ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO-Toulky po méně známých místech
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody
Kam a jak jedeme?
ČESKÉ ŠVÝCARSKO...To už dnes je dosti populární lokalita.Náš nejmladší národní park vyhlášen v oblasti tzv.Labských pískovců na území chránící především unikátní geomorfologií skalních měst a na ni vázaná rozmanitost rostlin a živočichů. Typické pro tuto oblast jsou skalní hřbety, kaňony, pískovcové věže a stolové hory. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž stojí nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko - Růžovský vrch (619 m.n.m., národní přírodní rezervace) s pralesovitými ekosystémy.
České Švýcarsko však není pouze rozsáhlý komplex neosídlených lesů a skal.Harmonii přírody zde dotváří četné památky mimo jiné i lidové architektury roubených a hrázděných domů s podstávkou v obcích lemujících hranici národního parku.
Nejznámější lokality jsou Hřensko.Tokán,Jetřichovické stěny,Soutěsky Kamenice,Belveder,Doubice.
Už ne, tak známá jsou,ale místa vzdálenější až, za centrální částí národního parku kam už tolik turistů nechodí.Ještě před vyhlášením parku zde svuj ráj měli trampové-kteří oblast nazývaly Zadní Země a spousta znich znala i ty nejtajemnější a nejkouzelnější rokle.S vyhlášením Np samozřejmně spousta míst zůstala návštěvníkům uzavřena a některé se rozkládají ve vzdálených lokalitách,kdy je třeba plánovat výlet na celý den nebo i na dnů více.
V tomto článku bych rád zmínil i taková místa jako například Zadní Jetřichovice,Malou Pravčickou bránu,Zadní Doubici,Bílý potok,Černou bránu,Konírny,Vlčí potok a mnohá další...kdo tedy je duší dobrodruh a nebojí se se vydat na strastiplnou cestu do neznáma s douškem adrenalinu pro něj je tento článek..
Za čím jedeme?
Vydáme-li se z Hřenska na Mezní Louku,kam se často směřuje na známé soutěsky Kamnice,kde je jedinečná atrakce- plavba na pramicích,všimneme si shluku turistických cest.Ta jedna-zeleně značená míří na Zadní Jetřichovice.Od Mezní louky po zhruba 2km sestoupíme studenou roklí do Hlubokého dolu a odtud asfaltovou silničkou zamíříme až do Zadních Jetřichovic.Trasu Hlubokým dolem často využívají cykloturisté,neb je to romantická spojka se známou Tokání.
Na konci 19. století byla obec Zadní Jetřichovice oblíbeným výletním místem Saského i Českého Švýcarska. Obec se nalézala přímo na hranici mezi Saskem a Čechami nad řekou Křinicí. Stávala zde restaurace „Kirnitzsch-Schänke“ (Křinická hospoda) byla proslulá široko daleko. Po ukončení druhé světové války byli původní obyvatelé vyhnáni a budovy zničeny. Od poloviny padesátych let již osada neexistuje.Připomínkou jsou samozřejmně instalované cedule a zbytky budov,dnes už zarustající.
Romantické údolí Křinice lemující hranici mezi Českem a Německem je možné absolvovat po modré turistické trase(a následně od Horního Splavu po červené)až dorázíme na Zadní Doubici(10km zhruba).Po cestě samozřejmně míjíme řadu skalních utvarů,průlezy(Schody do Nebe nebo Myší díra) a rokle především přístupné z německé strany a po téhle trase.Mineme také tzv.Horní splav-Obere Schleuse(vodní tůň v údolí Křinice,původně k plavení dřeva),kde je převoz možný na lodičkách.Je to obdoba našich Soutěsek.Plavba zde trvá zhruba 25 minut a stojí asi 5eu.
Zadní Doubice je taktéž již neexistujíci obec.Byla zde pila,hostinec a několik domů.Nejznámější byl Český mlýn, který původně sloužil jako pila a od roku 1588 i jako mlýn na mouku. V roce 1800 v něm byla zřízena niťárna a roku 1836 hostinec.Dnes se z osady dochovaly už jenom nepatrné zbytky zdí a sklepů. Přímo u hraničního mostu odbočuje k východu Temný důl, v jehož ústí je upravená kamenná studánka s letopočtem 1900. Asi o 100 m dále stojí pomník obětem pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide, zastřeleným zde 23. dubna 1945.Naproti jemu je veliký skalní převis zvaný "poutníkův".
Od zadní Doubice bychom po modré vzhůru do kopce okolo Vlčí Desky a užasného živého pramenu -"Hadí Pramen" došli až do Zadního Mostkového dolu.Zapomenutý kraj studených roklí a překrásné pohádkové přírody.Zde je odbočka k unikátnímu skalnímu utvaru Černá Brána.Nepravá skalní brána vznikla vklíněním obrovského balvanu mezi dvě skalní stěny, úzké rokle,kterou protéká Červený potok.Tento potůček pramení ve vzdálenější romantické rokli,kam tur.trasa nevede,ale od Černé brány se dá do ní, po patrné bývalé lesní cestě, dostat.Rokle se nazývá Divoká a známěji se vyskytuje na mapách jako Hřebcový důl.Místní ji potom znají pod názvem Konírny.Její druhá polovina je již přístupná po asfaltové cestě.Pokud zní vystoupáme až na hřeben,dostaneme se do Doubice.V okolí rokle je mnoho skalních utvarů jako Krahulec,převis Byzon atd...
