TURISTIKU PODPORUJÍ
61 585 turistů a cestovatelů
112 640 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 675,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Královéhradecký kraj – 8. den: Žacléřská NS Po stopách Komenského – cca 10 km dlouhý okruh: osada Černá Voda – Nové Domky - Růžový palouček – ruiny hangáru aeroklubu – osada Bobr – Žacléř – těžní věž - hornický skanzen - Černá Voda

Cestopisy

Na rozcestí Černá voda
Na rozcestí Černá voda  •  Fotografie (49)  • Foto: jircak
Nový středověký hrad  Manger

Středa 23. 8. 2023
Večer jsem nemohla usnout, v noci nepršelo a byl tady klid. Nevím, co mi vadilo. Že by se měnilo počasí? Předpovědi neposloucháme, tak ani nic nevíme. Ráno bych spala. Jsme ve stínu, ani horko nás nebudilo. Teplota klesla jen na 19 stupňů. Vstáváme až v 9 hodin do krásného slunného dne. Jen občas je někde mráček. Proti včerejšku je však výrazně chladněji. V 11 hodin je příjemných 22 stupňů. 

Dnes vyrážíme na trasu, kterou jsme si včera večer naplánovali podle materiálů získaných v pondělí. Pospojovali jsme víc jimi doporučovaných bodů, přitom projdeme další část Žacléřské naučné stezky Po stopách J. A. Komenského, na kterou jsme narazili v Žacléři.
Autem jedeme jen kousek směrem na Žacléř, ale před zatáčkou odbočujeme vpravo k jednomu ze zastavení naučné stezky. Naštěstí se tady na rozcestí Černá voda nechá auto zaparkovat tak, aby nepřekáželo. Dokonce je ve stínu.
Černá voda byla malá osada, která byla založena v 16. století na potoce Černá voda, který se vléval v Polsku do Bobru. Jen nevím, kde mu je dnes konec. Nic takového tudy neteče. O kus dál na jih je Lamprechtický potok, ale ten teče úplně na druhou stranu. Mizí nejen vesnice, ale i vodní toky. A nic s tím nenaděláme.
Koncem 18. století se zde začalo s těžbou černého uhlí. Jeden z významných těžařů byl Rudolf Manger, který si na nedalekém návrší, zvaném Burg, postavil rodinné sídlo – obytný dům, stáje, kůlny, měl tam i vápennou pec na pálení vápna. Její torzo jako jediné se tam prý dochovalo. Na tuto historii navázal r. 2005 stavař Martin Zeman, jehož přáním bylo postavit si jako rodinné sídlo nový středověký hrad. Dlouho sháněl pozemek, kam by se hodilo tento hrad postavit, až mu padlo do oka tohle místo. Hrad se sem skutečně hodí. Nazval ho po bývalém obyvateli Manger, aby tím připomněl i tehdejší dobu.
Hrad je postavený vpravo od tohoto rozcestí. Všimli jsme si ho skoro náhodou, je skutečně hezky schovaný. Bylo vidět, že se stále staví, moc jsme to nechápali. Shodou okolností se nám zhruba po 2 měsících dostal do rukou článek, kde se právě o této stavbě píše.
Rozcestí opouštíme téměř po rovině po žluté hřebenovce směrem k hranici. Při pohledu vlevo máme před sebou krkonošský Dlouhý Hřeben, který je daleko zajímavější než pohled vpravo do Polska. Já se stále utvrzuji v tom, že ta naše země je skutečně nádherná.
Cestou míjíme litinový i kamenný kříž na vysokém kamenném soklu, pár domků bývalé osady Nové Domky, která byla součástí Černé vody. Na jejím konci za zmínku stojí pozdně barokní socha sv. Anny na podstavě z r. 1765.

