Loading...

Deštěm smáčená Kadaň.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní

Kam a jak jedeme?

Jak daleko do minulosti sahá osídlení tohoto místa a jeho okolí se již asi nikdy nedozvíme. Skutečností je, že zde byl od pradávna brod přes řeku Ohři a jistě ho využívali i lidé v dávnověku. Z archeologických nálezů dnes víme, že zde lidé žili již v 18. až 13. století př. Kristem a v osadě u řeky se střídala jedna kultura za druhou. Našli se zde pozůstatky kultury knovízské, bylanské, halštatské a laténské. Sídlili tu i Keltové, které vystřídali Germáni, ti zde údajně žili až do 6. století po Kristu Zřejmě následovali Slované a k první písemné zmínce o místě již nebylo daleko.

Již ve 2. polovině 12. století chránil brod hrad, který byl postaven na skále, nad levým břehem řeky. Hrad byl v této době v držení rytířů johanitského řádu. O důležitosti místa jistě dobře věděl král Přemysl Otakar II. a mezi roky 1260 až 1270 bylo nad původní trhovou osadou založeno královské město. Na hradě po této době začal působit kadaňský purkrabí. V roce 1362 vyhořelo město a při požáru byl poškozen i hrad. Na kadaňském hradě pobýval i císař Karel IV. se svojí družinou, a to v roce 1367 a v roce 1374. Kadaň od císaře získala významná městská práva, které městu potvrdil i král Václav IV. Ve městě v této době žili převážně němečtí katolíci a v době husitských válek bylo město roku 1421 husity dobyto.

Výrazný rozvoj města začal po roce 1469, kdy se stal kadaňským purkrabím Jan Hasištejnský z Lobkovic. Ten zde působil celé půlstoletí a v této době byl založen Františkánský klášter. Občané Kadaně se v 16. století stali podílníky na těžbě rud v oblasti Krušných hor a to také městu dopomohlo k jeho rozkvětu. Války nikdy nic dobrého nepřinesly a to také platí,pro Kadaň. Za třicetileté války bylo město několikrát oběma stranami vydrancováno a postihly jej i další válečné události. A nezůstalo jen u válek. V roce 1361 město vyhořelo a velké požáry postihly město ještě několikrát. Při posledním velkém požáru v roce 1811 byla zničena velká část města. Klid zde nebyl ani v období první republiky a po II. světové válce došlo k odsunu značné části německého obyvatelstva. Přesto si město zachovalo svoji středověkou tvář a patří mezi nejvíce dochovaná historická města v celé zemi. Od roku 1978 je městskou památkovou rezervací.

Za čím jedeme?

Jeden den, který navíc celý propršel, je na poznání města, jakým je Kadaň, poměrně málo. A tak jsme alespoň chtěli poznat nejznámější památky tohoto zajímavého místa. Naše vycházka začíná u hotelu Mova v novější části města. Cestou k městským hradbám procházíme kolem kostela Stětí Jana Křtitele. Kostelík zde již stál koncem 12. století a jeho dnešní vzhled je z let 1812 až 1813. Poté již vstupujeme barbakánem z roku 1458 do starého města. Jedná se o předsunuté opevnění bývalé Žatecké brány, která byla zbořena v roce 1832. Pokračujeme na náměstí a tady člověk neví kde začít. Většina domů má gotické prvky a každý nabízí něco zajímavého. U několika domů se zachovalo podloubí. Každého jistě na první pohled upoutá Radnice s 53, 7 metrů vysokou gotickou věží. Budova byla kdysi tržnicí a po požáru v roce 1361 se stala Radnicí. Současný vzhled dostala při úpravách v roce 1811.

Další dominantou náměstí je původně gotický kostel Povýšení sv. Kříže ze 13. století. Ten byl následně přestavován v roce 1520 a opět postaven v raně barokním slohu v letech 1654 až 1684 a konečnou podobu dostal při úpravách mezi roky1746 až 1755. Kazatelna a hlavní oltář jsou raně barokní. Výjimečnou církevní památkou je pozdně barokní Sloup Nejsvětější Trojice z let 1750 až 1753. Kašna na náměstí se jmenuje Šlikovský rybník. Barokní balustráda se na kašnu dostala ze zámecké zahrady v Klášterci nad Ohří v roce 1882. Hezká je i nedaleká menší kašnička pro pejsky.

