místem na Šumavě, kde každoročně vznikají sněhové laviny. Mezi oběma jezery probíhá hlavní evropské Rozvodí. Koupání v jezerech je přísně zakázáno, pohyb v rezervaci pouze po turisticky značených cestách.
Tohle místo, na kterém jsme byly už dvakrát, v rámci našich toulek,považuji za jedno z nejkrásnějších míst u nás!!!Můžete tady odpočívat a vnímat přírodu i několik hodin.Je to skutečná a pořádná porce romantiky!!
Čertovo jezero leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory.
Dolinu, v níž se Čertovo jezero nachází, vyryl podle pověsti ďábel, neboť mu dívka, kterou chtěl odnést do pekla, přivázala na ocas velký kámen. Dodnes se prý z jezera vynořují skřeti a podivné postavy.
ČERTOVA STĚNA(Šumava)- národní přírodní rezervace o rozloze 140 ha nacházející se podél úseku řeky Vltavy mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem.Ve vrcholových partiích Luče a Čertovy stěny se nacházejí mohutné skalní útvary (mrazové sruby, skalní hradby a izolované skály - tory). Nejznámější je vrcholová skalní hradba Čertovy stěny s mohutným balvanem zvaným Ďáblova kazatelna.. Velká část obou svahů je tvořena kamenným mořem.Řečiště pod Čertovou stěnou se nazývá Čertovy proudy a vypráví se o nich různé legendy..Toto divoké a romantické území vzniklo rozpukáním a následnou erozí částí, mohutné Čertovy stěny.. Řečiště je zaplněno mohutnými balvany s charakteristickými erozními projevy jako vymleté "obří hrnce" v balvanech.Podle pověsti proudy údajně vznikly tak, že čert chtěl zničit nově zbudovaný Vyšebrodský klášter: hodlal na místě zhotovit hráz a pak klášter spláchnout. Nestihl to však provést během jedné noci a se svítáním jeho čas vypršel, zbylo po něm však jeho nedokončené dílo. V korytě řeky se pak nachází jeden obzvláště velký balvan s dolíkem, který má být otiskem ďáblova palce. Tato pověst inspirovala v roce 1882 Bedřicha Smetanu ke složení opery Čertova stěna.
ČERTOVA ZEĎ(Ralsko)-zajímavé pozůstatky skalní zdi tvořené třetihorní čedičovou žílou vypreparovanou z okolníchdruhohorních pískovců. Šířka zdi činí asi 2 - 3 m. Původně zeď začínala u obce Světlá pod Ještědem a končila u Bezdězu, čedič byl ale využíván na stavbu silnic a tak se dodnes dochoval jen zlomek původní zdi.Doporučuji spojit s výlety v okolí Ranska,Hamru a Osečné.K čertově zdi se pojí i pověst o sázce sedláka ze Zábrdí o duši s čertem, že ten totiž nedokáže postavit přes noc do kuropění zeď odJeštědu po Bezděz. Když už bylo téměř jisté, že na smrt vyděšený sedlák prohraje, hodinu před kuropěním sám zakokrhal, a vzbudil tak všechny blízké kohouty, kteří se k němu přidali
ČERTOVY SKÁLY(Vizovické vrchy)-Přírodní památku tvoří výrazný pískovcový skalní výchoz na úpatí jihozápadního svahu kóty Kopce (699 m n. m.) v Komonecké hornatině. Skály se nacházejí v dolní části levého údolního svahu říčky Senice u soutěsky Lomensko v nadmořské výšce 450 až 490 m na severním okraji obce Lidečko.ke skalám se váže řada pověr. Jedna z nich o sázce čerta se zdejším mlynářem je spojována i se vznikem jejich pojmenování.Pokud sem Vaše kroky budou mířit,tak to máte už jen skok do Pulčínského skalního města.
