Loading...
Vracíme se domů autem a tak jsme se rozhodli zastavit se v Chyších. Město se nachází v Karlovarském kraji, kousek od silnice z Karlových Varů do Mělníka. Nachází se zde řada kulturních památek. Na své si přijdou i milovníci piva.
Nejstarší historické zprávy o Chyších pocházejí z r. 1158, kde na místě dnešního zámku stála tvrz, sídlo starobylého vladyckého rodu Odolenoviců. Ti zde sídlili plných dvě stě let.
V roce 1466 se Chyše dostávají Buriánu z Gutštejna. V té době se zde mohutně válčilo, hrad byl poničen. Burián z Gutštejna byl velkorysým stavebníkem, obnovil hrad a kolem městečka nechal postavit opevnění s jedenácti baštami, přímo v obci postavil městský špitál s kostelíkem sv. Bartoloměje.
Další vlastník Mikuláš z Lobkovic nechal v roce 1578 přestavět gotický hrad na reprezentační renesanční zámek. Ale majitelé se často měnili.
Rod Michnů vlastnil Chyše 90 let. Přímo ve městě postavili klášterní kostel Jména Panny Marie, za městem na vršku Špičák kostel Povýšení svatého kříže s rodinnou hrobkou. Kromě toho byl barokně upraven zámek, jehož přestavba byla započata v roce 1695. Z této doby pochází také nástropní malba Petra Brandla na klenbě salonu v přízemí.
Posledním vlastníkem byl rod Lažanských - v roce 1766 získali panství ve veřejné dražbě. Zámek získal svou poslední vnější podobu - už zcela romantickou, novogotickou. Zámek ozdobily prvky románské, jako jsou obloukem zakončená okna i novogotická cimbuří a bašty na nárožích. Zámek vlastnili až do roku 1945, kdy byl zestátněn.
Novým majitelem objektu se ihned stává Ředitelství lesů a statků, které je vystřídáno zemědělským učilištěm, později Střední zemědělskou školou. Největší zkáza zámku nastala v letech 1967 – 1989, kdy se správcem stává ONV Most. Prostory zámku byly využívány jako škola v přírodě pro děti z pánevní mostecké oblasti. V roce 1976 byl zámek uzavřen, krovy se začaly propadat. Do budovy začalo zatékat. Kdysi překrásný zámecký park chátral a zarůstal plevelem.
Skutečná záchrana objektu započala ažv roce 1996, kdy zámecký areál koupili manželé Vladimír a Marcela Lažanští, vzdálení příbuzní bývalého majitele.
Prohlédnout si zámek
Oprava zámku byla v letech 1997 - 2001 zařazena do Programu záchrany architektonického dědictví ČR při Ministerstvu kultury a ministerstvem byly poskytovány každým rokem dotace na opravu. Památkový ústav v Plzni a jeho odborníci perfektně spolupracují. Zámek dostal novou střechu, omítku, park se vyčistil a zasadily se v něm nové dřeviny, podařilo se obnovit a zpřístupnit zámecké interiéry a vytvořit v nich zajímavou prohlídkovou trasu. Obnova zámecké budovy stále pokračuje. Manželé Lažanští plánují prodloužení prohlídkové trasy o další krásné, historické interiéry, které se skrývají v prostorách novogotického zámku.
Projít se zámeckým parkem
Vzácný zámecký park o rozloze cca 9 ha je velmi dobrým příkladem krajinářské architektury z poloviny 19. století. Využilo členitý prostor pro vytvoření téměř všech forem zahradní architektury té doby a spojilo je v dokonalou harmonii.
V přední části tvoří potok mělké údolí. Pod zámkem se stáčí kolem návrší, na kterém byl dříve postaven hrad a ústí do malého rybníka pod zámeckou budovou, u kterého je nádherná vrba. Horní část parku tvoří velká členitá louka s volně roztroušenými solitéry i se skupinami stromů. Mezi oběma částmi parku je svah, který přechází v rovinu spojující jeho obě části. V centru tohoto svahu je nejstarší strom v parku, cca 400 let stará lípa, k níž vede široká promenádní cesta.