Blížíme se k hranici. Jdeme po cestě, po které snad r. 1628 kráčel i J. A. Komenský, když natrvalo opouštěl svoji zemi, aby dalších téměř 30 let svého života strávil v emigraci v polském Lešně. Proto jsou na cestě tři zastavení NS, které jsou tomuto velkému učiteli národů věnovány. Dozvídáme se na nich, kdy a kde se narodil, jak žil a co ho donutilo tuto zemi opustit a také, kdy a kde zemřel. Památné místo, kde se naposledy zastavil, aby se podíval na svoji zem, bylo r. 1970 - při příležitosti 300. výročí jeho úmrtí nazváno Růžový palouček podle několik růžových keřů, které zde byly vysazeny. Tehdy tu ještě byla jen bronzová deska, kterou v 90. letech 20. století nahradil nynější památník. Je to vlastně velký kulatý labyrint o průměru 12 m, který tak připomíná jeho velké dílo Labyrint světa a ráj srdce. Uprostřed je jeho bronzová podobizna. Tam se nechá dojít po chodníčku, kde jsou písmena, dávající dohromady jeho jméno Johannes Amos Komenský a menším písmen je vepsaná věta – jeho myšlenka: Co nevytvoříte v čase, který je Vám vyměřen, nikdo to za Vás již nevykoná.

Pokračujeme vlevo po hranici. Vede tudy značená zelená turistická trasa, jen na rozcestníku není uvedená. Je vidět, že tudy občas někdo projde, ale asi ne příliš často. Zabloudit však nelze. Zpočátku jdeme z kopce, travnatou, chvílemi blátivou cestou. Přicházíme k potoku Bobr. Lávka tu není. Musíme se přebrodit. Je tady v trávě víc vyšlapaných cestiček, jak si každý hledal příjemnější vstup do potoka. Moc vody tu není. Jdu v botaskách, naštěstí jsem si nenabrala. Ota se raději zouvá, pohory si dnes nevzal.
Cestou se krmíme ostružinami, dokonce jsme našli 2 křemenáče a kozáka. Asi jich tam bylo víc, ale my je přímo nehledali, nechtělo se nám scházet z cesty. To bychom daleko nedošli. Jen nás překvapilo, že je tady vlhko, ale komáři, ani jiná havěť nás neobtěžují.
Na polské straně vedle cesty vidíme dva zbytky cihlových sloupů – měly by to být ruiny hangáru aeroklubu v Opawe. Tak je to napsáno v mapě. Až později jsme zjistili, že zde ve 30. letech 20. století byly uloženy kluzáky. Tady se uskutečňovaly jejich vzlety pomocí gumového lana.

Po 2 km dlouhé cestě po hranici jsme se dostali na rozcestí Bobr – CZ/PL. Vše nasvědčuje tomu, že je to hraniční přechod pro pěší, snad i pro cyklisty. Marně tady hledáme něco jiného než rozcestník. Ještě hraniční patník tu je. Postrádám ceduli, která by mne informovala, že vstupuji do Polska nebo Čech. jsem asi moc náročná.
Je tady příjemné prostředí, lavičky i přístřešek, dáváme malou svačinku.
Pokračujeme vlevo po žluté a cyklotrase. Zase se před námi objevuje pásmo Vraních hor s nejvyšším Královeckým Špičákem, které jsme včera zdolali.
Procházíme bývalou osadou Bobr, dnes částí Žacléře. Osadu založil r. 1565 důlní odborník. Název Bobr je nejen podle zdejšího potoka, ale také podle bobrů, kteří na břehu potoka žili. Místní se věnovali zemědělství, pracovali v kamenouhelném dole, také ve sklárně, kde se vyrábělo barevné tyčové sklo. Dodávalo se na Jablonecko, kde z něho vyráběli korálky, perly, vánoční ozdoby a šperky. Od r. 1801 tady měli vlastní školu, ještě r. 1885 byla postavena větší škola, do které děti chodily až do r. 1974. Dřívější dobu pamatuje asi jen dnes zavřená budova bývalého hostince.  Jinak tu převažují nové vilky se zahradami.