Od Černé brány vede modrá značka až na Tokáň.Pokud ze Zadní Doubice pujdeme silničkou údolím dorazíme k tzv.Soutoku,kde se do Křinice vlévá Brtnický potok a pohraniční Bílý Potok.Právě údolí Bílého potoka je velice zajímavé a přitom málo navštěvované.Samozřejmně zde nehledejme nějaké monumenty, ale je to klidné a romantické udolí,kde potůček překonáva skalní prahy,místy vytváří drobné kaskády a okolí lemují malé jeskyně(Tyrolská jesk.)a snimi také skalní utvary.Ten největší se jmenuje Vosí kámen a z údolí ho dobře uvidíme.a je fakt dominantou.Údolím se mužeme dostat Hintermsdorfu nebo nově(od roku 2014) do Mikulášovic.V závěru udolí navazuje zelená značka(Kčt),která nás vyvede z lesa na louky kudy po 2km dorazíme až do Mikulášovic(čd).
Od soutoku Brtnickým údolím míříme do Osady Kopec,kde je skvělá hospoda U Oty,kde se perfektně vaří.Brtnické údolí lemují vysoké skalní věže a v zimě se zde vyskytují Ledopády.Pujdeme-li, ale dále,již už tzv.Kyjovským údolím narazíme na Turistický most.Zde odbočíme do méně známeho údolí Vlčího potoka.Taktéž nás čeká mnohé překvapení.Tohle údolí je známé hlavně v zimě díky tzv.Brtnickým ledopádům.Z Vlčího potoka můžeme imrpovizovat ve výstupu na Vlčí Hrádek,do Panské rokle, kde je drobný vodopád a nebo po značené zelené trase vystoupat na Brtnický hrádek,k převisu Velký Pruský Tábor či nad skalní Písečnou bránu a tzv.Soví jeskyni.(nad ní je tzv.Soví vyhlídka).
Nedaleko Vysoké Lípy je obdoba Pravčické brány..tzv Malá Pravčická brána,nejlépe přístupná od Šaunštějna po turistické trase.
U Jetřichovic zase mužeme sklidnit duši procházkou v Pavlinině údolí.
Pokud z Jetřichovic pujdeme na tzv.Pohovku mimo vyhlídky ale "zadní trasou" po zelené,po zhruba 1.5 km se nam otevřou panoramatické skály,zv.Jetřichovická cimbuří.
Nejkrásnější výhled na České Švýcarsko nám zase poskytne vyhlídka Rudolfův kámen.
Nedaleko známích chat Na Tokáni,po žluté tur.trase,najdeme menší skalní město s unikátními průlezy mezi skalami zvané Myší Díry.Výstup zde zdoláváme pomocí žebříků,schodů,lan.Hustej zážitek!!!!
Nedaleko Labské Stráně a Arnoltic leží víska Býnovec.Zde nemužu opomenout krásné,ale teměř neznámé Býnovecké skalní město s řadou užasnýh skalních utvarů,z nihž nejvíce vyniká Sluneční brána(skalní okno).
Až pojedete silnicí z Jetřichovic do Rynartic v pravotočivé zatáčce si všimněte vysokých skalních stěn s vyrytýma trpaslíkama.Unikát!!Je zde i menší jeskyňka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Doporučím samozřejmně Starou hospodu v Doubici,kde mimo skvělé ubytování a jídlo ještě mužeme obdivovat jedinečné dřevěné sochy.
Hotel Jeff je také super.
V Osadě Kopec u Brtníků navštivte určitě hospodu U Oty se skvělou kuchyní a všemi druhy Svijanského piva!!
Hotel Zámeček je tak kapku skrytý mezi Vysokou Lípou a Mezní Loukou,ale užily jsme si tady skvělou dovolenou.Pěkný je západ slunce pozorovat na nedalekém Ptačím kameni(vyhlídka od hotelu cca 1km).
Skuste i luxusní Zámeček v Rynarticích s bazénem nebo o něco skroměnjší Hospůdku Na Konci Světa..ve stejné vesnici ...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dobrodružství...romantika...skály...prostě tady se nám libilo snad vše......
Ostatní informace
V oblasti je mnoho dalších míst,které by se mi sem ani nevlezli.HUstá síť značených tras na okraji zaručí dostupnost všech duležitých lokalit a na ty vzdálené se držte turistického značení.centrální část pokud neprotne turistická trasa tak cyklotrasa...takže místa jsou dobře hledatelná.
Některá zde zmiňovaná místa nedoporučuju v zimě.Hlavně oblast Černé brány,byť by se jednalo o adrenalinový zažitek,ale mohl by být Váš poslední...místa jsou to velice zrádná.
A ještě jedna poznámka...v oblasti Černé brány se vyskytuje rys ostrovid a fotopasti zachytily i kočku divokou..takže to svědčí o skutečně zapovězené přírodě do které se snad jednou vrátí i původní živočišné druhy vedle těch rostliných.
Toulkám a Vandrům Zdar!!!!!!