V zámeckém parku stojí sochy sv. Josefa, sv. Vojtěcha, sv. Šebestiána a sv. Jana Nepomuckého, které pocházejí z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Původně zdobily most přes potok v centrální části Chyší.
Park působí naprosto uklidňujícím dojmem a doporučuji jeho prohlídku i těm, kteří nechtějí navštívit zámecké interiéry.
Navštívit i další historické památky:
Kostel Povýšení svatého Kříže
Je to raně barokní monumentální stavba basiliky z konce 17. století. Kostel spolu s rodinnou kryptou nechala vystavět tehdejší majitelka chyšského panství Anna Ludmila Michnová, rozená hraběnka Krakovská z Kolovrat, která na stavbu dohlížela až do konce svého života (1718). Kostelní věž skrývá dva vzácné zvony, z nichž starší z roku 1520 je opatřen latinským, mladší z roku 1572 českým nápisem.
Generální oprava proběhla v roce 1854 za hraběte Prokopa III. Lažanského. V té době byl kostel velmi zchátralý. Toho roku byla dána nová břidlicová střecha, vyměněna okna, kostel byl opraven jak zvenku tak zevnitř.
Poslední oprava (střecha; jižní, severní a východní fasáda a část vnitřních oprav), která byla provedena v devadesátých letech dvacátého století, byla financována z prostředků státu, obecního úřadu Chyše, ze sbírek obyvatel Chyše a darů organizací německých rodáků. Bohužel přední strana není opravena dosud a tak kostel působí bohužel velice zchátralým dojmem. Přitom je to dominanta z daleka viditelná.
Synagoga je z roku 1848 – byla vybudována z jedné bašty chyšského Městského opevnění z konce 15. století. V současné době jsou patrny pouze základy této budovy, protože byla pro špatný stavební stav v roce 1975 stržena. Nejstarší historické zprávy o Židech v Chyších přinášely náhrobní kameny na starém hřbitově, již zcela zničeném, při silnici k Čichořicím. Okolo synagogy se rozprostíralo židovské město, které tvořilo pět domů a podél židovského rybníka další čtyři domy, které dříve stávaly před hradbami města.
V obci se nachází tři žulové kašny z osmdesátých let devatenáctého století. Původně byly všechny zásobovány vodou z vodovodu, který byl přiveden z rybníka nad nádražím. Největší kašnu najdeme na chyšském náměstí, v současné době je v poměrně špatném stavu a již delší dobu čeká na opravu a znovu zprovoznění. Další menší kašna je u budovy bývalého karmelitánského kláštera a stejně jako kašna na náměstí čeká na generální opravu. Jediná funkční žulová kašna z roku 1891 se nachází u křižovatky na Lubenec. Byla opravena z prostředků místních podnikatelů a obce.
Samozřejmě v Zámeckém pivovaru
Otevřeno denně 11.00 – 22.00
Součástí zámeckého areálu je taktéž panský pivovar, který byl vystavěn v letech 1839 – 1841. Pivovarnictví v Chýších má však tradici již od roku 1580, kdy ho zde založil pan Ferdinand Ronšpergár z Ronšperka. Zbytky původní budovy se dochovaly dodnes, stačí jen dnešní pivovar zezadu obejít. Tradice vaření piva se tu udržela více než tři a půl století, až do roku 1932.
V roce 2003 koupili zdevastovaný pivovar majitelé zámku - manželé Lazanští a začali s rozsáhlou obnovou celého objektu. A jak je vidět, když se někdo do něčeho pustí s elánem, slaví úspěchy. Již 1. 6. 2006 byla slavnostně vysvěcena první várka. Všichni zúčastnění brali obřad jako slavnostní obnovení přerušené starodávné tradice. V historických interiérech pivovaru vznikl stylový restaurant a tradiční pivnice.