Z náměstí pokračujeme k Mikulovické ( Svaté ) bráně, která je jedinou zachovalou ve městě. Věž hranolovitého tvaru je zakončena vysokou valbovou střechou. Poslední výrazná oprava proběhla mezi roky 1877 až 1878. Vycházíme ze starého města a jdeme parkem k bývalému Františkánskému klášteru. Procházíme kolem výklenkových kaplí křížové cesty z konce 17. století. V parku je i několik smírčích křížů a blíže klášteru socha sv. Jana z Nepomuku. Kaple sv. Jana Křtitele před klášterem je z roku 1641. Samotný klášter s kostelem Čtrnácti svatých pomocníků je národní kulturní památkou. Gotická svatyně byla dokončena v roce 1480 a je nejstarším poutním místem v Čechách. Dnes v klášteře sídlí městské muzeum.

Vracíme se na náměstí ke Katově uličce. Je dlouhá 51 metrů a v nejužším místě má pouze 66,10 cm. Tento rozměr ji řadí na první místo v zemi. Po projití uličkou se dostáváme na městské hradby. Středověké opevnění města je ze 13. století, bylo doplněno v 15. století během husitských válek. Obepíná skoro celé město a je přerušené pouze na severozápadě starého města. Zachovalo se několik bašt a dělových věží. Po hradbách se dostáváme ke Kadaňskému hradu. O něm je první zmínka z roku 1289. Nádvoří obepínají čtyři křídla s dvoupatrovým palácem a velkou čtverhrannou obytnou věží. Hrad byl několikrát přestavován a od roku 1757 zde byly kasárny. Poslední větší přestavba proběhla v letech 1816 až 1818. V tomto roce bylo přistavěno i křídlo stájí.

Deštík přidal na vydatnosti a tak ještě stiháme dojít ke kostelíku sv. Anny. Ten stojí na místě dřevěného hřbitovního kostela a byl postaven v letech 1592 až 1600. Poté již opouštíme staré město a jdeme k bývalému klášteru alžbětinek. Barokní kostel sv. Alžběty a sv. Rodiny byl postaven mezi roky 1753 až 1755 a naše putování za památkami Kadaně končíme u transformátoru z roku 1908. K zajímavým památkám města jistě patří i bývalý minoritský klášter. Jeho počátky jsou v roce 1234. V roce 1784 byl klášter zrušen a kostel v roce 1786 rozbourán. A to je konec povídání o Kadani.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Byli jsme ubytování v hotelu Mova, kde jsme se i stravovali. Vařili tam dobře a prostředí hotelu bylo příjemné.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kadaň je velmi pěkné město a i když nám celý den dosti pršelo, tak se nám tady líbilo. Především procházka po hradbách je kouzelná. Většina domů města je opravená a dá se říci, že i s čistotou ulic tady nemají větší problémy.

Ostatní informace

Informační centrum je v budově Radnice. Trochu nás zklamalo městské muzeum v klášteře, které bylo zavřené a nikde nebylo oznámené proč. Počasí nám nedovolilo návštěvu rozhledny na Svatém vrchu. I tak než se celé město projde, tak to je jistě kolem 5 km. Kadaň je na mapě KČT č. 7 Žatecko.

Poslední aktualizace: 11.3.2013
Deštěm smáčená Kadaň. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Deštěm smáčená Kadaň.