ČERTOVA SKÁLA(Chřiby)-významný bod(544 m.nm) Jankovické vrchoviny asi 3 km od obceOsvětimany. Zalesněný vrchol široce zaobleného hřbetu tvořený paleogenními pískovci a jílovci soláňských vrstev magurského flyše.Dostaneme se kněmu od Ranče Vlčák ,údolím Hruškovice a poté značenou odbočkou vzhůru do kopce.Na protějším hřebeni zajímavé skalní útvary Čertovky.
ČERTOVA SKÁLA(Křivoklátsko)-asi 100 m vysoké masivní skalisko tyčící se nad Berounkou nedaleko od hradu Týřov.
ČERTOVA ROKLE(Českomoravské Pomezí)-úzké údolí nedaleko města Moravská Třebová.V části zv.Peklo,upravená studánka u kapličky.Nad údolím nově otevřená rozhledna Pastýřka.
ČERTOVO KOPYTO(Šumava)-pozuruhodné skalní útvary nad přehradou Lipno,připomínající tvarem Čertovo kopyto.Přístupné po značené stezce.Nedaleko odtud Medvědí stěna a menší skalní město.
ČERTOVA KAZATELNA(Rychlebské hory)-skalní útvar nad Račím údolím u Javorníku. Račí údolí se táhne v délce asi 7 km dole pod vyhlídkou. V jeho dolní části byla Roku 1998 vyhlášena přírodní rezervace, jejímž posláním je ochrana lesních porostů pralesovitého charakteru. Chráněná plocha zahrnuje území na obou stranách Račího potoka včetně lokalit Čertovy kazatelny a Pustý zámek.
Horní Čertova kazatelna je rulový skalní útvar s 13m vysokou kolmou jižní stěnou, který svým tvarem připomíná kostelní kazatelnu. Z vyhlídkové plošiny, která se zde nachází, je překrásný výhled do spodní a kaňonovité části Račího údolí s hustými, zčásti původními pralesními lesy. Kousek pod hlavní skálou se nachází několik menších skalek, z nichž některé jsou taktéž zajištěny železným zábradlím. Nad skálou je dřevěný přístřešek.
ČERTŮV KÁMEN(vysočina)-Nachází se na jižním svahu Melechova, katastrální území Rejčkov. Celková výměra chráněného území je 38,5 m² ochranné pásmo měří 111 m². Jedná se o zajímavý žulový výchoz vysoký 4 až 5,5 m, dlouhý 7 m a široký 5,5 m, úzká trhlina ho rozděluje na dvě části, výraznější je jihovýchodní. Žulou prostupují šikmé pukliny, díky kterým se v jižní části vytvořily až 2 m hluboké převisy. Skála tak získala při bočním pohledu bizarní podobu čertovy hlavy a své jméno.
ČERTŮV STOLEK(Železné hory-údolí Doubravy)-
skalní vyhlídka v Údolí řeky Doubravy, která poskytuje pohledy zejména do hloubky. Nachází se naproti vyhlídce na skáleSokolohrady, mezi nimiž teče řeka Doubrava. V blízkosti se nacházejí dvě umělé jeskyně Čertova a Poustevna.
Pověst vypráví, že se zde pokoušel sám ďábel svést k hříchu místního poustevníka. Jiná pak, že měl tuto skálu upustit čert, který měl škodit stavitelům hradu Sokolova na Sokolohradech, když byl vyrušen kohoutím zakokrháním.
Romantické údolí Doubravy je přístupné od Bílku.Zhruba v jeho střední části se nachází nejdivočejsí část zv.Koryto s vodopádem.
Popsaná místa se většinou nachází daleko od penzionů nebo pohostinství.Njeblíže je snad jen motorest Čertovy skály-Lidečko..,na ubytování tady ale není zrovna nejlevněji.
U ostatních doporučuji vydatnou svačinu
Tohle putování bylo hodně zajímavé a všechny místa jsou úžasná..
Vstupy se neplatí nikde...místa jsou dobře přístupná téměř od března do prosince.Snad jen údolí Doubravy je v zimních měsících nepřístupné.Na Čertovu kazatelnu se taky nedostanete v zimě.K Čertové zdi,ale zase např.v zimě vede vyšlapaná cesta....