Po žluté procházíme touto bývalou obcí. Na okraji města odbočujeme ze žluté vpravo do kopce a stáčíme se okolo nové výstavby a sochy sv. Antonína Paduánského (přímluvce chudých, patron ztracených věcí) z r. 1770 k lesu, abychom se tam na chvilku napojili na zelenou turistickou značku a z ní po neznačené odbočili k pramenu Bobru. V lese nás čeká 1 km stoupání do ještě prudšího kopce. Hned na okraji lesa však potkáváme dvě turistky, od kterých jsme se dozvěděli, že pramen je už delší dobu vyschlý, že to není ani nějak zajímavé místo. Je tam jen cedulka, jaký potok tam pramení. Chtěli jsme se pokochat, příp. napít z tohoto pramene. Po těchto informacích to otáčíme a kousek jdeme po zelené po okraji lesa. Opět vidíme hřeben Vraních hor s vyčnívajícím Královeckým Špičákem a nápadným ryolitovým lomem. Po vedlejší silnici procházíme okrajem městem zpátky na žlutou.
Kousek za restaurací Žacléřský medvěd přecházíme hlavní silnici a pokračujeme po žluté ven z města. Ota dokonce nedělá ani pauzu na pivo. Už je dost hodin, za chvíli budou dvě a my se těšíme, že zajdeme na oběd a na pivo u nás do Královeckého kohouta.
Jdeme okolo bývalé přádelny – textilní továrny, která byla založena r. 1845 na místě, kde měl být parní mlýn. R. 1923 byla zmodernizována. Během války se továrna zaměřila na válečné potřeby Německa. Byl tu zřízen židovský tábor nucených prací, který se v březnu 1944 stal pobočkou koncentračního tábora Gross-Roven. Až 130 polských a maďarských židovských dívek tu obývalo nevytápěné baráky v areálu továrny. Dne 8. 5. 1945 je osvobodila Rudá armáda. Po znárodnění zde pokračovala výroba lněné příze až do r. 1992, kdy byla přádelna Texlen uzavřena.
Cesta vede okolo technické památky – těžní věže jámy Jiří. Je to šachetní budova černouhelného hlubinného dolu s těžní věží, nejstaršího dochovaného dolu zdejší lokality. Byl založen r. 1814, pravděpodobně tehdy se začalo s hloubením jámy. Přesné stáří budovy není známo, těžní věž je z r. 1905, těžní stroj z r. 1935. Původní hloubka 132 m byla na konečnou hloubku 239 m prohloubena až r. 1955. V tomto roce došlo k přejmenování dolu Jiří na důl Emil podle jména tehdejšího ředitele. Práce v dole byla ukončena r. 1992, ale to už sloužil jen jako výdušný. Likvidace proběhla v letech 2001 – 2003, kdy byly vytrženy kolejnice, zarovnán terén a jáma zasypána. Samostatně stojící nízká budova jsou bývalé dílny a kovárny.
Z cesty vidíme hornický skanzen – bývalý důl Jan Šverma. O chvíli později přicházíme i ke vstupu do skanzenu. Je to poslední zachovalá památka hlubinné těžby uhlí ve východních Čechách. Po ukončení 2. světové války - dne 1. ledna 1946 byly všechny doly znárodněny a začleněny pod národní podnik Východočeské uhelné doly. R. 1950 byly sloučeny a přejmenovány na Důl Jan Šverma – došlo tak ke sloučení jam Jiří, Eliška v Žacléři, Františka v Černé Vodě, Julie a Marie v Lamperticích. R. 1957 byl připojen důl Novátor v Bečkově. Těžba v těchto dolech byla ukončena 31. prosince 1992. R. 1993 zdejší důl převzala firma Gemec, která tady provozuje skanzen. Je vidět pohyb důlních vozů na povrchu bývalého dolu, sbírka starých důlních map, paleontologických nálezů i fotodokumentace z minulého provozu dolu. Je možno vystoupat na těžní věž jámy Jan, ze které jsou krásné pohledy na panorama Krkonoš a Královecký Špičák. Prohlídku jsme neplánovali. Panoramata vidíme každou chvilku již 3. den. Pokračujeme po žluté.
K autu už to máme kousek. Ještě nedaleko cesty míjíme zbytek zdi se zamřížovaným oknem – tady se nacházel zajatecký tábor sovětských válečných veteránů, kteří byli v letech 1942 – 1945 nasazeni v žacléřském kamenouhelném dole.

