Cisterciácký klášter - Plasy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Cisterciácký klášter v Plasích byl založen Vladislavem II. r. 1144. Zdejší mniši nebyli od samého počátku žádné "holé zadky". Hřáli se na výsluní přízně přemyslovských panovníků, od nichž dostávali darem zejména okolní vesnice a polnosti. Za svého působení nedisponovali jen rozlehlým klášterním komplexem s mnoha hospodářskými budovami, ale i budovami mimo Plasy; postavili si kupříkladu dům v Rakovníku, v němž trávili noc, pokud se vydali na tehdy nebezpečnou cestu lesy do Prahy. V tomto domě dnes sídlí rakovnické muzeum.
My se však budeme věnovat plaskému klášteru. Tato nádherná barokní (i když ještě dnes dosti poničená) stavba je postavena na pilotech a dubovém roštu, stojí totiž na vodě v údolí řeky Střely. Pod areálem kláštera vede umělý kanál, tzv. Královská štola, do níž dnes můžete při prohlídce nahlédnout jedním z klášterních záchodů. (Nahlížení do kulatého otvoru v záchodovém prkénku byla jediná věc, kterou jsem si pamatovala z někdejší návštěvy kláštera jakožto malé dítě...)
Ač není budova ještě dnes celá přístupná, obdivuhodných věcí zde i tak uvidíte dost: kuchyni a jídelnu, lékárnu a knihovnu; narazíte tu na malby Jakuba Antonína Pinka či Josefa Kramolína. O tom, že je na co se dívat, svědčí i fakt, že dnešní podobu budově vtiskl na začátku 18. století Jan Blažej Santini a po jeho smrti práci dokončil Kilián Ignác Dientzenhoffer.
Klášteru se nevyhnula žádná z pohrom, postihnuvší naši zemi; za husitských válek byl r. 1421 vypálen, výnosem Josefa II. byl zrušen. O něco později, r. 1826 koupil klášter (zejména kvůli pozemkům) kancléř Metternich. Ač byl přínosem pro Plasy jako takové - staly se opět kvetoucím místem, Metternich zde založil huť a litinové výrobky dodnes najdeme v okolí - klášter nebyl využit právě nejlépe. V jeho prostorách byly zřízeny služební byty či sklady.
Nejvíce však klášter utrpěl po roce 1948. Mobiliář kláštera byl rozkraden, byly zde prováděny zcela nevhodné stavební zásahy (příčky se hodí do paneláku, nikolivěk do kláštera) a pod budovou, v cenných gotikých sklepeních, byl postaven kryt civilní obrany. Pozůstatky těchto "hrůz" můžete sledovat v Plasích snad na každém kroku ještě dnes.
Dejte však pozor, aby vám přitom neunikly spousty vzácných soch v klášterních objektech i jeho okolí a romantická krajina v okolí řeky.
A když už tu budete, udělejte ještě pár kroků od kláštera a jděte se podívat na hrobku rodiny Metternichů, kde se nechal pohřbít i sám známý kancléř (poté, co ze zdejší krypty nechal "vystěhovat" ostatky plaských opatů).
Nemohu sloužit, bohužel, žádnou vyhlášenou restaurací s nějakými mimořádnými "mňamkami", neboť jsme se při přesunu k Mariánské Týnici posilnili bagetami od benzinové pumpy...
Překrásná a impozantní jsou čtyři samonosná schodiště podle Santiniho návrhu přímo v budově konventu. U pat dvou z těchto schodišť jsou "zrcadla", barokní bazény, které ukazují výšku vody v základech.
Pokud pojedete stejnou trasou jako my, z Rakovníka do Plas, povšimněte si v Kožlanech na domě u silnice pamětní desky na rodném domě Dr. Edvarda Beneše.
Vstupné najdete na oficiálních stránkách kláštera:
http://www.klaster-plasy.cz/?Prohlidky
Do Metternichovy hrobky je třeba se objednat předem.
http://www.plasy.cz/pamatky/hrobka/?ftresult=metternich
Další výlety v okolí: nejmenší městečko v ČR, Rabštejn nad Střelou a bývalý klášter (dnes muzeum) Mariánská Týnice