Kadaň - Gymnázium
Kadaň - Gymnázium
Dům, budova
Gymnázium v meste Kadaň patrí k najstarším stredným ško…
0.2km
více »
Pravoslavný kostel svaté Anny v Kadani
Pravoslavný kostel svaté Anny v Kadani
Kostel
Kostel svaté Anny v Kadani najdeme v centru města, na Löschnerově náměstí.  Původně byl luteránským hřbitovním kostelem, postaveným v letech 1592-1600 v sousedství hřbitova, ten…
0.2km
více »
Kadaň - Zemědělská škola
Kadaň - Zemědělská škola
Dům, budova
Kráľovské mesto Kadaň ležiace na ľavom brehu rieky Ohře…
0.2km
více »
Park a památník Josefa von Löschnera v Kadani
Park a památník Josefa von Löschnera v Kadani
Socha
Nedaleko od Mírového náměstí v Kadani najdeme malý parčík s lavičkami a sochou, která připomíná Josefa von Löschnera. Kadaňský rodák…
0.2km
více »
Studentské náměstí v Kadani
Studentské náměstí v Kadani
Náměstí
Studentské náměstí (dříve Josefské) v Kadani je zelená plocha v centru města, která slouží odpočinku i konání různých zajímavých akcí. Současná podoba je výsledkem rekonstrukce…
0.3km
více »
Kadaň - Švejk restaurant ,,U Věžičky"
Kadaň - Švejk restaurant ,,U Věžičky"
Ostatní
Horúce letné dni lákajú aj k posedeniu si u dobre vychladeného piva a pokiaľ ide o pivo plzenské, tak je to určite správna voľba. Takým miestom v meste Kadaň môže byť Švejk…
0.3km
více »
Mikulovická brána v Kadani
Mikulovická brána v Kadani
Pevnost, opevnění
Mikulovická brána (někdy také Svatá brána) v Kadani je jedinou dochovanou branou z obranného pásu hradeb chránících Kadaň. Stojí v…
0.3km
více »
Kadaň - Mírové náměstí
Kadaň - Mírové náměstí
Náměstí
Mírové náměstí v Kadani začalo získávat svoji současnou podobu po roce…
0.3km
více »
Kadaň
Kadaň
Město
Kadaň leží v Západních Čechách, jižním směrem od Chomutova. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Krušných hor a jižním směre…
0.3km
více »
Kadaň - Sousoší Rodina
Kadaň - Sousoší Rodina
Socha
V kráľovskom meste Kadaň ležiacom na toku rieky Ohře je…
0.3km
více »
Kadaň – městské opevnění s galerií „pod širým nebem“
Kadaň – městské opevnění s galerií „pod širým nebem“
Pevnost, opevnění
Kadaň je bezesporu městem krásným a pro příznivce historických pa…
0.3km
více »
Kadaň - čajovna Sněžný drak
Kadaň - čajovna Sněžný drak
Ostatní
Sněžný drak, na tuto čajovnu narazíte, když opustíte náměstí v rohu přímo protilehl…
0.3km
více »
Katova ulička v Kadani - nejužší ulice v ČR
Katova ulička v Kadani - nejužší ulice v ČR
Drobné památky
Katova ulička v Kadani získala primát jako nejužší ulice v České republice. Ve svém nejužším místě měří 66,1 cm a její délka je 51…
0.4km
více »
Kadaň - krásné město
Kadaň - krásné město
Tipy na výlet
Do této oblasti jsem se dostal náhodou, protože zde mám část své rodiny. Jinak bydlím asi 400 km odtud, ale to jenom tak na okraj. Pokud chcete vidět nejužší uličku v České re…
0.4km
více »
Kadaň
Kadaň
Město
Kadaň je město na řece Ohři přibližně 80 kilometrů západně od Prahy. Má cca 17 tisíc obyvatel. Patří do okresu Chomutov. Městem protéká řeka Ohře. Centrem města je Mírové…
0.4km
více »
Kadaň - radnice
Kadaň - radnice
Radnice
Radnice v Kadani vznikla přestavbou bývalé tržnice sukna v druhé polovině 14. století. Ta vyhořela v r. 1362. Dochovaly se z ní klenuté prostory v…
0.4km
více »
Františkánský klášter v Kadani
Františkánský klášter v Kadani
Tipy na výlet
Jednou z nejvýznamnějších památek severočeského města Kadaň je…
0.4km
více »
Hradby a opevnění
Hradby a opevnění
Hradby
Město mělo rozsáhlé opevnění ze 13. a později 15.…
0.4km
více »
Městské hradby Kadaň
Městské hradby Kadaň
Tipy na výlet
Jedním z mála měst v severních Čechách, které si z velké části zachovalo…
0.4km
více »
Kadaň - radničná veža
Kadaň - radničná veža
Vyhlídka
Kadaň - radničná veža Pôvodná gotická radnica pochádza z 1. polovice 14. storočia s veľkou hranovitou vežou z čias okolo…
0.4km
více »
zavřít reklamu