Je 14,45 - oba řádně hladoví sedáme do auta a jedeme na naše již osvědčené nocležiště k trati. Jen se přezouváme a převlékáme a jdeme do restaurace na křižovatce na opožděný oběd. Já si dala výborné a hezky upravené bramborové knedlíky plněné uzeným se zelím a se smaženou cibulkou, Ota moc dobrý guláš s knedlíkem. Inzerují zde domácí kuchyni a musím říct, že mají pravdu. Oba jsme si pochutnali. Jen voda nám ubývá. Vyškemrala jsem ji do dvou petek, dokonce jsem si i mobil částečně nabila.
Vracíme se k autu a na sluníčku v křesílkách relaxujeme. Já luštím sudoku, ale usínám u toho. Na sluníčku suším dnešní houby a ty včerejším dosouším. Pomalu, ale přece ty sušené houby přibývají. Jsme spokojeni, den se povedl, ani nebylo tak hrozné horko jako včera - ve stínu bylo max. 25 stupňů. Samozřejmě na sluníčku bylo víc, ale naše cesta vedla poměrně dost lesem.

Dnes se rychle ochlazuje. Polská lokálka právě odjela a tak se s posledními slunečními paprsky jdu umýt. Večeříme, ještě chvilku sedíme venku, ale jak sluníčko zapadlo, je dnes chladno. Aktuálních 21 stupňů ochlazuje chladný větřík. Jdeme si sednout do auta.
Posloucháme radio a v půl desáté jdeme spát. Je jasno, hvězdičky svítí a proti předcházejícím dnům je zima. Venku je 17 stupňů, v autě o 2 víc. Konečně nebude v noci horkoa my se snad dobře vyspíme na další výlet v této oblasti.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.677, 15.924)
Poslední aktualizace: 1.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Žacléř

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,5km od místa

Příspěvky z okolí Královéhradecký kraj – 8. den: Žacléřská NS Po stopách Komenského – cca 10 km dlouhý okruh: osada Černá Voda – Nové Domky - Růžový palouček – ruiny hangáru aeroklubu – osada Bobr – Žacléř – těžní věž - hornický skanzen - Černá Voda