Chyšské pivo se vaří dle staročeských receptur s použitím nejkvalitnějších českých a moravských sladů, žateckého chmele a přírodní jiskrné vody z Doupovských hor. Je to pivo přírodního charakteru bez chemických přídavků, filtrace a pasterizace. Maximální kapacita chyšského pivovaru je dva tisíce hektolitrů za rok, což znamená asi dvě stě várek.
Vaří se zde:
Prokop 11° - světlé pivo plzeňského typu s průměrným obsahem alkoholu 4,0% obj. Toto pivo Vás překvapí svou příjemnou nahořklou chutí a jemným chmelovým aroma.
Prokop 12° jantar - pivo medové barvy s průměrným obsahem alkoholu 4,2% obj., je vařeno ze čtyř druhů speciálních sladů, které tomuto ležáku dodávají nezaměnitelnou chuť i aroma.
Prokop 12° tmavé - pivo temně černé barvy s průměrným obsahem alkoholu 4,2% obj. Osobitou chuť tmavého ležáku dodává pražený slad a aromatický žatecký chmel.
Všechny naše druhy piva prodávají točené i lahvové. Lahvové pivo je možné zakoupit i v exluzivním dárkovém balení. Kromě toho se na Chyši vaří na Vánoce nebo Velikonoce i speciální asi dvaadvacetistupňová „hustá“ piva.
Ubytování přímo v Chyši není. Pension Nahořečice se nachází 8 km od Chyše. Ve Žluticích 10 km od Chyše je autokemp.
Vzhledem k tomu, že počasí bylo ideální, tak výlet neměl chybu. Zámek je nádherně zrekonstruován, zahrada přímo vybízí alespoň k procházce. A pivovar? Kdo odolá, aby neochutnal skutečně vynikající pivo? V sezoně je dokonce otevřen téměř venkovní výčep s možností venkovního posezení s výhledem na pivovar i na zámek?
Myslím, že člověk může jen smeknout před rodinou Lažanských, co vše dokázali. Paní jsme zahlédli ve vstupních prostorách zámku, kde je možno si zakoupit malou upomínku, s panem jsme hovořili, když jsme si kupovali pivo s sebou domů. Oba mají spoustu práce, ale je na nich vidět spokojenost z vynikajících výsledků. Tak bych jim touto cestou ráda popřála hodně dalších úspěchů v jejich započaté a ještě dlouhé práci.
Zámek Chyše
Duben: sobota, neděle, svátky 10 – 17 hodin.
Květen - září: úterý – neděle 10 – 17 hodin.
Říjen: sobota, neděle a svátky 10 – 17 hodin.
Prohlídkové okruhy:
1) Prohlídkový okruh zámeckými interiéry zahrnující reprezentační a obytné části zámku (barokní sály, jídelna, rezidence bývalých majitelů, pokoj Karla Čapka, sbírka loveckých trofejí). Prohlídka s průvodcem; cca. 50 minut (texty Aj, Nj, Rj, po předchozí dohodě možný výklad v Aj či Nj).
Vstupné
Základní: 80,- Kč
Snížené: 60,- Kč (studenti po předložení studentského průkazu, držitelé karty ZTP a důchodci)
Dětské: 40,- Kč (děti od 6 do 15 let)
2) Tématická expozice věnovaná pobytu Karla Čapka na zdejším zámku v roce 1917. Prohlídka s průvodcem; cca. 25 minut.
Vstupné
Základní: 40,- Kč
Snížené a dětské: 20,- Kč
3) Zámecké sklepení - obranná bašta bývalého hradu, Studna, hradní vězení, pozdně gotické sklepy. Prohlídka s průvodcem; cca. 25 minut.
Vstupné
Základní: 40,- Kč
Snížené a dětské: 20,- Kč
Zámecký park
Květen – Říjen: PO – NE 9 – 19 hodin.
Listopad – Duben: PO – NE 9 – 17 hodin.
Vstup volný