Černá Voda – Růžový palouček.
Černá Voda – Růžový palouček.
Lapidárium
Žlutá značka nás vede od křižovatky, kde jsme se rozloučili s modrou ke státní hranici. Jdeme po úzké asfaltce, která je lemována různě velkými stromy. Procházíme kolem Nových Domků, kde je…
0.4km
více »
Nové Domky, socha sv. Anny.
Nové Domky, socha sv. Anny.
Socha
Nové Domky jsou součástí Černé Vody a prochází tudy žlutá značka ke státní hranici. Nedaleko domků stojí za prohlédnutí socha sv. Anny. Sv. Anna byla matkou Panny Marie. K soše samotné je…
0.8km
více »
Žacléř - hornický skanzen
Žacléř - hornický skanzen
Tipy na výlet
hodnoceni 6/10
Město Žacléř, ležící u polských hranic severně od Trutnova, je známé především svojí hornickou minulostí. První zmínka o dobývání uhlí se datuje z roku 1570, kdy povolení k hledání a těžbě získal Jakob Rabem z O…
1.4km
více »
Žacléř
Žacléř
Městečko
hodnoceni 7/10
Žacléř leží v Severních Čechách, severním směrem od města Trutnov a nedaleko hranice s Polskem. Město se rozkládá pod východními vrcholky Krkonoš. Až do roku 1992 probíhala v okolí města těžba černého uhlí. V so…
1.8km
více »
Co se dělo pod zemí u Žacléře?
Co se dělo pod zemí u Žacléře?
Tipy na výlet
Při tomto výletu jsme se vypravili do okolí Žacléře a naším hlavním cílem byla dvě místa. Jedno se nachází na sever od města a je jím Hornický skanzen, který byl vybudován na bývalém dole Jan Šverma a druhým cílem…
1.9km
více »
Žacléř, město pod Žacléřským hřbetem.
Žacléř, město pod Žacléřským hřbetem.
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Město se také někdy nazývá Bránou východních Krkonoš. Při pohledu do minulosti se dozvíme, že již kolem roku 1300 zde stával hrad. Ten byl v roce 1523 zbořen a o rok později se začalo se…
2km
více »
Královéhradecký kraj – 6. den: Prkenný důl – rybník na koupání, Žacléř – městská památková zóna (kostel Nejsvětější Trojice, domy s podloubím a roubenky s podsíní)
Královéhradecký kraj – 6. den: Prkenný důl – rybník na koupání, Žacléř – městská památková zóna (kostel Nejsvětější Trojice, domy s podloubím a roubenky s podsíní)
Cestopisy
Pondělí 21. 8. 2023 Včera večer skončil v Trutnově Open Air festival, snad nejteplejší ze všech nám známých ročníků. Zdá se, že horké letní…
2km
více »
Žacléřský kostel Nejsvětější Trojice.
Žacléřský kostel Nejsvětější Trojice.
Kostel
Kostel byl původně postaven v renesančním slohu ke konci 16. století. Barokní přestavba proběhla v roce 1732 a v roce 1753 byly přistavěna loretánská kaple. Svatyně je jednolodní, zakončená…
2km
více »
Žacléř - po stopách J. A. Komenského
Žacléř - po stopách J. A. Komenského
Tipy a novinky
hodnoceni 10/10
Horské město Žacléř patří k nejstarším trvale osídleným územím Trutnovska. Nabízí svým obyvatelům a návštěvníkům nejkrásnější horská zákoutí Krkonošského národního parku a jedinečnou…
2km
více »
Žacléřský hřbet
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Žacléřský hřbet
Hřeben
hodnoceni 9/10
Žacléřský hřbet je nejvýchodnějším masivem Krkonošského národního parku. Na jihozápad od něj, přes údolí Vizovského a Sněžného potoka, se  zvedá souběžný hřeben Rýchor. Na druhé straně jeho severovýchodní svah, zv…
3km
více »
Mesto Žacléř
Mesto Žacléř
Městečko
hodnoceni 7/10
      Mesto Žacléř leží v najvýchodnejšej časti Krkonošského výbežku blízko Královeckého sedla u česko - polských hraníc. Prvé zmienky o meste pochádzaju z roku 1334. Pôvodný nazov mesta bol Bornwlos, neskôr Berns…
3.1km
více »
Žacléř - Trutnov přes Rýchory
Žacléř - Trutnov přes Rýchory
Trasa
hodnoceni 10/10
Popisovaná trasa prochází východním okrajem Krkonoš. Není nijak zvlášť náročná. Měří sice cca 25 km, kromě počátečního stoupání vás ale už nemá co zničit. Trasu doporučuji hlavně milovníkům …
3.2km
více »
Dělostřelecká tvrz Stachelberg.
Dělostřelecká tvrz Stachelberg.
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Přelidněné Krkonoše nás donutili poohlédnout se po blízkém okolí. Vybrali jsme si Žacléřsko, kde jsme ještě nikdy nebyli. Stačilo se podívat do mapy a bylo jasné, že nabídka zajímavých míst…
3.2km
více »
Na Rýchory ze Žacléře přes Polsko
Na Rýchory ze Žacléře přes Polsko
Trasy
V posledních letech se začalo objevovat množství značených úseků propojujících česko-polské příhraničí. Skvělý počin. Turistům to odkrývá celou řadu nových podnětů pro plánování tras a mnozí…
3.2km
více »
Žacléř - Stachelberg - Rýchory - Horní Maršov
Žacléř - Stachelberg - Rýchory - Horní Maršov
Trasy
hodnoceni 10/10
Dvorský les na Rýchorách je oblíbeným cílem fotografů, protože tady se mohou opravdu vyřádit. I pro mě je to jedno z nejkrásnějších míst Krkonoš, kam se rád často vracím. Zejména na podzim, …
3.2km
více »
Horská chata Ozon v Rýchorách
Horská chata Ozon v Rýchorách
Chata
hodnoceni 6/10
Horská chata Ozon se nachází v dolní části osady Rýchory v nadmořské výšce 679 metrů. Je usazena v údolí Vizovského potoka, z jihozápadu svíraného Dvorským  vrchem a ze severovýchodu Žacléřským hřbetem. Z centra Ž…
3.5km
více »
Okolo vodní nádrže Bukówka
Okolo vodní nádrže Bukówka
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Při pohledu do mapy Krkonoš se nedá přehlédnout na jejich východním úpatí modré vykreslení vodní nádrže s nápisem Bukówka. Jednoho víkendového dne v září se naskládáme do auta a jedeme se na tu velkou vodu podívat…
3.8km
více »
Prkenný Důl – rybník a rybí přechod na Sněžném potoce
Soutěž 3 body
www.turistikaprozivot.cz
Prkenný Důl – rybník a rybí přechod na Sněžném potoce
Rybník
hodnoceni 9/10
Sněžný potok pramení na luční enklávě Sněžné Domky na Rýchorách. Po prudším spádu Černou roklí jej pod horskou chatou Ozon posílí levostranný přítok Vizovského potoka. Poté vody Sněžného potoka dotečou Sněžným údo…
4.4km
více »
Bernartice - rozhledna Eliška - Zámecké skály - Trutnov
Bernartice - rozhledna Eliška - Zámecké skály - Trutnov
Trasy
hodnoceni 6/10
Dostal jsem v průběhu let pár dotazů, proč svoje trasy směřuju skoro vždy odněkud do města a ne obráceně, když spousta lidí hledá spíš trasy z toho města ven. Pokusím se rychle vysvětlit. Na…
4.9km
více »
Úsek lehkého opevnění Z1 Rýchory
Úsek lehkého opevnění Z1 Rýchory
Pevnost, opevnění
hodnoceni 10/10
Úsek lehkého opevnění Z1 Rýchory Po červené turistické značce mezi tur. rozcestníky Kutná a Pod Dvorským lesem se táhne pás lehkého opevnění, nejlepší cesta…
5.1km
více »
Pevnost Stachelberg
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pevnost Stachelberg
Ostatní
hodnoceni 9/10
Dělostřelecká tvrz Stachelberg je součástí stálého železobetonového opevnění budovaného v letech 1935 - 1938 jako obrana proti fašistickému Německu. Díky Mnichovské dohodě v roce 1938 však nebyla dostavěna. V j…
5.2km
více »
Rýchorská bouda
Rýchorská bouda
Bouda
hodnoceni 9/10
Rýchorská bouda, dnes již bývalá horská, byla postavena v r. 1926. Dnes ji využívá České centrum ekologické výchovy. Občerstvení pro návštěvníky je však v provozu. K Rýchorské boudě je…
5.4km
více »
Kutná na hřebenu Rýchor v proměnách času (Maxova bouda – vyhlídková terasa – rozhledna)
Kutná na hřebenu Rýchor v proměnách času (Maxova bouda – vyhlídková terasa – rozhledna)
Bouda
hodnoceni 10/10
Přímo na hřebeni Rýchor nestála do roku 1892 žádná stavba. Ve druhé polovině 19. století, s rozvojem turistiky v Krkonoších, se začalo přemýšlet, jak zatraktivnit vrchol Rýchor a přilákat návštěvníky. Od rok…
5.4km
více »
Stachelberg - obr na hraně Krkonoš
Stachelberg - obr na hraně Krkonoš
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Dle názvu Stachelberg by jsme se mohli domnívat, že jedeme za hranice ČR, není tomu tak. Naším cílem je nedokončená impozantní pevnost, která se nalézá u obce Babí, na hřebenu mezi Žacléřem a Trutnovem. Nedokončen…
5.5km
více »
Adršpašské skály
Adršpašské skály
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.Aktuální info 2020 ÚPLNÁ UZAVÍRKA SILNICE M…
12.7km
více »
Černá hora
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Černá hora
Vrchol
hodnoceni 9/10
Výrazný vrchol, který se tyčí nad Černým Dolem a Jánskými lázněmi. Vybíhá z masivu Českého hřbetu a Luční hory. Na vrcholu je umístěn televizní vysílač. V letech 1927 - 28 byla postavena kabinková lanovka z Janský…
12.9km
více »
Pec pod Sněžkou
Pec pod Sněžkou
Městečko
hodnoceni 9/10
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
12.9km
více »
Sněžka
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Sněžka
Hora
hodnoceni 9/10
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
14.1km
více »
Adršpašské skály
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Adršpašské skály
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
15.9km
více »